REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do wypoczynku a efektywność pracy. Jak zarządzać projektami w wakacje?

Wypoczynek zarządzanie firmą
Wypoczynek zarządzanie firmą
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Dla wielu firm oznacza to spowolnienie pracy i potencjalne opóźnienia w projektach. Czy jest się czym martwić? A może dać projektom wolne i pilnować tylko tych kluczowych?

Brak odpoczynku to słabsze wyniki zawodowe

Zięć Karola Marksa, Paul Lafargue, w 27-stronicowej broszurze zatytułowanej „Prawo do lenistwa” pisał już w 1880 roku, że pracownicy nie powinni się przemęczać. Współczuł francuskim robotnikom, którzy musieli za nędzne wynagrodzenie pracować po kilkanaście godzin dziennie. Dla kontrastu przywoływał kapitalistów z Wielkiej Brytanii, którzy w drugiej połowie XIX w. zaczęli ograniczać czas pracy w fabrykach. Co ciekawe, robili to nie ze współczucia, ale w imię większej wydajności. Odkryli bowiem, że wypoczęty robotnik pracuje o wiele efektywniej. Przekonali się, że najlepszym sposobem na zwiększanie produktywności nie jest maksymalizacja zysku, lecz dobra organizacja pracy i innowacje technologiczne.

REKLAMA

Wakacje to niezbędny element efektywności w miejscu pracy

REKLAMA

Potwierdzają to współczesne badania. Jak wynika z raportu SHRM “Vacation's Impact on the Workplace” (pol. Wpływ urlopu na miejsce pracy), pracownicy, którzy wykorzystują większość lub całość swojego urlopu przypadającego w roku, osiągają lepsze wyniki, są bardziej produktywni i bardziej zadowoleni z pracy niż ci, którzy tego nie robią. Wakacje redukują stres, niepokój i depresję, zmniejszają ryzyko wypalenia zawodowego i zwiększają zadowolenie z życia. Wolne zwiększa produktywność i poprawia koncentrację oraz pozwala ponownie zakochać się w pracy.

W zasadzie więc pracodawcy nie powinni się w ogóle martwić wakacjami. Ale nie zwalnia ich to z konieczności dobrego rozplanowania tego okresu. Śledzenie harmonogramów pracy wszystkich pracowników i dotrzymywanie terminów w okresie wakacyjnym może być skomplikowane. I nawet bardzo dobrze przygotowany plan urlopów nie jest dla firmy gwarancją niezachwianego działania.

Konieczność synchronizacji różnych zadań w miejscu pracy. Innowacje w obszarze IT

– Nawet skrupulatny plan w Excelu niczego nie gwarantuje, stąd coraz popularniejsze staje się wykorzystanie oprogramowania do zarządzania projektami. Prognozuje ono zmiany i ewentualne opóźnienia w sposób zautomatyzowany – podkreśla Grzegorz Laskowski z Hadrone. I dodaje – Większość innowacji wywodzi się z chęci usprawnienia swojej pracy oraz minimalizowania czasu przeznaczonego na jej wykonywanie.

– W Polsce mamy wciąż problem z pracą i jej wpisaniem w życie. Jesteśmy na etapie rozwoju kapitalizmu, gdzie długość i intensywność pracy zastępuje innowacje techniczne i organizacyjne. Ale widzimy światło w tunelu.– mówi Remigiusz Orzechowski, doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA