reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Jak przenieść rachunek bankowy

Jak przenieść rachunek bankowy

Od 1 stycznia przenoszenie rachunków bankowych będzie dużo prostsze. Niektóre instytucje już wprowadziły rozwiązania ułatwiające migrację.

Na wniosek Komisji Europejskiej unijne banki przygotowały rozwiązania, które pozwolą klientom szybko i łatwo przenosić rachunki. W Polsce Związek Banków Polskich również stworzył rekomendację dotyczącą przenoszenia rachunków bankowych. Od początku przyszłego roku w ciągu tygodnia będzie więc można przenieść konto do innego banku. Klienci indywidualni będą mogli zwrócić się do banku, w którym chcą mieć nowy rachunek o pomoc. Ten załatwi za nich formalności związane z zamknięciem starego rachunku, przelaniem zgromadzonych na koncie środków na nowe konto, przeniesie również zlecenia stałe i polecenia zapłaty oraz może powiadomić o nowym numerze rachunku osoby trzecie, czyli np. pracodawców czy ZUS. Cała usługa będzie bezpłatna, chyba że przy jej okazji pojawią się jakieś niestandardowe czynności. Wtedy bank może obciążyć nas opłatą, jak również w sytuacji, gdy zamkniemy stary rachunek przed upływem roku od jego założenia.

Trzeba jednak pamiętać, że przeniesienie rachunku nie zwalnia z obowiązku spłacenia długów wobec starego banku. Posiadanie debetu czy kredytu w koncie może być w niektórych przypadkach problemem, bo nie ma pewności czy nowy bank będzie skłonny udzielić nam kredytu w takiej samej wysokości. Cała operacja nie obędzie się bez problemów jeśli okaże się, że nowy bank nie ma w swojej ofercie jakiejś usługi, którą posiadaliśmy w poprzedniej instytucji. Na przykład kilku graczy wciąż nie oferuje polecenia zapłaty (Eurobank, Polbank).

W bankach trwają właśnie prace nad przygotowaniami do nowej rekomendacji. Jednak już teraz niektóre instytucje mają rozwiązania ułatwiające przenoszenie rachunków. Jeśli ktoś ma już szczerze dosyć swojego banku i nie chce się w nim męczyć kolejny miesiąc może skorzystać z poniższych propozycji. I tak Allianz Bank w przypadku przenoszenia linii kredytowej w koncie daje 120 proc. kwoty udzielonej w poprzedniej instytucji. Allianz przesyła również podpisaną przez klienta dyspozycję przelewania wynagrodzenia do pracodawcy. Z kolei BPH już od kilku lat posiada Program Pomocny Doradca, który umożliwia przejście z innego banku. Polega on na przeniesieniu poleceń zapłaty, zleceń stałych, wydania karty debetowej od ręki, powiadomienia pracodawcy, Urzędu Skarbowego. Na taki komplet usług pomocnych przy przenoszeniu rachunku możemy również liczyć w BGŻ i w Kredyt Banku. Również Lukas Bank oferuje możliwość ustanowienia w imieniu klienta zleceń stałych i poleceń zapłaty oraz przesłanie informacji o nowym rachunku do pracodawcy czy ZUS-u.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama