REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inflacja, Zarządzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?

Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.

Dramatyczne prognozy dla gastronomii

Rosnąca inflacja i ceny produktów spożywczych (w tym cukru) powodują, że przedsiębiorcy obawiają się, że jesień dla gastronomii będzie trudna do przetrwania. Poważne obawy wiążą się także ze wzrostem cen prądu i gazu. Wiele restauracji już teraz wnosi o wzrost kredytów kupieckich.

Plan rządu na dopłaty do każdego z paliw, łącznie z węglem

Rozszerzenie dodatku węglowego na wszystkie paliwa wiązałoby się z wydatkiem rzędu miliardów złotych. Liczenie kosztów w toku

Firma w czasie urlopu przedsiębiorcy

Wakacje to czas upragnionych urlopów, wspólnych rodzinnych wakacji i przerwy od pracy. Jednak wielu przedsiębiorców nie decyduje się na urlop. Nie przysługuje im ustawowy urlop jak podczas pracy na etat. Powstaje ryzyko zaniedbania firmy podczas odpoczynku i strach przed pozostawieniem jej w nie swoich rękach. W jaki sposób tego uniknąć?

REKLAMA

Bank Światowy: potencjalny wzrost gospodarczy Polski w latach 2022-2030 może wynieść 4 proc.

Reformy rynku pracy oraz inwestycje w poprawę produktywności i zieloną transformację mogą podnieść potencjalny wzrost gospodarczy Polski w latach 2022-2030 do 4 proc. - wskazał w raporcie Bank Światowy. Według ekspertów w tym i przyszłym roku gospodarka może spowolnić m.in. z powodu inflacji.

Eksperci: Nadchodzi kryzys energetyczny na miarę szoku naftowego lat 70.; "koniec ery otwartych rynków"

Historycy i ekonomiści ostrzegają, że ze względu na zawirowania na rynkach ropy i gazu nadchodzi kryzys energetyczny na miarę szoku naftowego z lat 70. Henry Kissinger powiedział wówczas o nim, że "nieodwołalnie zmienił świat, jaki zrodził się w okresie powojennym".

Prognoza gospodarcza KE: najwyższa inflacja w historii, mniejszy wzrost PKB

W letniej prognozie gospodarczej opublikowanej w czwartek Komisja Europejska przewiduje rekordowy poziom inflacji w bieżącym roku dla całej UE i strefy euro. Obniża też częściowo rokowania dotyczące wzrostu PKB.

Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy

Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

REKLAMA

W czerwcu w sklepach ceny wzrosły średnio o 18 proc.

W czerwcu w sklepach było drożej średnio o blisko 18 proc. rdr - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przekazanego PAP. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów; najbardziej produkty tłuszczowe.

Prawo do wypoczynku a efektywność pracy. Jak zarządzać projektami w wakacje?

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Dla wielu firm oznacza to spowolnienie pracy i potencjalne opóźnienia w projektach. Czy jest się czym martwić? A może dać projektom wolne i pilnować tylko tych kluczowych?

Zarządzanie w czasach niepewności. Jak skutecznie wzmacniać zaangażowanie i efektywność?

Czasy pandemii i konieczność wdrożenia pracy hybrydowej w organizacjach spowodowały przedefiniowanie priorytetów, związanych z zarządzaniem pracownikami. Dotychczas kluczowe były takie działania jak m.in. skuteczne delegowanie, monitorowanie i egzekwowanie realizacji zadań. Pandemia i praca w zespołach rozproszonych pokazały, że kontrola wykonywanych przez pracowników projektów jest ważna, ale równie istotne jest znalezienie sposobu, jak być blisko pracownika, pomimo niemożności spotkania się „na żywo”. Ważne okazało się zrozumienie motywacji pracowników, ich obaw, niepokojów. To wymagało poświęcania jeszcze więcej czasu na rozmowę, na reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Wsparcie tego typu okazało się skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności pracy przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości zespołów. W dzisiejszych czasach, które wiążą się z niepewnością, brakiem stabilizacji i wymagają jeszcze większego wspierania pracowników w kryzysach, warto zwrócić uwagę na istotne kwestie, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesny model zarządzania.

Polska przedsiębiorczość w zapaści. Co trzeci właściciel firmy myśli o tym, aby ją zamknąć

Z raport Assay Biznes wynika, że już prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty – o jej sprzedaży. Połowa chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie. Poza wojną, galopującą inflacją czy zerwanymi łańcuchami dostaw przedsiębiorcom sen z powiek spędza Polski Ład. 82 proc. przedsiębiorców przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych w nim zmian, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe. Jak szacują, po wprowadzeniu reformy stracili 2346 zł miesięcznie.

Lewiatan: możliwe jest ograniczenie popytu konsumpcyjnego

Wzrost cen może w końcu oznaczać ograniczenie popytu konsumpcyjnego, co będzie kolejnym czynnikiem przepowiadającym początek ostrego hamowania gospodarczego - ocenił w piątek ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do danych GUS o inflacji.

Zarządzanie portfelami projektów w dużej firmie

Jaka jest recepta na skuteczne zarządzanie projektami w dużych firmach? Na to zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo różne organizacje borykają z różnymi problemami, a im firma jest większa, tym więcej wyzwań się przed nią pojawia. Podstawowym założenie – musi być zachowana spójność realizowanych projektów z celami strategicznymi firmy oraz musi zostać opracowany precyzyjny plan działania.

Müller: spodziewamy się wzrostu inflacji, sytuacja na rynkach energetycznych na to wskazuje

Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. By przeciwdziałać wysokim cenom rząd obniża podatki i przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października - dodał.

Dietl: podwyżki stóp procentowych w dużych gospodarkach oznaczają odpływ kapitału z mniejszych krajów

Efektem podnoszenia stóp procentowych w dużych gospodarkach jest odpływ kapitału z mniejszych krajów i osłabienie ich walut - powiedział PAP prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Dodał, że deprecjacja złotego utrudniłaby finansowanie deficytu budżetowego przyszłym roku.

Stagflacja – perspektywa na kryzys ekonomiczny z podwójnym dnem

Wzrost PKB nie może trwać w sposób ciągły i niezmącony. Gospodarka zamożnego kraju dokonuje znacznych postępów w długiej perspektywie czasowej jednak po drodze występują potknięcia. Kryzys finansowy 2008 r. został spowodowany nieumiarkowanym rozdawaniem kredytów hipotecznych przez amerykańskie banki, co spowodowało efekt domina i odbiło się mocno na kondycji finansowej Unii Europejskiej. Jednak wtedy Bruksela nie znajdowała się pod presją wysokiej inflacji.

W długiej perspektywie zboże nie będzie tanie. Perspektywa tranzytu ukraińskiego zboża z użyciem polskich portów

Rolnicy dysponujący magazynami, powinni je wykorzystać do przetrzymywania zboża; w kilkudniowej perspektywie ceny mogą spaść, jednak w dłuższym czasie na pewno nie będzie tanie - powiedział w czwartek Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Ekspert: obniżka dolnej stawki PIT będzie wspierać konsumpcję w drugiej połowie roku

W II kwartale br. wzrost konsumpcji w ujęciu rocznym będzie wyższy niż w I kwartale tego roku - ocenia Adam Antoniak z ING komentując środowe dane GUS. Zwrócił uwagę, że obniżka dolnej stawki PIT spowoduje wzrost płac netto i będzie wspierać konsumpcję w drugiej połowie 2022 r.

ING: hamowanie krajowego przemysłu nie jest gwałtowne. Brak oznak hamowania inflacji

Wyraźnie niższego tempa wzrostu gospodarczego należy się spodziewać w drugiej połowie roku, kiedy z większą intensywnością uwidocznią się negatywne konsekwencje wojny na Ukrainie. Obecnie hamowanie krajowego przemysłu nie jest gwałtowne - ocenia bank ING

Inflacja w maju 13,9%. Do jesieni - prognozowane dalsze wzrosty

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o inflacji w maju 2022 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 1,7% w stosunku do kwietnia i były o 13,9% wyższe niż przed rokiem (w kwietniu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 12,4%).

PIE: PKB Polski wzrośnie w tym roku o 4,8 proc., a w przyszłym roku o 3,5 proc.

PKB Polski wzrośnie w 2022 r. o 4,8 proc., a w 2023 r. o 3,5 proc. - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Dodano, że średnia inflacja sięgnie w br. 13,1 proc. ze szczytem na poziomie 15,8 proc. w sierpniu. W 2023 r. inflacja spadnie średnio do 8,6 proc.

PIE: w czerwcu indeks koniunktury zbliżony do poziomu z maja

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wyniósł w czerwcu 105 pkt., co jest wynikiem zbliżonym do majowego; wśród przedsiębiorców utrzymuje się przewaga nastrojów pozytywnych, mimo wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji - przekazał PIE.

Ceny paliw w górę. Goldman Sachs: 135 dol. za baryłkę ropy Brent w drugiej połowie 2022 r.

Podnosimy swoje prognozy dotyczące ceny ropy Brent o 10 dolarów. W drugiej połowie br. i w pierwszym kwartale 2023 baryłka ropy Brent może kosztować 135 dolarów - podało we wtorek biuro analiz Goldman Sachs. Obecnie baryłka ropy Brent kosztuje ok. 119 dolarów. To zła wiadomość w związku z rosnącymi cenami paliw.

Ownership economy. Model biznesowy na czasy niepewności?

Ownership economy to model biznesowy, który cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w branży IT. Na czym polega? Czy to dobry sposób na globalną niepewność?

Inflacji w maju. Ceny wzrosły o 1,7% i były wyższe niż przed rokiem o 13,9%

GUS zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku.

PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy

Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny

Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB

Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.

GUS opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,0 % w stosunku do marca i były jednocześnie o 12,4 % wyższe niż przed rokiem (w marcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 11,0%).

Ekspert: rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o około 15-20 proc. przez wojnę i sankcje

Rosyjska gospodarka przez wojnę z Ukrainą oraz europejskie sankcje skurczy się w tym roku o ok. 15-20 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak zwrócił uwagę Rybacki, przedsiębiorstwa przemysłowe ankietowane w badaniu PMI wskazują, że konieczna będzie największa redukcja zatrudnienia od czasów pandemii Covid-19, "a to prawdopodobnie dopiero początek depresji"

Inflacja 2022 - kolejny rekord!

Inflacja w 2022 roku wciąż rośnie. Mamy kolejny rekord. W kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3%. Jakie są skutki wysokiej inflacji dla przedsiębiorstw?

Stopy procentowe w Polsce mogą osiągnąć dwucyfrowy poziom (opinia)

Stopy procentowe w Polsce mogą docelowo osiągnąć dwucyfrowy poziom - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Pekao: jednocyfrowa inflacja dopiero w pierwszej połowie 2023 roku

Około 12 proc. wyniesie średnioroczna inflacja w 2022 r., a jej szczyt w wysokości 13,5-14 proc. przypadnie w połowie roku - prognozują analitycy Pekao, komentując dane GUS. Ich zdaniem jednocyfrową inflację zobaczymy dopiero w pierwszej połowie 2023 roku.

ING: w kwietniu 2022 inflacja CPI najwyższa od 1998 roku

W kwietniu inflacja CPI zwiększyła się o 12,3 proc. rdr i jest to najwyższy wynik od 1998 r., przewyższający prognozowany konsensus - twierdzą analitycy ING. Ich zdaniem szczyt inflacji w granicach 13-15 proc. rdr przypadnie w połowie 2022 r. i na początku 2023 r.

Müller: inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale to globalny problem

Inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale przecież nie tylko w Polsce. W całej europejskiej strefie euro to najwyższa inflacja w historii, mówimy o globalnym problemie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Inflacja w kwietniu 12,3%. Motorem wzrostu ceny żywności

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r.

Majówka - o ile droższa w 2022 r.?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż poziom inflacji w Polsce w marcu tego roku przekroczył 10 procent. O ile zatem tegoroczna majówka będzie droższa od tej w poprzednim roku?

MF: w 2022 r. w Polsce tempo wzrostu realnego PKB wyniesie 3,8 proc. Średnioroczna inflacja - 9,1 proc . Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025

Scenariusz makroekonomiczny, zapisany w Aktualizacji Programu Konwergencji, zakłada wzrost realnego PKB w Polsce w 2022 r. na poziomie 3,8 proc. – podało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie. Resort przewiduje, że w tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 9,1 proc., a za rok 7,8 proc.

Inflacja 2022 dynamizowana cenami żywności i energii

W marcu wszystkie mierniki inflacji bazowej wzrosły. Pozostają też wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. Świadczy to o tym, że rekordowo wysoki poziom inflacji nie jest wynikiem silnego ale pojedynczego czynnika, lecz splotem wielu silnie oddziałujących czynników. Oczywiście najwięcej dyskusji - tak analityków, jak i szerokiej publiczności - przyciągają w ostatnich miesiącach ceny żywności i energii - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Kantar: w kwietniu pogorszenie nastrojów konsumenckich

W kwietniu Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego spadł o 4,6 pkt. i wyniósł minus 33,9 pkt. Spadła również ocena sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, o 5,2 pkt. - do poziomu minus 27,9 pkt

Niedobór materiałów budowlanych. Jakie perspektywy dla branży budowlanej?

Od marca rośnie udział firm budowlanych, dla których niedostępność produktów, półproduktów i materiałów jest znaczącą barierą działalności – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, udostępnionego PAP.

Inflacja, zmiany podatkowe i COVID - największe wyzwania dla firm

Inflacja, zmiany podatkowo-prawne z Polskiego Ładu oraz COVID i wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to największe wyzwania dla firm - wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono w terminie 8-12 lutego 2022 roku - a więc jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Zarządzanie poważną sytuacją kryzysową - jak się przygotować?

Większość polskich firm lub instytucji nie jest dobrze przygotowana do zarządzania poważną sytuacją kryzysową. Taka sytuacja może prowadzić do realnych strat finansowych czy utraty majątku.

Inflacja w Polsce 2022 - 11 procent

Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent. Z czego wynika tak wysoka inflacja? Jakie są jej skutki i działania rządu oraz Rady Polityki Pieniężnej?

Holandia: Inflacja w marcu wzrosła do 11,9 proc. i jest najwyższa od 46 lat

Holandia/ Inflacja w marcu wzrosła do 11,9 proc. i jest najwyższa od 46 lat.

Piotr Soroczyński: Planowanie biznesu na dłużej ma ograniczony sens [PODCAST]

Jak zachowują się polscy przedsiębiorcy w czasach: wysokiej inflacji, niestabilnej waluty, zmian w Polskim Ładzie, wojny za wschodnią granicą? Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Piotr Soroczyński – główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Zarządzanie grupą firm - efektywność i oszczędności

Obecnie często mamy do czynienia z procesem koncentracji wielu podmiotów w ramach jednej grupy, co związane jest z licznymi wyzwaniami, m.in. z koniecznością realizacji dwóch – wydawałoby się nie do pogodzenia – potrzeb. Z jednej strony jest to zapewnienie centralnego, efektywnego zarządzania grupą, a z drugiej zachowanie zdolności indywidualnego zarządzania każdą firmą z osobna.

Tarcza antyputinowska - co będzie zawierać?

Są trzy cele tarczy antyputinowskiej: przedłużenie rozwiązań hamujących wzrost cen, pomoc dla firm w znalezieniu nowych rynków zbytu i ściągnięcie inwestorów działających dotąd w Rosji.

GUS: dane o inflacji w lutym 2022 roku

Wraz z danymi lutowymi GUS opublikował również zaktualizowany skład koszyka towarów i usług konsumpcyjnych (obowiązujący w roku 2022) oraz pełne i skorygowane zgodnie z nowym koszykiem dane za styczeń.

Inflacja wysoko na liście obaw firm [BADANIE]

Z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż inflacja przeraża prawie wszystkie firmy. Czego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy?

REKLAMA