Do kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego
REKLAMA
REKLAMA
Zasadą jest, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo.
REKLAMA
Często zdarza się, że pracownicy nie mogą wykorzystać urlopu wypoczynkowego w roku w kótrym przysłguje im prawo do odpoczynku. Urlop niewykorzystany przez pracownika, staje się jego urlopem zaległy. Co w takiej sytuacji musi zrobić pracodawca.
Ważne: Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopy wypoczynkowego do końca pierwszego kwartałunastępnego roku. Datą końcową jest 31 marca następnego roku.
Pracodawa musi najpóźniej udzielić pracownikowi zaległego urlopu w dniu 31 marca.
Nie zawsze jednak możliwe jest, aby pracodawca mógł udzielić pracownikowi zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. W takich usprawiedliwonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w najbliższym możliwym terminie. Do takich sytuacji należy zaliczyć:
- urlop macierzyński,
- urlop wychowawczy,
- długotrwała choroba pracownika.
Jak pownien postąpić pracodawca w przypadku, kiedy nie może dojść porozumienia z pracownikiem co do terminu wykorzystania zaległego urlopu. Ma prawo jednostronnie wyznaczyć pracownikowi termin urlopu. Może nie dopuścić pracownika do wykonywania pracy. Pracodawca musi przestrzegać prawa pracy. Prawo to nakłada na pracodawcę obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego. Dla pracodawcy jest to też ważne ze względów finanowych.
Pracodawca, który nie udziela pracownikowi urlopu wypoczykowego może zostać ukarany grzwną.
Ważne: Wysokość grzywny za nie udzielenia urlopy wypoczynkowego może się wahać od 1 do 30 tysięcy zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.