REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekomendacja T, czyli "za rączkę" z kredytobiorcą

Bartosz Michałek
Bartosz Michałek
Ekspert w zakresie finansów osobistych.

REKLAMA

REKLAMA

Słowo "rekomendacja" kojarzy się klientom banków w pierwszej kolejności z literą S. Bo to właśnie Rekomendacja S, pierwotnie wprowadzona w połowie 2006 roku, wskazała bankom nowy tryb wyliczania zdolności kredytowej dla osób zamierzających zaciągnąć hipoteczny kredyt walutowy. Komisja Nadzoru Finansowego chciała w ten sposób ograniczyć akcję kredytową we frankach szwajcarskich. Dzisiaj KNF pracuje nad nowymi zapisami mającymi regulować to zagadnienie. Wszystko pod tytułem: Rekomendacja T.

REKLAMA

W momencie wprowadzania w życie Rekomendacji S udział kredytów walutowych w portfelach banków sięgał 65%. Kolejne miesiące, zgodnie z zamierzeniami nadzoru, przyniosły względny spadek liczby udzielanych pożyczek w walutach. Na koniec 2007 roku stanowiły one już 55% całości zadłużenia Polaków. Jednak kolejne miesiące to powrót popularności kredytów we frankach. W trzecim kwartale 2008 roku udział kredytów walutowych zbliżył się do poziomu sprzed dwóch lat. Z kolei ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku to prawdziwa zapaść sprzedaży kredytów walutowych. Powód? Wlewający się do Polski kryzys finansowy każe ograniczać bankom akcję kredytową, a w szczególności w walutach obcych. A działania podjęte przez banki to właśnie esencja nie wprowadzonych jeszcze nowych regulacji.

REKLAMA

Nowe zapisy mają skłonić banki do lepszego zarządzania ryzkiem kredytowym wobec klientów. Wydając Rekomendację T, Komisja Nadzoru Finansowego chce poprawić skuteczność wydanej w lipcu 2006 roku Rekomendacji S, bo nie spełniła ona do końca swojej roli. Udział kredytów denominowanych w walutach obcych nadal rósł kosztem złotowych. Według danych porównywarki finansowej Comperia.pl, obecnie panuje odmienna tendencja - internauci dużo chętniej wybierają kredyty złotowe.

REKLAMA

Przypomnijmy, Rekomendacja S miała przede wszystkim chronić kredytobiorców przed ryzykiem związanym z zaciąganiem kredytów walutowych. KNF chciała, by banki informowały klientów o ryzyku kursowym. Przy badaniu zdolności kredytowej, wnioskowana kwota kredytu, indeksowana do waluty obcej, miała być podwyższana sztucznie o 20 proc., a rata wyliczana według oprocentowania obowiązującego dla kredytów złotowych.

Rekomendacja T ma na celu uszczelnić sposób wyznaczania podstawy, od której wyliczany jest 20-proc. bufor zalecany w Rekomendacji S. KNF proponuje też założenie dodatkowego buforu bezpieczeństwa na wahania kursu walutowego. Komisja proponuje zwiększenie poziomu zabezpieczenia przy udziale kredytów walutowych - o 10 proc. w przypadku kredytów do 5 lat i 20 proc. dla kredytów powyżej 5 lat. Dla klientów oznaczać to może niższą kwotę kredytu w walucie obcej, konieczność zaangażowania środków własnych w inwestycję mieszkaniową lub konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Nadzór chce też, by banki rzetelnie oceniały zdolność klientów do spłaty rat kredytowych.

Kiedy nowe regulacje wejdą w życie? Prawdopodobnie będzie to druga połowa bieżącego roku. Projekt Rekomendacji T na początku grudnia 2008 roku przesłany został do konsultacji do środowiska bankowego. Teraz będzie przedstawiony stronie rządowej i bankowi centralnemu. Komisja spodziewa się, że - z uwagi na konieczność dostosowania procedur - banki mogą zacząć stosować nowe zalecenia nawet dopiero za kilkanaście miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna oferta banków

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA