REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie podatki poszerzają szarą strefę

REKLAMA

Według różnych danych, wielkość szarej strefy w polskiej gospodarce wynosi od 15 do 25 procent PKB. Liczby te mają charakter szacunkowy, gdyż szara strefa jest zjawiskiem bardzo trudnym do zmierzenia.

 Jej wielkość można szacować na przykład poprzez badanie aktywności ekonomicznej ludności lub poprzez mierzenie wielkości obrotu gotówkowego w gospodarce.

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie szarej strefy odnosi się zazwyczaj do działalności gospodarczej, która jest ukryta przed organami państwa – przede wszystkim przed aparatem fiskalnym. Zasadniczym powodem powstawania szarej strefy są bowiem wysokie obciążenia podatkowe (i parapodatkowe). Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi szarej strefy jest ponadto słabość państwa, które nie jest w stanie skutecznie kontrolować przestrzegania ustanowionych przez siebie zasad gospodarowania.

Działalność w szarej strefie dotyczy zarówno firm, które w ogóle nie są zarejestrowane, jak i tych zarejestrowanych. Te drugie zaniżają po prostu swoje obroty, ujawniając fiskusowi jedynie ich część. W Polsce szara strefa jest najbardziej rozrośnięta w handlu, usługach i budownictwie – to działalności, gdzie łatwiej niż w przemyśle zaniżać i ukrywać dochody.

Szara strefa przyczynia się do ograniczania dochodów państwa oraz zaburza mechanizmy rynkowe – firmy działające w szarej strefie stanowią nieuczciwą konkurencję dla firm działających legalnie, gdyż mają niższe koszty, a zatem mogą oferować swoje dobra i usługi po niższych cenach. Zjawisko to sprawia, że wiele firm działających legalnie, chcąc utrzymać się na rynku, zostaje niejako zmuszonych do przeniesienia swojej działalności do szarej strefy. Szara strefa fałszuje też rzeczywisty obraz gospodarki, przez co spada efektywność wielu narzędzi polityki gospodarczej.

REKLAMA

Mimo swojego negatywnego charakteru, odgrywa w gospodarce także pożyteczną rolę – często mówi się, że „oliwi gospodarkę”. Daje często zatrudnienie osobom, które nie miałyby na to szans w oficjalnej gospodarce. Oczywiste jest, że z około 3 milionów bezrobotnych w Polsce, z których ogromna większość nie ma prawa do zasiłku, część znajduje zatrudnienie w szarej strefie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób na ograniczenie szarej strefy jest tylko jeden – obniżka obciążeń podatkowych i parapodatkowych dla przedsiębiorców. Dodatkowo konieczne jest także usprawnienie działania organów kontroli skarbowej, przy czym nie chodzi o zwiększanie ich uprawnień, ale o odpowiednie ukierunkowanie działań.

Marcin Peterlik

Autor jest analitykiem w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA