REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Roszczenia pracownicze, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej pozapłacowych świadczeń dla pracowników

Coraz więcej pracodawców decyduje się na przekazywanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników z okazji świąt. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba świadczeń różnego rodzaju do 4,8 na osobę. Wskazuje to na polepszenie rynku dla pracowników.

Swobodniejszy przepływ pracowników w UE

14 kwietnia 2014 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła projekt dyrektywy przedstawiony przez Parlament Europejski. Projekt dotyczy środków ułatwiających korzystanie z praw pracowników w kontekście swobodniejszego przepływu pracowników w Unii.

Firmy chętniej inwestują w opiekę medyczną dla rodzin pracowników

Firmy coraz chętniej wprowadzają darmowe programy opieki medycznej dla członków rodzin pracowników. Jest to korzystne rozwiązanie również dla małych przedsiębiorstw, bowiem pracodawca nie traci na nieobecności pracowników w związku z koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny.

O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze stresująca zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Należy odpowiednio się do niej przygotować pod względem merytorycznym oraz być przygotowanym na szereg pytań nie do końca związanych z podejmowanym zatrudnieniem. Jakich pytań pracodawca nie może zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy kandydat może odmówić odpowiedzi na nie?

REKLAMA

Upoważnienie do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy

Pracodawca może upoważnić zatrudnionych pracowników do dokonywania określonych czynności z zakresu prawa pracy. Upoważnić można również osoby fizyczne spoza zakładu pracy bądź jednostki organizacyjne, np. zewnętrzne firmy doradcze.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

„Ile jeszcze mam dni urlopu” ? Każdy z nas zadaje sobie te pytanie co najmniej kilka razy do roku podczas planowania upragnionego wypoczynku. Jak obliczyć prawidłowo wymiar płatnego, corocznego urlopu? Kiedy przysługuje nam 20 dni wypoczynku? Ile lat należy być zatrudnionym, abym uzyskać prawo do nieprzerwanych 26 dni urlopu? Wreszcie nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na te dość istotne pytania.

Szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

Zapraszamy na szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”, które odbędzie się 14 lutego 2014 r. w Krakowie.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP podczas zimy

Okres zimowy to czas dodatkowych obowiązków dla pracodawcy. Ciepły posiłek, odpowiednia temperatura w miejscu pracy, zakup cieplejszej odzieży to tylko niektóre z zadań obowiązkowych. Warto zapoznać się z listą dodatkowych środków ochrony, których spełnienie gwarantuje pracownikom bezpieczeństwo pracy.

REKLAMA

Charakterystyka urlopu bezpłatnego

Pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika na dowolnie wybrany cel. Może być to zarówno wypoczynek, jak i opieka nad dzieckiem. Na jak długo można udzielić bezpłatnego urlopu? Jakie uprawnienia ma pracownik w trakcie urlopu?

Hojne prezenty dla pracowników na święta

Okres przedświąteczny jest szansą na obdarowanie pracowników przez pracodawców dodatkami do wynagrodzeń. Najczęściej pracodawcy oferują bony, kupony rabatowe czy dofinansowanie aktywności.

Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji – debata pracodawców z Wrocławia

Debata pracodawców "Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji" odbędzie się dnia 7 listopada 2013 r. we Wrocławiu.

Jak zatrudnić pracowników?

Większe zamówienie lub osiągnięcie płynności to moment, w którym małe firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Rynek pracy jest pełen osób poszukujących zatrudnienia. Niektórzy – z różnych powodów – chcą zmienić pracę, inni stracili zatrudnienie i poszukują nowego, a kolejna grupa to absolwenci, którzy nie mają większego doświadczenia. Jak zatrudnić pracowników?

Chcesz pracować w motoryzacji? Jakie zawody możesz wybrać? Znajdź stanowisko swoich marzeń!

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą znaleźć wymarzoną pracę w branży motoryzacyjnej. Należy ukończyć szkołę zawodową, technikum lub studia np. z zakresu logistyki bądź zarządzania, by zarządzać działem w firmie motoryzacyjnej.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego?

Ekwiwalent za odzież i obuwie robocze - jak go opodatkować?

W myśl przepisów Kodeksu Pracy, pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Jak opodatkować takie świadczenie?

Stres w pracy - plusy i minusy

Czy wiesz, czym jest stres w pracy? Jakie objawy i choroby powoduje stres? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron stosunku pracy. Porozumienie pracownika i pracodawcy jest czynnością prawną mającą na celu rozwiązanie umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Induction Day – jak dobrze wprowadzić nowego pracownika

Pierwsze dni w nowej pracy to zawsze spore przeżycie zarówno dla pracownika, który musi dopiero odnaleźć się w strukturach firmy, jak i dla pracodawcy, który przez pewien czas musi pogodzić się z pewnymi zaburzeniami w sprawnie działającym przedsiębiorstwie.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2012 roku. Dla firm bez zmian

Rośnie wynagrodzenie dla nauczycieli. Od 1 września 2012 minimalne pensje zasadnicze nauczycieli wzrosną o niecałe 4 proc. Dowiedz się jakie podwyżki dostaną nauczyciele w 2012 roku.

Dieta za podróż służbową w 2013 r.

Dieta za podróż służbową w 2013 r. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych od 1 stycznia 2013 roku. Informujemy, jakie są stawki diety dla podróży służbowych krajowych i zagranicznych.

Nowe uprawnienia inspektorów pracy

Do Sejmu trafił projekt nowej ustawy przydzielającej inspektorom pracy uprawnienia do wydawania nakazów zmiany umowy zlecenie na umowę o pracę. Kto na tym straci, a kto zyska?

Obowiązki pracodawcy w trakcie upałów

Praca podczas upałów to nie lada wyzwanie dla każdego z nas. Czy wiesz, czego możesz w takiej sytuacji wymagać do swojego szefa?

Nuda w pracy – kto się nudzi, dlaczego i jakie są tego skutki

O pracy monotonnej, o zmęczeniu i wypaleniu zawodowym oraz o tym jak sobie z tym radzić i jak zapobiegać. Jeżeli jesteś pracownikiem lub pracodawcą powinieneś to przeczytać.

Jak oceniać pracowników?

Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności systemu ocen pracowniczych, powszechnie nazywanego systemem ocen okresowych (SOP). Jednak jak pokazuje praktyka, jest on wciąż narzędziem nie do końca zrozumianym i odpowiednio używanym. Co zrobić, aby system ten działał poprawnie, przynosząc korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, a docelowo całej firmie?

Szykany w miejscu pracy - mobbing

Przeważająca większość pracodawców zapytana o to, czy w środowisku ich firmy dochodzi do przypadków mobbingu, zdecydowanie zaprzeczy. Naturalnie, przyznanie się do zgody na tego typu zjawiska mogłoby doprowadzić do postawienia przełożonemu zarzutów – 1 stycznia 2004 roku pojęcie mobbingu zostało wprowadzone do polskiego kodeksu pracy. Co za tym idzie, przełożony ma obowiązek zwalczania mobbingu, natomiast dręczony pracownik może dochodzić swoich praw przed sądem.

Kiedy praca szkodzi?

Większość z nas spędza w pracy średnio nawet jedną trzecią swojego życia. To bardzo dużo, dlatego też wszelkie niewygody i szkodliwe warunki okazują się mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czy można wykorzystać wizerunek pracownika w działalności zakładu pracy?

W działalności zakładów pracy coraz częściej wykorzystywane są wizerunki pracowników. Każdy zakład pracy bowiem tworzą ludzie, którzy w nim pracują – jest to wartość chętnie eksponowana w różnych formach promocji przedsiębiorstw: na stronach internetowych, w broszurach informacyjnych, nagraniach czy na plakatach. Pytanie, które rodzi się na tym tle brzmi: jak wykorzystać wizerunek pracownika zgodnie z prawem, by nie narazić się na zarzut naruszenia jego dóbr osobistych?

Czy podwykonawca może żądać zapłaty od inwestora?

Podwykonawca, po wykonaniu prac, może żądać zapłaty nie tylko od wykonawcy, ale również od inwestora. Warunkiem koniecznym jest jednak zgoda inwestora na prace danego podwykonawcy. W jakich sytuacjach może do tego dojść? W jakiej formie musi być wyrażona zgoda by roszczenie było zasadne oraz jakie okoliczności wpływają na możliwość żądania zapłaty od inwestora?

Kiedy przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody?

W razie wyrządzenia szkody, poszkodowany może domagać jej naprawienia. Przepisy przewidują jednak ograniczenia czasowe, w których można to zrobić.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez podwładnego?

Podmiot prawa cywilnego, który wyrządza szkodę innemu podmiotowi jest obowiązany do jej naprawienia. Jest to podstawowa zasada odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną swoim własnym działaniem. Polski Kodeks Cywilny jasno formułuję tą regułę w art. 415. Ale czasem szkoda nie jest powodowana bezpośrednio przez podmiot odnoszący z niej korzyść majątkową. W takich przypadkach zasady współżycia społecznego wymagają, ażeby odnoszący korzyść ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone czynnościami wykonywanymi na jego rachunek.

W jakich sytuacjach pracodawcom przysługują autorskie prawa majątkowe?

Pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, co do zasady nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe.

Postępowanie grupowe - szanse i zagrożenia dla przedsiębiorcy

W dniu 19 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Polska regulacja stanowi odpowiednik instytucji class action, która funkcjonuje w wielu krajach świata. Od samego początku procesu legislacyjnego, zamysł wprowadzenia przedmiotowej regulacji do polskiego systemu prawnego budził niemałe kontrowersje.

Co z wartością przedmiotu sporu przy kilku roszczeniach jednocześnie?

W niektórych przypadkach możliwe jest dochodzenie przez powoda jednym pozwem kilku roszczeń. Jeżeli powód zdecyduje się dochodzić kilku roszczeń jednoczenie wartość przedmiotu sporu stanowi suma wszystkich dochodzonych roszczeń.

Jakie świadczenia przysługują za podróż służbową

Podróże służbowe stanowią coraz bardziej popularny element pracy. Warto zatem wiedzieć co Kodeks Pracy nazywa podróżą służbową, a także jakie świadczenia przysługują nam po powrocie.

Rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie. Ustawodawca wymienia go w art. 30 kodeksu pracy na pierwszym miejscu, co oznacza, że traktuje ten sposób rozwiązania umowy za najlepszy. Jest on bowiem odzwierciedleniem zgodnej woli stron.

Zabezpieczenie roszczeń

Prawo osobno reguluje kwestię zabezpieczenia roszczeń majątkowych i niemajątkowych.

Czy można umorzyć składki ZUS

Zapłata składek na ubezpieczenia społeczne jest obowiązkowa. Ustawodawca przewidział jednak pewne przypadki, gdy należności te mogą być umarzane w całości lub w części.

Pamiętaj, szef wszystko widzi


Postęp technologiczny spowodował, że dzięki wykorzystaniu skanera tęczówki oka czy czytnika linii papilarnych, pracodawca może pozyskiwać coraz bardziej szczegółowe dane. Pracownicy są poddawani testom psychologicznym oraz badani wykrywaczem kłamstw, a sposób wykonywania przez nich obowiązków zawodowych kontrolowany jest przez kamery. Czy i w jakich przypadkach pracodawca ma prawo kontrolować swojego pracownika?

ZUS wypełni druki i formularze za przedsiębiorców

Począwszy od 1 marca 2010 r. płatnicy opłacający składki na własne ubezpieczenia, którzy przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej, nie będą musieli samodzielnie wypełniać formularzy ubezpieczeniowych. Dokumenty utworzą za nich pracownicy sal obsługi klientów oddziałów ZUS na podstawie informacji uzyskanych prze płatników oraz przy wspomaganiu oprogramowania KSI ZUS.

Jak skorzystać z funduszu socjalnego

Pracuję w niedużej firmie. W tym roku szef poinformował nas, że został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zastanawiam się jak mogę z niego korzystać?

Kogo nie możesz zwolnić

W dobie kryzysu przedsiębiorcy często redukują zatrudnienie. Niektórzy pracownicy są jednak chronieni przez zwolnieniami. Sprawdź którzy.

Pracownicy mogą zaszkodzić wizerunkowi firmy w sieci

Aktywność pracowników w serwisach społecznościowych staje się coraz większym zagrożeniem dla wizerunku firm – wynika z badań firmy doradczej Deloitte.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia nie narażając się na zapłatę odszkodowania pracodawcy w kilku następujących okolicznościach.

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika

Odpowiedzialność odszkodowawcza na zasadach ogólnych w polskim prawie uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Obok niej ustawodawca stworzył odrębne przepisy odnoszące się tylko i wyłącznie do pracowników a znajdujące swoje miejsce w kodeksie pracy.

Można sprawdzić przez internet autentyczność zaświadczenia ZUS

Kontrahent przedstawił Ci zaświadczenie ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek? Masz wątpliwości, czy to zaświadczenie jest autentyczne? Teraz możesz na oficjalnej stronie ZUS sprawdzić to zaświadczenie.

ZUS sprawdza wnikliwie zwolnienia lekarskie

Jak poinformował Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kierowana przez niego instytucja rozpoczęła od 1 sierpnia 2009 r. realizację programu pod dźwięczną nazwą: "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Należy się więc spodziewać częstszych i wnikliwszych kontroli w tym zakresie, bo zadanie to otrzymało aktualnie najwyższy priorytet.

Jak obniżyć etat pracownikowi

Ochrona pracowników rezygnujących z urlopu wychowawczego wprowadzona przez znowelizowane przepisy Kodeksu pracy nie gwarantuje w pełni utrzymania pracy kosztem obniżonego wymiaru czasu pracy. Pracodawca uzyskał inne możliwości rozstania się z podwładnymi.

Jakich urlopów okolicznościowych pracodawca musi udzielać pracownikom

Pracownika ma prawo otrzymać od pracodawcy dni wolne z płatnym wynagrodzeniem, które nie są wliczane do dni urlopu wypoczynkowego. Takie dni wolne nazywamy urlopami okolicznościowymi. 

Do kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracodawca ma obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego swoim pracownikom. Nie zawsze jednak pracownicy mają możliwość wykorzystania urlopu. W takim przypadku pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w innym czasie.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, za niewykorzystany w całości lub w części urlop. Pracodawca nie może ustalić z pracownikiem zamiany urlopu na ekwiwalent pieniężny w czasie trwania stosunku pracy.

REKLAMA