REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekomendacja T, czyli "za rączkę" z kredytobiorcą

Bartosz Michałek
Bartosz Michałek
Ekspert w zakresie finansów osobistych.

REKLAMA

REKLAMA

Słowo "rekomendacja" kojarzy się klientom banków w pierwszej kolejności z literą S. Bo to właśnie Rekomendacja S, pierwotnie wprowadzona w połowie 2006 roku, wskazała bankom nowy tryb wyliczania zdolności kredytowej dla osób zamierzających zaciągnąć hipoteczny kredyt walutowy. Komisja Nadzoru Finansowego chciała w ten sposób ograniczyć akcję kredytową we frankach szwajcarskich. Dzisiaj KNF pracuje nad nowymi zapisami mającymi regulować to zagadnienie. Wszystko pod tytułem: Rekomendacja T.

REKLAMA

W momencie wprowadzania w życie Rekomendacji S udział kredytów walutowych w portfelach banków sięgał 65%. Kolejne miesiące, zgodnie z zamierzeniami nadzoru, przyniosły względny spadek liczby udzielanych pożyczek w walutach. Na koniec 2007 roku stanowiły one już 55% całości zadłużenia Polaków. Jednak kolejne miesiące to powrót popularności kredytów we frankach. W trzecim kwartale 2008 roku udział kredytów walutowych zbliżył się do poziomu sprzed dwóch lat. Z kolei ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku to prawdziwa zapaść sprzedaży kredytów walutowych. Powód? Wlewający się do Polski kryzys finansowy każe ograniczać bankom akcję kredytową, a w szczególności w walutach obcych. A działania podjęte przez banki to właśnie esencja nie wprowadzonych jeszcze nowych regulacji.

REKLAMA

Nowe zapisy mają skłonić banki do lepszego zarządzania ryzkiem kredytowym wobec klientów. Wydając Rekomendację T, Komisja Nadzoru Finansowego chce poprawić skuteczność wydanej w lipcu 2006 roku Rekomendacji S, bo nie spełniła ona do końca swojej roli. Udział kredytów denominowanych w walutach obcych nadal rósł kosztem złotowych. Według danych porównywarki finansowej Comperia.pl, obecnie panuje odmienna tendencja - internauci dużo chętniej wybierają kredyty złotowe.

REKLAMA

Przypomnijmy, Rekomendacja S miała przede wszystkim chronić kredytobiorców przed ryzykiem związanym z zaciąganiem kredytów walutowych. KNF chciała, by banki informowały klientów o ryzyku kursowym. Przy badaniu zdolności kredytowej, wnioskowana kwota kredytu, indeksowana do waluty obcej, miała być podwyższana sztucznie o 20 proc., a rata wyliczana według oprocentowania obowiązującego dla kredytów złotowych.

Rekomendacja T ma na celu uszczelnić sposób wyznaczania podstawy, od której wyliczany jest 20-proc. bufor zalecany w Rekomendacji S. KNF proponuje też założenie dodatkowego buforu bezpieczeństwa na wahania kursu walutowego. Komisja proponuje zwiększenie poziomu zabezpieczenia przy udziale kredytów walutowych - o 10 proc. w przypadku kredytów do 5 lat i 20 proc. dla kredytów powyżej 5 lat. Dla klientów oznaczać to może niższą kwotę kredytu w walucie obcej, konieczność zaangażowania środków własnych w inwestycję mieszkaniową lub konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Nadzór chce też, by banki rzetelnie oceniały zdolność klientów do spłaty rat kredytowych.

Kiedy nowe regulacje wejdą w życie? Prawdopodobnie będzie to druga połowa bieżącego roku. Projekt Rekomendacji T na początku grudnia 2008 roku przesłany został do konsultacji do środowiska bankowego. Teraz będzie przedstawiony stronie rządowej i bankowi centralnemu. Komisja spodziewa się, że - z uwagi na konieczność dostosowania procedur - banki mogą zacząć stosować nowe zalecenia nawet dopiero za kilkanaście miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna oferta banków

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA