REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek pracodawcy współdziałania z zakładową organizacją związkową

Lidia Bucka
Adwokat, doktor nauk prawnych
Obowiązki pracodawcy, organizacja pracy, zakładowe organizacje związkowe. / Fot. Fotolia
Obowiązki pracodawcy, organizacja pracy, zakładowe organizacje związkowe. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 23(2) kp jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku – zgodnie z ustawą o związkach zawodowych.

Jaki jest zakres obowiązku współdziałania?

REKLAMA

Z punktu widzenia podmiotowego obowiązek współdziałania pracodawcy z zakładowymi organizacjami związkowymi, o którym mowa w przytoczonym przepisie (ale także w art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych), dotyczy:

 • pracowników, którzy są członkami związku zawodowego
 • pracowników, którzy wprawdzie nie są członkami związku zawodowego, ale związek zawodowy, na ich wniosek, wyraził zgodę na obronę ich praw.

Zakres przedmiotowy powyższego obowiązku wynika z wielu przepisów kodeksu pracy. Wskazać tu należy m.in. na:

 • obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 38 kp)
 • obowiązek konsultacji rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 § 3 kp)
 • obowiązek uzyskania zgody na zwolnienie dyscyplinarne pracownicy w ciąży (art. 177 § 1 kp)
 • obowiązek uzgodnienia terminu rozwiązania za wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy ( art. 177 § 5 kp)
 • obowiązek uzyskania stanowiska w przedmiocie kary porządkowej (art. 112 § 1 kp)

Zapisz się na nasz newsletter

Czy dopuszczalne jest kilka wypowiedzeń zmieniających?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak prawidłowo realizować obowiązek współdziałania?

REKLAMA

Zakres podmiotowy i przedmiotowy obowiązku współdziałania jest zatem stosunkowo szeroki a skutki jego naruszenia poważne. Istotna zatem jest procedura uzyskiwania przez pracodawcę informacji na temat tego czy pracownik jest czy nie jest objęty obroną związku zawodowego. Kwestię tę reguluje art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z którym w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony, przy czym nie udzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

Wydawałoby się, że skoro jest przepis, to sprawa uzyskiwania informacji jest prosta. Nic bardziej mylnego. Interpretacja tego przepisu od samego początku była bardzo rozbieżna. Wykształciły się dwa, skrajnie różne, stanowiska. Według jednego, pracodawca ma jednorazowy obowiązek zwrócenia się do związku zawodowego z ogólnym zapytaniem o listę pracowników objętych obroną danego związku, zaś związek ma obowiązek aktualizować tę listę. W konsekwencji w momencie podejmowania przez pracodawcę konkretnej decyzji w indywidualnej sprawie pracowniczej (np. zamiar wypowiedzenia umowy o pracę konkretnemu pracownikowi) pracodawca nie ma już obowiązku występowania z zapytaniem czy ten właśnie pracownik objęty jest obroną związku zawodowego. Drugie podejście zakłada, że pracodawca powinien występować z zapytaniem na podstawie omawianego przepisu, zawsze wtedy gdy ma zamiar podjąć decyzję w indywidualnej sprawie pracowniczej.

Powyższa rozbieżność została usunięta, miejmy nadzieje ostatecznie, uchwałą składu siedmiu sędziów z dnia 21 listopada 2012 roku III PZP 6/12, w której wskazano, że „nieudzielenie przez zakładową organizację związkową informacji o wszystkich pracownikach korzystających z jej obrony, żądanej przez pracodawcę bez rzeczowej potrzeby, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku współdziałania z tą organizacją w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy.”


REKLAMA

Jak należy rozumieć przytoczoną tezę? Otóż pracodawca powinien występować z zapytaniem o podleganie obronie związku zawodowego dopiero wówczas gdy ma zamiar podjąć decyzję w indywidualnej sprawie pracowniczej. Zapytanie to powinno dotyczyć konkretnego pracownika, co do którego ma być podjęta decyzja, a nie ogółu pracowników. Wreszcie zapytanie to nie powinno wskazywać, jaki dokładnie zamiar ma pracodawca wobec tego konkretnego pracownika (np. zamiar wypowiedzieć mu umowę o pracę). Wystarczy, że zapytanie zostanie uzasadnione w sposób ogólny tj. potrzebą współdziałania w indywidualnej sprawie pracowniczej.

Pracodawca nie może natomiast występować z ogólnym zapytaniem o podleganie ochronie związków zawodowych dotyczącym wszystkich pracowników. Byłoby to bowiem sprzeczne nie tylko z wykładnią literalną i celowościową art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych, ale i z ustawą o ochronie danych osobowych (szczególnie z art. 23 ust. 1 pkt. 2 i art. 26 ust. 1 pkt. 2). Nie można bowiem zbierać danych osobowych (a informacja o podleganiu ochronie związków zawodowych taką daną jest) „na wszelki wypadek”, gdyby kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości i dla realizacji bliżej niesprecyzowanego celu, miały się przydać.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Jakie są skutki nieprawidłowej realizacji obowiązku współdziałania?

Uchwała pociąga za sobą dalej idące konsekwencje. Mianowicie, pracodawca, który zaniechałby zapytania co do podlegania obronie związku zawodowego przez konkretnego pracownika, przed podjęciem, wymagającej współdziałania ze związkami, decyzji wobec tego pracownika, naraża się na stwierdzenie bezprawności tej decyzji. Klasycznym przykładem jest tu zamiar wypowiedzenia konkretnemu pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli pracodawca nie zasięgnie informacji, a następnie, będąc przekonanym, że pracownik nie podlega obronie związku zawodowego, nie skonsultuje swego zamiaru ze związkiem zawodowym, dopuszcza się niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę i musi liczyć się z niekorzystnym dla siebie rozstrzygnięciem sądu pracy (zasadzenie odszkodowania bądź przewrócenie do pracy). Wystąpienie natomiast przez pracodawcę z ogólnym zapytaniem o podleganie obronie wszystkich pracowników i jej udzielenie przez związek zawodowy stanowić będzie niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych. Pracownik będzie mógł w takiej sytuacji żądać zaprzestania przetwarzania danych, a w razie braku reakcji wystąpić do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ze skargą. Niezależnie od tego, takie działanie  rozpatrywać można w kategoriach popełnienia przestępstwa niezgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych.

Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA