| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Od początku roku składki przedsiębiorców odprowadzane do ZUS wzrastały już trzy razy. To nie koniec. Od 1 kwietnia wyższa jest również składka wypadkowa.

Składki ZUS 2012

W 2012 roku składki ZUS wzrosły w skali roku o co najmniej 873,24 zł. Oznacza to, że miesięcznie do ZUS-u przedsiębiorca będzie przelewał o co najmniej 72,77 zł więcej niż dotychczas. Po uwzględnieniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne obciążenia przedsiębiorcy w 2012 roku wyniosą 975,76 zł miesięcznie od lutego (w styczniu, z uwagi na wysokość składki rentowej przed zmianą, mniej - 933,45 zł).

Polecamy: Składki ZUS 2012

Polecamy: Składka zdrowotna 2012

Składka rentowa

Od 1 lutego składka rentowa wzrosła z dotychczasowych 6 proc. do 8 proc. To podwyżka o ponad 33 proc.

Wyższa składka spowodowała wzrost wydatków ponoszonych przez pracodawców na pracowników. Każde 1500 zł brutto wynagrodzenia to 20 zł więcej odprowadzane przez przedsiębiorcę. Podwyżka to efekt ustawy z dnia 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pracownik pokrywa składki na dotychczasowych zasadach (1,5 proc. naliczane z wynagrodzenia brutto), natomiast główne obciążenie spadło na pracodawcę - 6,5 proc. (dotychczas 4,5 proc.).

Polecamy: Zmiana składki rentowej 2012

Składka wypadkowa

1 kwietnia 2012 wzrosła też składka wypadkowa. Zmiany wynikają z projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie ws. różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Dotychczasowa stawka składki wypadkowej zmieni się z 1,67 proc. na 1,93 proc. Zmiany dotyczyć będą przedsiębiorców, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników oraz płatników, którzy nie są zarejestrowani w systemie REGON.

Polecamy: Składka wypadkowa PKD 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »