REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka akcyjna, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Maleją nierówności dochodowe

Nierówności dochodowe w Polsce stopniowo maleją. Obecnie wynoszą 31,1 proc. Eksperci zapowiadają dalsze równanie poziomów wynagrodzeń.

Dotacje na przedsięwzięcia proekologiczne

Dotacje na przedsięwzięcia proekologiczne. Jednym z celów polityki Unii Europejskiej w państwach członkowskich jest ochrona środowiska przyrodniczego. Dowiedz się jak zdobyć dotację na przedsięwzięcia proekologiczne.

PAIZ pomoże firmie w inwestycjach

Firmy krajowe zainteresowane inwestycjami mogą szukać informacji w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. PAIZ może wspierać przedsiębiorców również w zakresie pozyskiwania kapitału na inwestycje.

Co łączy giełdą z rynkiem walutowym?

Rynek walutowy i rynek giełdowy nie zawsze zachowują się podobnie. Chociaż indeks naszych dwudziestu największych spółek wypada lepiej od wskaźników frankfurckiego i nowojorskiego, to naszej giełdzie trochę jeszcze brakuje do innych parkietów z regionu.

REKLAMA

Spadnie rating dla Polski?

W ubiegłym tygodniu agencja Moody's podniosła rating dla Polski. Jeżeli nie podwyższymy wieku emerytalnego, nasze notowania spadną - grzmią eksperci.

Firma musi być innowacyjna

Aż 64 proc. Polaków twierdzi, że firma, aby przynosiła zysk, powinna być innowacyjna. 59 proc. badanych nie wie jak zdobyć kapitał na finansowanie przedsiębiorstwa - wynika z badania GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

Wyższe opłaty za wywóz śmieci dla właścicieli nieruchomości

W 2013 roku właściciele nieruchomości nie będą mogli wybierać firmy wywożącej odpady. Zrobi to za nich gmina. UOKiK alarmuje, że dojdzie do ograniczenia konkurencji, a w rezultacie wzrosną ceny.

Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Nieopłacanie składek ZUS. Podwójne karanie za brak płatności składek ZUS może zostać wkrótce zlikwidowane. Ministerstwo Pracy przedstawiło projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych i kodeksie karnym.

REKLAMA

300 przepisów karnych do zmiany, aby ulżyć przedsiębiorcom

Resort sprawiedliwości zapowiedział zmianę ponad 300 przepisów karnych, które utrudniają obecnie prowadzenie działalności gospodarczej. Depenalizacja ma znieść zbędną, w ocenie pomysłodawców, odpowiedzialność karną blokującą rozwój firm.

Pomoc publiczna dla spółek motoryzacyjnych

Prawo do otrzymywania pomocy publicznej nadal dla spółek motoryzacyjnych z SSE. Od 2001 roku spółki motoryzacyjne ze specjalnych stref ekonomicznych otrzymały pomoc o wartości 922 mln zł.

Zatory płatnicze – bariera rozwoju małych firm

Aż 61 proc. mikro i małych przedsiębiorców boryka się z zatorami płatniczymi. Niewielkie firmy, które nie otrzymują zapłaty od swoich klientów, nie płacą kontrahentom.

Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Zmiana czasu 2012. W nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. Jakie skutki wywołuje zmiana czasu dla przedsiębiorcy?

Inflacja w lutym

Inflacja w styczniu wyniosła 4,3 proc. Ceny galopują, płace stoją w miejscu.

Sposób na pozyskanie środków inwestycyjnych dla spółki

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki może być dokonane poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Bardzo często może być to dogodny sposób na sfinalizowanie zamierzonych inwestycji.

Zmiany w prawie zamówień publicznych

Urząd Zamówień Publicznych przygotował propozycje zmian w Ustawie prawo zamówień publicznych. Zmiany mają wyłączyć dyskryminację i zwiększyć konkurencyjność.

Na EURO 2012 wzrośnie zatrudnienie

Eksperci szacują, że w trakcie EURO 2012 zatrudnienie wzrośnie o 6 proc. Mistrzostwa przełożą się na spadek bezrobocia.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 1

Wkłady niepieniężne, czyli aporty wnoszone do spółki celem objęcia akcji bądź udziałów można określić jako prawa majątkowe inne niż wszelkie zasoby finansowe. Jakie są sposoby wnoszenia aportów i kryteria zdolności aportowej?

Dyrektywa zabawkowa 2013

Dyrektywa zabawkowa 2013. Od 20 lipca 2013 roku dyrektywa zabawkowa będzie obowiązywała w zmienionej formie. Do prawa krajowego nowe przepisy mają być wdrożone najpóźniej do 20 stycznia 2013 roku.

Patent europejski

Patent europejski umożliwi redukcję kosztów ubiegania się o ochronę patentową na terenie UE nawet o 80 proc. Patent europejski uprości również procedurę.

Concierge – pomysł na biznes

Concierge, czyli specjalista do zadań najróżniejszych. Jest ich niewielu, ale potrafią zdobyć wyprzedane bilety lub zabytkowe auto. Dowiedz się na czym polegają usługi concierge oraz co należy do zadań concierge.

Firma lepsza niż etat

Większość Polaków uważa, że własna firma ma większą szansę na rozwój niż przedsiębiorstwa państwowe - wynika z badań instytutu GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

Ubezpieczenie wypadkowe 2012

Ubezpieczenie wypadkowe 2012. Od 1 kwietnia wzrost składki wypadkowej na 2012 rok. Sprawdź jaką wysokość ma ubezpieczenia wypadkowe w 2012 roku.

Prawo poboru i subemisja akcji

Prawo poboru jest prawem o charakterze majątkowym, które przyznaje akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji współmiernie do ilości posiadanych już akcji. Uchwałą walnego zgromadzenia może zostać wyłączone. Czy akcjonariusz pozbawiony prawa poboru może nabyć nowe akcje?

Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Abolicja składek ZUS. Nadchodzi abolicja składkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do Sejmu trafił projekt ustawy umorzeniowej zakładającej abolicję składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy mają zadłużenie wobec ZUS za lata 1999-2009.

Rośnie bezrobocie

W lutym stopa bezrobocia osiągnęła poziom 13,5 proc. W styczniu była niższa - 13,2 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Raport odpadów, czyli sprawozdanie z gospodarki odpadami przedsiębiorcy muszą złożyć do 15 marca. Na kim spoczywa obowiązek złożenia sprawozdania z gospodarki odpadami ?

Spółka publiczna

Spółka publiczna to szczególny typ spółki akcyjnej, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana. Dematerializacja akcji jest niezbędna do wejścia na GPW oraz NewConnect.

Będą kwoty kobiet w zarządach spółek

Komisja Europejska zastanawia się nad ustaleniem kwot kobiet w zarządach spółek. Zmiany miałaby zapobiegać dyskryminacji.

Otwarcie zawodów

Trwają prace rządu nad otwarciem niektórych zawodów regulowanych. Zmiany mogą przynieść nawet 100 tys. nowych miejsc pracy.

Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Początek marca na warszawskim rynku finansowych upłynął w spokoju, a wskaźniki na GPW prawie wcale się nie zmieniały. Szeroki rynek, który można zmierzyć stopą zwrotu indeksu WIG, odnotował minimalny wzrost o 0,3%. Większe różnice uwidaczniają się podczas analizy kapitalizacji rynkowej.

Likwidacja i ponowne rozpoczęcie działalności a zwolnienie z VAT

Czy osoba fizyczna likwidując działalność gospodarczą, a następnie ponownie ją rozpoczynając dla celów VAT traktowana jest jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą?

Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Zwolnienie podmiotowe od VAT w praktyce wywołuje kontrowersje. Prezentujemy fragmenty wybranych interpretacji organów podatkowych.

Kryzys gospodarczy jest już w Polsce

Kryzys gospodarczy. Według polskich firm kryzys dosięgnął już krajową gospodarkę. Przedsiębiorcy nie mają też nadziei na poprawę sytuacji - wynika z badań Instytutu Keralla.

Nowa dyrektywa unijna dla sklepów internetowych

W ciągu dwóch lat wejdą w życie nowe przepisy dla sklepów internetowych. Unijna dyrektywa rozszerza ochronę konsumentów.

Polacy szanują pracodawcę

Ponad 80 proc. Polaków odczuwa szacunek wobec swojego pracodawcy, ponad 70 proc. twierdzi, że prywatne firmy tworzą więcej miejsc pracy niż przedsiębiorstwa państwowe - wynika z badań GfK Polonia.

Odpowiedzialność członków władz spółek kapitałowych

Źródłem odpowiedzialności członków władz spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, jest odpowiednio art. 293 k.s.h. i art. 483 k.s.h. Obydwa przepisy brzmią nieomal identycznie, stąd wykładnia obydwóch zawiera takie same wnioski i twierdzenia. Tym niemniej warto zapoznać się z ich treścią, albowiem pomimo podobieństwa zawierają one dwie charakterystyczne różnice wynikające z samej natury spółek kapitałowych.

Fundusze dają zarobić

Poprawa sytuacji na rynkach finansowych sprzyjała funduszom. Najwięcej można było zarobić na funduszach akcji małych i średnich spółek.

Instrument Szybkiego Reagowania - drugi nabór

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza drugi nabór firm do projekt Instrument Szybkiego Reagowania. Dowiedz się w jaki sposób ubiegać się o nieodpłatne szkolenia.

Jak oszacować wartość firmy?

Zdecydowana większość (ponad ¾) prezesów i dyrektorów generalnych na świecie uważa, że powinno się zwracać większą uwagę na właściwe szacowanie dóbr niematerialnych, takich jak kapitał intelektualny i relacje z klientami – wynika z najnowszego raportu CIMA Rebooting Business: Valuing the Human Dimension. Jednocześnie, ponad 50% z niemal 300 ankietowanych z 21 krajów, ocenia, że ich organizacje obecnie szacują wartość dóbr niematerialnych „dobrze“ lub „bardzo dobrze“. Co więcej, jedynie 12 proc. z nich o pomoc w realizacji tego zadania zwraca się do swoich działów finansowych.

Zatory płatnicze zabijają małe firmy

23 proc. przedsiębiorców i 20 proc. menedżerów uważa, że brak płatności w terminie nie jest czymś złym jeżeli umożliwia finansowanie własnej działalności - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów.

Limit składek ZUS 2012

Limit składek ZUS 2012. Publikujemy zestawienie limitów składek ZUS na 2012 rok. Dowiedz się jakie są limity dla ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego i rentowego.

Limit składki zdrowotnej 2012

Limit składki zdrowotnej 2012. Dowiedz się jaki jest limit składki zdrowotnej na 2012 rok.

Kontrola poczty pracowniczej przez pracodawcę

Kiedy pracodawca może kontrolować służbowy e-mail pracownika? Dowiedz się jakie prawa ma pracodawca oraz co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje pocztę firmową do spraw prywatnych.

Zmiana składu osobowego spółki jawnej - skutki

Zmiana składu osobowego spółki jawnej. Jakie skutki wiążą się z wejściem nowego wspólnika do spółki jawnej? Ekspert wyjaśnia jakie następstwa wiążą się z ze zmianą składu osobowego spółki cywilnej.

38 proc. Polaków woli firmę niż etat

38 proc. Polaków woli założyć własną firmę niż pracować na etacie. Działalność gospodarczą planuje rozpocząć 36 proc. Polaków - wynika z badań GfK Polonia.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a zwolnienie od VAT

Usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie zostały wymienione w prze­pisach określających wyłączenia ze zwolnienia od VAT. W przeszłości jednak w przy­padku gdy wynagrodzenie podatnika było określane w formie prowizji, kwotę tego wynagrodzenia mnożyło się razy 30.

Spółki kapitałowe w organizacji

Z reguły wspólnicy jeszcze przed założeniem właściwej spółki kapitałowej (tj. spółki z o.o. lub spółki akcyjnej) muszą dokonywać czynności potrzebnych do zorgani­zowania spółki. Wówczas można prowadzić w pewnym zakresie działalność w formie tzw. spółki w organizacji.

Spółki osobowe - poradnik

Spółka osobowa to przede wszystkim zrzeszenie osób - wspólników tworzacych spółkę. Zastanawiasz się nad założeniem spółki osobowej? Ekspert wyjaśnia zasady jakie rządzą spółkami osobowymi.

Spółki kapitałowe - cechy

Dowiedz się jakie są charakterystyczne cechy spółek kapitałowych. Ekspert wyjaśnia istotę spółek kapitałowych.

Rachunkowość w fundacji i stowarzyszeniu

Ekspert podpowiada kiedy można stosować uproszczoną rachunkowość. Dowiedz się w jaki sposób powinna być prowadzona rachunkowość w fundacjach i stowarzyszeniach.

REKLAMA