| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2012 - odpisy

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2012 - odpisy

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2012. Dowiedz się kto jest zobowiązany do tworzenia ZFŚS w 2012 roku oraz jakie są zasady dokonywania odpisu na ZFŚS.

Do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)  w 2012 r. zobowiązani są ci pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia  2012 roku zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Firmy zatrudniające mniej osób mogą też tworzyć fundusz na zasadzie fakultatywności  lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Środki ZFŚS są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Pierwsza rata  odpisu na ZFŚS musi być przelana na wskazane konto do końca maja, a druga rata do 30 września danego roku kalendarzowego.

Celem tworzenia ZFŚS jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz pracowników i ich rodzin, a także byłych pracowników (emerytów i rencistów) i ich rodzin, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych ( min.: ośrodki wczasowe, sanatoria, ogrody działkowe), wyprawek szkolnych, świątecznych bonów towarowych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli. Przyznawanie świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu, co sprecyzowane jest w regulaminie ZFŚS. Warto zwrócić uwagę, że świadczenia takie w wysokości do 380 zł w ciągu roku podatkowego są zwolnione z opodatkowania.

W 2012 r. kwotą bazową do naliczenia odpisu na ZFŚS jest 2.917,14 zł, czyli jest to ta sama kwota, która obowiązywała przy ustalaniu wysokości odpisu na fundusz w 2011 r. Wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% z 2.917,14 zł, czyli 1.093,93 zł. Z kolei wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy wynosi 50% z 2.917,14 zł, czyli 1.458,57 zł. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 182,32 zł na każdą zatrudnioną osobę, zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej.

Polecamy: Wpłaty na PFRON 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »