REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekomendacje KNF, Spółka akcyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Jakie są wyjątki od zasady, że w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę akcyjną reprezentuje zarząd?

Zaskarżanie przez akcjonariusza uchwał zapadających na walnym zgromadzeniu

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo zaskarżania uchwał, jakie zapadają na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W jakich sytuacjach mają do tego prawo i w jakim terminie mogą to zrobić?

Kto reprezentuję spółkę akcyjną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia?

Kto reprezentuje spółkę akcyjną w sądzie przy uchylaniu uchwały walnego zgromadzenia lub w procesie dotyczącym stwierdzenia nieważności tej uchwały? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Zgromadzenie akcjonariuszy w S.A. zwoływane jest przez zarząd spółki, przy czym dotyczy to zarówno zgromadzenia zwyczajnego jak i nadzwyczajnego. Rada Nadzorcza zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy jeżeli zarząd w ciągu 2 tygodni od dnia upływu statutowego terminu na zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie zwołał go, bądź też nie zwołał go w terminie 2 tygodni od zgłoszenia żądania zwołania.

REKLAMA

Czym są dobre praktyki spółek publicznych?

Musisz wiedzieć, że dobre praktyki to zbiór zasad postępowania spółek publicznych, adresowany do spółki publicznej, jej organów – zarządu i rady nadzorczej oraz akcjonariuszy. Dobre praktyki mają zapewnić wyższe standardy ładu korporacyjnego, aniżeli te które przewiduje prawo stanowione, w szczególności kodeks spółek handlowych. Co to oznacza w praktyce?

Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej - jest organem właścicielskim spółki. Nie oznacza to jednak, że może on podejmować dowolne decyzje. Zainteresowanemu przysługują dwie metody pozbawienia uchwały mocy: powództwo o uchylenie uchwały, o którym mowa w art. 422 Kodeksu spółek handlowych (KSH) oraz powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z prawem, o którym mowa w art. 425 KSH.

Kredyty walutowe nie ucierpią na rekomendacji T

Długo omawiana rekomendacja T nie powinna mieć większego wpływu na rynek kredytów hipotecznych. Nawet osoby kredytujące 100 proc. wartości nieruchomości nie powinni odczuć zmian po wprowadzeniu w życie tej regulacji.

Kredyt dwuwalutowy a rekomendacja T

Rekomendacja T dotyczy zaciąganych w walutach obcych. Czy kredyt dwuwalutowy zaproponowany przez BNP Paribas Fortis pomoże ominąć restrykcyjne zapisy tej regulacji? Inne banki zastanawiają się nad podobnymi rozwiązaniami.

REKLAMA

Coraz bliżej wdrożenia rekomendacji T

Coraz mniej czasu zostaje bankom na wdrożenie rekomendacji T. Niektóre z nich nie będą musiały wprowadzać dużych zmian w procedurze przyznawania kredytu, ponieważ mają i tak dość rygorystyczne wymagania.

Statut spółki akcyjnej

W poniższym artykule przedstawiamy uregulowania Kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) dotyczące statutu spółki akcyjnej, trybu jego zmiany oraz zagadnienia związane z podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego.

Skład, tryb powoływania i kompetencje oragnów spółki akcyjnej

Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

Powstanie spółki akcyjnej

W artykule przedstawiamy uregulowania dotyczące spółki akcyjnej. Ze względu na obszerność problematyki, pierwsza część artykułu dotyczyć będzie zagadnień związanych przede wszystkim z powstaniem spółki.

Jak utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej „S.K.A”) to spółka osobowa, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Każdy bank wylicza zdolność kredytową wegług własnych procedur i parametrów. Eksperci TotalMoney.pl podpowiadają, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

Na czym polega cash pool?

Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej).

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

Czy rekomendacja T utrudni dostęp do kredytów

Według najnowszych zaleceń KNF banki będą dokładniej badały zdolność kredytową klientów. Koniec z kredytami na dowód, koniec z promowaniem kredytów walutowych, koniec z przemilczaniem ryzyka dla klientów banków – oto skutki Rekomendacji T, którą przygotowała dla banków Komisja Nadzoru Finansowego.

Badanie dokumentów korporacyjnych spółek kapitałowych w procesie inwestycyjnym

Trwająca od kilkunastu miesięcy niekorzystna sytuacja gospodarcza skłania wielu przedsiębiorców do wdrażania procesów restrukturyzacyjnych prowadzących do poprawy struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dekoniunktura sprzyja zwłaszcza fuzjom i przejęciom oraz szeroko pojętej restrukturyzacji podmiotowej przedsiębiorstw, czyli różnego rodzaju przekształceniom prawno – ekonomicznym.

Uprzywilejowanie akcji i udziałów w spółkach

Kodeks spółek handlowych pozwala na znaczące uprzywilejowanie akcji i udziałów- w stosunku do pozostałych (zwykłych). Jednak podlega to również pewnym ograniczeniom.

Kto straci na rekomendacji T

Rekomendacja T nieznacznie wpłynie na zdolność kredytową przeciętnych kredytobiorców. Z analizy Expandera wynika, że po jej wprowadzeniu tylko 5 banków będzie musiała poważnie zmienić zasady obliczania maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego. Dotyczy to BPS, Polbanku, Pekao, BOŚ i GBW. O kilkaset tysięcy złotych może spaść natomiast zdolność kredytowa osób o bardzo wysokich dochodach.

Dziedziczenie akcji

Spółka akcyjna, jeden z dwóch typów występujących w polskim systemie prawnym spółek kapitałowych jest związkiem osób, które ją tworzą i którym przysługują określone prawa związane z tym uczestnictwem. Emanacją uczestnictwa w spółce akcyjnej jest akcja, czyli prawo podmiotowe przysługujące akcjonariuszowi. Poszczególne akcje jako kompleksy praw i obowiązków akcjonariuszy stanowią samoistny przedmiot obrotu i podlegają dziedziczeniu na zasadach określonych w prawie spadkowym, stąd dopuszczalne jest zarówno ich dziedziczenie ustawowe, jak i testamentowe.

Banki nie straciły na rekomendacji S II

Rekomendacja S II mająca na celu uniknięcie kosztów spreadu walutowego przez kredytobiorców nie spełniła swojego zadania. Niewielu klientów banków korzysta ze możliwości spłacania kredytów w walucie. Procedury są zbyt skomplikowane i nieopłacalne.

Kredyty hipoteczne w 2009 roku

Zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych w 2008 roku rzutowało na rynek kredytów mieszkaniowych w 2009 r. Wciąż utrzymywały się stosunkowo wysokie poziomy marż, choć ostatni kwartał przyniósł pierwsze symptomy poprawy sytuacji.

Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

Jak przenieść rachunek bankowy

Od 1 stycznia przenoszenie rachunków bankowych będzie dużo prostsze. Niektóre instytucje już wprowadziły rozwiązania ułatwiające migrację.

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

Pojęcie spółki akcyjnej w organizacji

To jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Stanowi wstępną formę spółki akcyjnej stworzoną dla umożliwienia szybkiego rozpoczęcia działalności przez spółkę, bez konieczności oczekiwania na jej rejestrację.

Czy rada nadzorcza w spółce akcyjnej musi działać kolegialnie?

W przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie każdy członek rady nadzorczej może wykonywać samodzielnie prawo nadzoru, (chyba, że umowa spółki stanowi inaczej) w spółce akcyjnej rada nadzorcza wykonuje swe obowiązki kolegialnie, jednakże istnieje możliwość delegowania swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych.

Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Kapitał Zakładowy to ustalona w statucie spółki akcyjnej wielkośćwyrażona w złotówkach, która stanowi sumę wartości nominalnej wszystkich akcji w spółce.

Zarządzanie wartością firmy

Zarządzanie wartością firmy to zespół działań skierowanych na podwyższenie aktywów firmy i utworzenie programów restrukturyzacji, zwiększających efektywność zużycia zasobów, a także spełnienie oczekiwań klientów.

Kredyty walutowe spłacamy głównie w złotych

Z dobrodziejstwa rekomendacji S II i możliwości spłacania rat kredytów walutowych bezpośrednio w obcej walucie skorzystało niewiele osób. Najwięcej, bo po 2% kredytobiorców zmieniło system spłaty w Banku Millennium i DnB Nord. Natomiast w Dom Banku, który ma najwyższe na rynku kursy sprzedaży franków, zdecydowało się na to jedynie 0,5%.

Rekomendacja SII: korzyść ze zmiany sposobu spłaty po … 10 latach

Dokładnie 39,8 zł – tyle można zyskać na przeciętnej racie kredytowej kupując walutę w kantorze – wynika ze szczegółowej analizy Expandera opartej na konkretnych stawkach marż kredytowych oraz kursów stosowanych przez poszczególne banki. Najwięcej, prawie 143 zł, mogą zyskać klienci Dom Banku, gdzie koszt związany z aneksowaniem umowy zwróci się już w drugim miesiącu spłaty.

Rekomendacja S II – rewolucja czy rozczarowanie

Oczekiwana od miesięcy rekomendacja w końcu weszła w życie. Niektóre zapisy Komisji Nadzoru Finansowego budzą jednak kontrowersje. Czy aby na pewno opłaca się zmieniać formę spłaty kredytu? Jak banki dostosowały się do nowych przepisów? Nowa alternatywa spłaty może okazać się przereklamowana

Banki nie chcą bilonu – trzeba nadpłacić ratę we frankach

Od 1 lipca 2009 r. banki mają obowiązek przyjmować spłatę rat kredytowych bezpośrednio w walucie. Co będzie jednak z „końcówką” raty, którą trzeba opłacić bilonem? Bilon trudno kupić, a banki nie chcą go przyjmować, bądź pobierają bardzo wysokie prowizje. Rozwiązaniem jest nadpłata raty – wynika z analizy Expandera.

Rekomendacja S II: sposoby spłaty kredytu można zmieniać

Zgodnie z rekomendacją S II od 1 lipca będzie można zdecydować się na spłatę walutowego kredytu mieszkaniowego bezpośrednio w walucie obcej. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, nie musi to być jednak decyzja na całe życie. Radzimy, jak ją podjąć.

Pozorne korzyści z Rekomendacji SII

Od 50 zł do ponad 1500 zł – tyle będzie kosztować aneks do umowy kredytowej albo zmiana rachunku do obsługi kredytu w przypadku, gdy kredytobiorca będzie chciał zmienić walutę spłaty kredytu, np. na franki. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wpłata waluty w kasie i taką umożliwia większość banków bez prowizji. W bankach, które nie prowadzą obsługi kasowej korzystanie z Rekomendacji SII może być nieopłacalne

Rekomendacja S II: Tylko pięć banków gotowych przyjmować franki w kasie

O ile banki nie wprowadzą specjalnej oferty przelewów walutowych po wejściu w życie rekomendacji SII, spłata kredytu w walucie będzie opłacalna tylko w gotówce – wynika z analizy Expandera. Obecnie jednak uruchomienie takiej możliwości dla wszystkich klientów deklaruje tylko pięć banków: BZ WBK, Millennium, ING BŚ, Kredyt Bank i PKO BP.

Rekomendacja SII obniży ratę średnio o 30 zł

Kupując walutę w kantorze kredytobiorca będzie mógł obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego średnio o 30 zł – wynika z analizy Expandera. Na wprowadzeniu rekomendacji SII najwięcej zyskają klienci Dom Banku, którzy zaoszczędzą ponad 80 zł. Gdyby opłata za aneks była standardowa, zmiana sposobu spłaty zwróciłaby się już po trzech miesiącach.

Banki zaczynają rezygnować ze spreadu

Całkowita rezygnacja ze spreadu walutowego obniżyłaby ratę kredytu hipotecznego na kwotę 300 tys. zł o 90 zł – wynika z szacunków Expandera. ING Bank Śląski zrezygnował ze spreadu przy spłacie kredytu, a Dom Bank – rynkowy rekordzista - znacznie obniżył spread dla euro.

Rekomendacja T, czyli "za rączkę" z kredytobiorcą

Słowo "rekomendacja" kojarzy się klientom banków w pierwszej kolejności z literą S. Bo to właśnie Rekomendacja S, pierwotnie wprowadzona w połowie 2006 roku, wskazała bankom nowy tryb wyliczania zdolności kredytowej dla osób zamierzających zaciągnąć hipoteczny kredyt walutowy. Komisja Nadzoru Finansowego chciała w ten sposób ograniczyć akcję kredytową we frankach szwajcarskich. Dzisiaj KNF pracuje nad nowymi zapisami mającymi regulować to zagadnienie. Wszystko pod tytułem: Rekomendacja T.

Co to jest Rekomendacja S

Rekomendacja S weszła w życie 1 lipca 2006 roku. Wprowadza ona ostrożnościowe regulacje, które utrudniły klientom zaciąganie kredytów w obcych walutach.

REKLAMA