| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Kiedy praca szkodzi?

Kiedy praca szkodzi?

Większość z nas spędza w pracy średnio nawet jedną trzecią swojego życia. To bardzo dużo, dlatego też wszelkie niewygody i szkodliwe warunki okazują się mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wszelkie zaniedbania w kwestii utrzymywania odpowiednich standardów stanowiska pracy ujawniają swe skutki dopiero po latach, ale wcale nie są przez to mniej uciążliwe. Lista chorób, spowodowanych przez długotrwałe wykonywanie czynności zarobkowych, ryzykownych dla zdrowia wciąż się wydłuża. Wydatki na ich leczenie wzrastają w zastraszającym tempie, co zmusza władze krajów rozwiniętych do szeroko zakrojonych kampanii społecznych, mających na celu uświadamianie i profilaktykę w zakresie dbałości o tworzenie bezpiecznych miejsc pracy.

Zgodnie z opracowaniami firmy Sedlak & Sedlak, tylko mieszkańcy Korei Południowej pracują dłużej od Polaków. Pracowici Azjaci, którym przypadło pierwsze miejsce, spędzają w pracy średnio 2075 godzin w ciągu roku. Nasi rodacy z kolei 2015, zatem niewiele mniej. Uważani powszechnie za bardzo zapracowanych Japończycy, poświęcają na zarobkowanie jedynie 1733 godziny. Przyglądając się uzyskanym wynikom, zdajemy sobie sprawę, jak wiele czasu spędzamy na pozyskiwaniu środków na utrzymanie. Nic dziwnego, że praca w niekorzystnych warunkach wykonywana przez setki godzin odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu.

„Lekka” praca?

Przywykliśmy już do myśli, że szkodzi przede wszystkim długotrwała i ciężka praca fizyczna. Zarobkowanie w branży przemysłowej szczególnie naraża na urazy, choroby płuc lub wzroku, nadwyrężenia mięśni czy kręgosłupa. Okazuje się jednak, że coraz częściej w krajach rozwiniętych, liczba chorób, związanych z konkretnym zawodem, nie jest przypisana tylko do prac fizycznych w warunkach, które przyjęło się uważać za najbardziej szkodliwe. Współczesne technologie wpływają na zwiększanie bezpieczeństwa osób na stanowiskach narażonych na bezpośrednie działanie szkodliwych związków lub okoliczności. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że gospodarka naszego kraju ulega przekształceniom. Przemysł traci na znaczeniu na rzecz sektora usług. Liczba miejsc pracy w zawodach uznawanych za związane z dużym ryzykiem maleje, zatem spadek liczby wypadków jest logiczną konsekwencją tego zjawiska.

Zobacz serwis: Praca

Tymczasem statystyki wykazują dynamicznie rosnący odsetek osób cierpiących na schorzenia wynikające z obciążającej organizm pracy biurowej. Długotrwałe wykonywanie obowiązków w pozycji siedzącej, godziny spędzane przed komputerem, brak ruchu, stres i źle zorganizowane miejsca pracy są w stanie zrujnować nam zdrowie na przestrzeni kilku lub nawet kilkunastu lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »