REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Konsekwencje przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę

Nie do rzadkości w obrocie gospodarczym należy przejęcie, sprzedaż czy fuzja firmy. Przepisy kodeksu pracy regulują kwestię przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pod kątem sytuacji pracowników. Z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Czy umowy o pracę ulegają rozwiązaniu? Co dzieje się ze zleceniobiorcami?

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

Kto może skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej?

Każdy może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej na temat swojej sytuacji prawnej. Jak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, z takiej interpretacji może skorzystać również następca prawny firmy nawet, gdy poprzednik z niej nie skorzystał a stan faktyczny nie uległ zmianie.

REKLAMA

Umowa sprzedaży samochodu osobowego - przykładowe postanowienia

Umowa sprzedaży samochodu, często mylnie nazywana umową kupna – sprzedaży, powinna zawierać dane sprzedawcy, kupującego oraz samochodu. Jakie konieczne elementy powinny znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu?

Karta podatkowa coraz mniej popularna

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3% mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30% mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania.

Opodatkowanie handlu kwiatami i zniczami nawet w ramach działalności

Na przełomie października i listopada znacznie rośnie sprzedaż kwiatów i zniczy. W okolicach cmentarzy handlują głównie osoby, które zajmują się sprzedażą sezonową. Taki rodzaj handlu można traktować jako działalność gospodarczą a to oznacza, że sprzedaż powinna być opodatkowana.

Kim jest merchandiser?

Stanowiska merchandisera najlepiej szukać w branży produkcyjnej oraz w firmach dystrybucyjnych. Osoba zatrudniona jako merchandiser zajmuje się ekspozycją towaru, organizacją akcji promocyjnych w celu zwiększenia sprzedaży.

REKLAMA

Rośnie wartość sprzedaży bezpośredniej

Rynek sprzedaży bezpośredniej warty jest już ponad 2,7 mld zł. i wciąż rośnie. Wartość sprzedaży bezpośredniej wzrosła o 4 proc. w stosunku do 2013 r. Najprężniej działa branża kosmetyczna, ale inne również odnotowały wzrost w sprzedaży bezpośredniej.

Jak otrzymać koncesję na alkohol?

Prowadzenie sklepu bądź lokalu gastronomicznego wydaje się prawie niemożliwe bez możliwości sprzedaży alkoholi. Przedsiębiorca, który podejmuje się sprzedaży powinien pamiętać o konieczności uzyskania koncesji. Zezwolenie takie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Co należy zrobić, aby uzyskać koncesję na alkohol?

Milcząca interpretacja podatkowa – stanowisko TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ordynacji podatkowej dotyczących tzw. milczącej interpretacji podatkowej. Uznał, że do trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji nie wlicza się terminów przewidzianych w prawie podatkowym z tytułu opóźnień. Regulacje uznał za zgodne z Konstytucją.

Uproszczenia podatkowe pomogą w rozwoju firm rodzinnych

Firmy rodzinne w Polsce szybko się rozwijają. Ponad 70 proc. z nich planuje nowe inwestycje, przede wszystkim w podstawową działalność firmy. Częściej decydują się na ekspansję krajową niż zagraniczną. Zdaniem ekspertów uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie przeszkód administracyjnych i lepszy dostęp do źródeł finansowania mogłyby zwiększyć konkurencyjność polskich firm rodzinnych na globalnym rynku.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Kiedy sprzedawca może odmówić sprzedaży?

W dyskoncie spożywczym klientce odmówiono sprzedaży produktów, które wybrała. Jako powód podano, że towary nie były umieszczone w przeznaczonym do tego koszyku sklepowym, włożyła je do przyniesionej ze sobą torby. Czy sprzedawca miał prawo odmówić sprzedaży produktów?

Specjalne formy sprzedaży

Sprzedaż jest najbardziej powszechną umową, z którą każdy spotyka się przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nie zawsze jednak jest dokonywana w sposób ogólnie przyjęty, czasem własność na kupującego przechodzi dopiero po spełnieniu dodatkowego warunku lub upływie określonego czasu.

Sprzedaż premiowa – opodatkowanie cz. II

Sprzedaż premiowa jest najczęściej wykorzystywana w prawie marketingu i reklamy. Nie została jednak zdefiniowana odpowiednio przez ustawodawcę, wobec czego organy podatkowe nie mogą zająć jednolitego stanowiska w zakresie opodatkowania tego rodzaju sprzedaży. Kiedy sprzedaż premiowa jest zatem opodatkowana?

Sprzedaż premiowa – opodatkowanie cz. I

Sprzedaż premiowa jest najczęściej wykorzystywana w prawie marketingu i reklamy. Nie została jednak zdefiniowana odpowiednio przez ustawodawcę, wobec czego organy podatkowe nie mogą zająć jednolitego stanowiska w zakresie opodatkowania tego rodzaju sprzedaży. Kiedy sprzedaż premiowa jest zatem opodatkowana?

Odpowiedzialność sprzedawcy przy sprzedaży ratalnej

Umowa sprzedaży na raty charakteryzuje się tym, że zapłaty ceny za rzecz ruchomą dokonuje się w określonych ratach. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy, którą można ograniczyć lub wyłączyć.

Urodzaj owoców i warzyw obniży ich ceny

Prawie wszystkie owoce i warzywa są tańsze niż przed rokiem. Wszystko przez wysoką podaż, której sprzyjały warunki pogodowe. To powoduje, że producenci nie są w stanie pokryć z zysków poniesionych kosztów. Sytuacji dodatkowo zaszkodzi wprowadzony przez Rosję zakaz importu prawie wszystkich owoców i warzyw z Polski.

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

Nawet po dokonaniu sprzedaży kupujący ma prawo egzekwować od sprzedającego jego obowiązki dotyczące właściwości rzeczy. W pierwszej kolejności powinien domagać się naprawienia rzeczy lub wymiany na nową, lecz w szczególnych okolicznościach może nawet całkowicie odstąpić od umowy.

Czy e-sklep może powołać się na błąd?

Zakupy w sklepie internetowym są formą zawarcia umowy na odległość, która może ułatwić konsumentom wybór towaru i uzyskanie odpowiedniej ceny, lecz także potrafi nieść za sobą sporą dozę ryzyka. Zazwyczaj to kupujący jest bardziej chroniony przez prawo, jednak istnieją sytuacje, gdy e-sklep może nie zrealizować umowy, powołując się na błąd.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Data ujęcia zakupu towarów w KPiR

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności mają problem z określeniem momentu ujęcia dokonanych zakupów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Na fakturze widnieją zwykle data wystawienia, data sprzedaży (dostawy towarów), a także termin płatności. Która z tych dat ma znaczenie dla celów ujęcia wydatku w kosztach? Czy należy mieć również na uwadze datę faktycznego uregulowania zapłaty lub moment rzeczywistego otrzymania towarów?

7 porad na podwojenie sprzedaży świątecznej

Sprzedaż świąteczna to czas wysokich obrotów. Oto 7 punktów, które już dziś pomogą ci ulepszyć twój sklep tobie ułatwiając sprzedaż, a klientom - zakupy.

Obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę- porada

Artykuł 31 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na pracodawcę będącego płatnikiem obowiązek obliczenia i pobrania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od pracowników. Jak powinno wyglądać obliczenie i pobranie zaliczki? Ile wynoszą kwoty zaliczek pobieranych przez pracodawcę?

Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?

Zdarza się, że konsumenci składający reklamację dotyczącą zakupionego towaru domagają się w pierwszej kolejności zwrotu ceny. Nie zawsze jednak takie uprawnienie im przysługuje. W jakich sytuacjach sprzedawca będący przedsiębiorcą musi się liczyć z koniecznością zwrotu ceny?

BiznesKatalogCD (testowa)

Program dla firm produkcyjnych i handlowych, przeznaczony do tworzenia elektronicznych katalogów oferowanych produktów.

BizDesk (bezpłatna dla 1 stanowiska)

Ten program nadaje się zarówno do firm produkcyjnych, usługowych jak i handlowych. Jest to idealne rozwiązanie, które pozwoli z jednego miejsca sterować całą firmą.

Rachunek Small Business (testowa)

Rachunek Small Business program stworzony w celu szybkiego i nieskomplikowanego wystawiania rachunków uproszczonych. Program jest szybki i wygodny w użyciu, stanowi dobrą alternatywę dla bardzo drogich komercyjnych programów.

Varico ObSp (testowa)

Stosunkowo tani program do obsługi sprzedaży i zakupów, dedykowany dla niewielkich firm.

Smart System (testowa)

Program handlowo-magazynowy zapewniający kompleksową obsługę sprzedaży, zarządzanie magazynem towarów oraz finansami firmy wynikającymi ze sprzedaży i zakupów.

LoMag (testowa)

LoMag to aplikacja do zarządzania magazynami małego lub średniego przedsiębiorstwa, charakteryzujące się prostą i łatwą obsługą oraz możliwością wykorzystania zarówno na pojedynczym stanowisku jak i w sieci.

Hermes POS (testowa)

Program do wspomagania sprzedaży firmy Syriusz, zaprojektowany jako uzupełnienie systemu magazynowego Hermes NG tego samego producenta.

Hermes NG (testowa)

Rozbudowana aplikacja magazynowa firmy Syriusz, wspomagająca również sprzedaż i kontakt komputera z urządzeniami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych.

Ewa - wspomaganie sprzedaży (testowa)

Program handlowo-magazynowy umożliwiający wystawianie dokumentów sprzedaży tj. faktury, dowody sprzedaży czy korekty.

Asystent Magazyn (testowa)

Asystent Magazyn jest to program magazynowy o podstawowej funkcjonalności umożliwiający między innymi łatwe wyszukiwanie produktów, przyjęcie oraz wydanie z magazynu.

mikroSubiekt (testowa)

MikroSUBIEKT dla to prosty w obsłudze ale dość ograniczony funkcjonalnie program odpowiedzialny za ewidencjonowanie sprzedaży.

Zmiany przy sprzedaży nieruchomości

 Od nowego roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż a nawet wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Niedawno weszły w życie przepisy regulujące wydawanie świadectw energetycznych.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

Wysokie podatki poszerzają szarą strefę

Według różnych danych, wielkość szarej strefy w polskiej gospodarce wynosi od 15 do 25 procent PKB. Liczby te mają charakter szacunkowy, gdyż szara strefa jest zjawiskiem bardzo trudnym do zmierzenia.

REKLAMA