REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Milewski Marcin
Zmiana czasu 2012
Zmiana czasu 2012

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana czasu 2012. W nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. Jakie skutki wywołuje zmiana czasu dla przedsiębiorcy?

O zmianie czasu mówił już w XVIII wieku Benjamin Franklin. Dopasowanie ludzkiej aktywności do rytmu światła dziennego miało przynieść oszczędności dla państwa. Po latach, pomimo początkowego odrzucenia pomysłu, okazało się, że takie rozwiązanie może stać się źródłem sporych korzyści. Przekonali się o tym Niemcy, którzy o wykorzystaniu światła dziennego na przemysłową skalę pomyśleli na początku XX w. Pierwszy raz przesunęli zegary o godzinę do przodu w kwietniu 1916 roku. Dzięki pchnięciu wskazówek zużywano mniej węgla potrzebnego do wytworzenia energii elektrycznej. Surowca bardzo cennego w okresie wojennym.

REKLAMA

Zmiana czasu w Polsce

Polska po zmianę czasu sięgała wielokrotnie zaczynając jeszcze w okresie międzywojennym. Polacy przesuwają wskazówki nieprzerwanie od końca lat siedemdziesiątych (1977 r.) do dziś.

Zasady dotyczące zmiany czasu reguluje dyrektywa unijna 2000/84/EC. Zgodnie z przepisami unijnymi zegary powinniśmy przesuwać w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. Jakie to dni wskazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego.

Polecamy: Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzenie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3: 00, która będzie godziną początkową czasu letniego.  W roku 2012 zmiana nastąpi w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca). W przypadku przejścia z czasu letniego na zimowy - na odwrót. Odwołanie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00. W roku 2012 zmiana nastąpi w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki zmiany czasu

Przejście z czasu zimowego na letni może stać się przyczyną trudności w organizacji pracy. Problemów nie mają przedsiębiorcy, których pracownicy pracują w dzień. Co jednak z nocną zmianą?

REKLAMA

Osoby, które pracują w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) przestawią swoje zegarki o godzinie 2:00. Wskazówki trzeba przesunąć na godzinę 3:00. Oznacza to, że pracownicy będą faktycznie świadczyć pracę przez godzinę mniej niż powinni – zamiast 8 godzin, przepracują 7. Za znikającą godzinę przysługuje im jednak wynagrodzenie przestojowe, ponieważ pracownicy będą gotowi do świadczenia pracy, ale nie wykonają jej z przyczyn niezależnych od siebie.

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy jest odwrotnie. Osoby zostaną w pracy w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października) godzinę dłużej. Z tego tytułu będzie im przysługiwać wynagrodzenie za dziewiątą godzinę oraz dodatek za pracę w nadgodzinach.

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016

- Dyrektywa PE i Rady 2000/84/EC z 19 stycznia 2001 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA