REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie portfelami projektów w dużej firmie

zarządzanie projektami w dużej firmie
zarządzanie projektami w dużej firmie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest recepta na skuteczne zarządzanie projektami w dużych firmach? Na to zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo różne organizacje borykają z różnymi problemami, a im firma jest większa, tym więcej wyzwań się przed nią pojawia. Podstawowym założenie – musi być zachowana spójność realizowanych projektów z celami strategicznymi firmy oraz musi zostać opracowany precyzyjny plan działania.

Najczęściej spotykane problemy w zarządzaniu portfelami projektowymi

W przypadku większych przedsiębiorstw może pojawić się wiele wyzwań. Do najczęściej spotykanych problemów z zarządzaniem portfelami projektów w dużych organizacjach należy zaliczyć:

REKLAMA

•             Brak jasno określonych celów strategicznych firmy,

•             Brak zdefiniowanych, lub niewystarczająco jasne kluczowe mierniki efektywności (KPI),

•             Brak wdrożonego scoringu – brak określonych kryteriów do oceny pomysłów na projekty,

•             Brak jednoznacznych standardów zarządzania portfelami projektów,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             Problemy z alokacją zasobów.

Jak efektywnie zarządzać portfelami projektowymi

REKLAMA

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie strategii i wizji przedsiębiorstwa. W momencie kiedy jasno widzimy który projekt przełoży się na strategię firmy, a jaki nie będzie miał na nią wpływu – możemy podjąć rzetelną decyzję o braku sensowności realizacji niektórych projektów.

Kolejny krok - po określeniu celów strategicznych firmy, powinno być opracowanie i wdrożenie odpowiednich standardów zarządzania portfelami projektów. Standardy te powinny być opracowywane w oparciu o indywidualne czynniki danej organizacji takie jak m.in.: wielkość przedsiębiorstwa, branży czy też złożoności samych projektów. W zależności od charakteru danego portfela projektowego, standardy zarządzania nim mogą się nieznacznie od siebie różnić.

Zawsze jednak muszą mieć one określone podstawowe elementy takie jak: zdefiniowane narzędzia wspierające, opis parametrów oceny i selekcji projektów, opis procesu podejmowania decyzji wraz z przypisaniem odpowiedzialności, a także sposób monitorowania postępów oraz raportowania. Aby uspójnić wszystkie powyższe elementy najprostszym rozwiązaniem będzie wdrożenie dedykowanego systemu do zarządzania projektami, w którym możemy określić standardy realizacji poszczególnych portfeli projektowych, oraz zautomatyzować poszczególne czynności.

REKLAMA

Samo wdrożenie standardów nie jest wystarczające do skutecznego zarządzania portfelami projektowymi. Aby móc nimi sprawnie zarządzać musimy także zdefiniować odpowiednie kryteria pomiaru ich skuteczności. Dlatego tak ważne jest, aby jasno określić KPI, a następnie dokonywać przeglądów w regularnych sprintach oraz, za pomocą scoringu, efektywnie analizować pomysły na projekty, które mają wejść do portfela.

Każdy portfel, z czasem w ramach rozwoju, potrzebuje być zasilany o nowe pomysły. Takie pomysły warto zgromadzić i ustrukturyzować- nigdy w 100% nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zmienią się okoliczności i czy oraz kiedy dany pomysł okaże się potrzebny.

Proces oceny pomysłów na projekty również warto zdefiniować, opierając się na jednolitej metodzie oceny, czyli scoringu.

Jak zarządzanie portfelami projektów może wspomóc firmę?

Organizacje, które zdecydowały się na wdrożenie sprawdzonych standardów zarządzania, znacząco zwiększyły efektywność realizowanych procesów podnosząc wskaźnik projektów zakończonych sukcesem. Odpowiednio wdrożone standardy pozwalają na realizację tylko tych procesów i inicjatyw, które najlepiej pasują do strategii biznesowej.

Dodatkowo organizacje takie lepiej radzą sobie z równowagą w alokacji zasobów, zarządzaniem ryzykiem w ramach całego portfela oraz szybciej reagowały w chwili pojawienia się szans rynkowych przekierowując zasoby projektu na najbardziej obiecujące inicjatywy, oraz korzystając z bazy pomysłów.

Autor: Włodzimierz Makowski, Członek Zarządu FlexiProject.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

  W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  REKLAMA

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  REKLAMA