REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ownership economy. Model biznesowy na czasy niepewności?

Ownership economy. Model biznesowy na czasy niepewności?
Ownership economy. Model biznesowy na czasy niepewności?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ownership economy to model biznesowy, który cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w branży IT. Na czym polega? Czy to dobry sposób na globalną niepewność?
rozwiń >

Ownership economy. Sprawdzony model biznesowy na czasy niepewności

Ostatnie lata bezpowrotnie zmieniły nasz świat. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja i widmo globalnej katastrofy klimatycznej kształtują wyobrażenia o przyszłości pod każdą szerokością geograficzną. Wielu ludzi, którzy tracą pracę i poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, żyje w coraz większej niepewności. W tych trudnych czasach istnieje jednak model biznesowy, który pozwala odzyskać utraconą równowagę. Jest nim ownership economy, cieszący się coraz większą popularnością zwłaszcza w branży IT.

REKLAMA

Czym jest ownership economy?

REKLAMA

Ownership economy pojawia się w literaturze przedmiotu pod wieloma różnymi nazwami. Najpopularniejsze z nich to: sharing economy (gospodarka współdzielenia), access economy (gospodarka dostępności/dostępu), gig economy (gospodarka zadaniowa) czy on-demand economy (gospodarka na żądanie). Wszystkie opisują podobny model zarządzania gospodarką i przedsiębiorstwami, którego najważniejszym wyznacznikiem jest społecznościowy charakter procesów biznesowych.

Najliczniejsze przykłady zastosowania ownership economy dotyczą sektora IT. Programiści byli prekursorami w kwestii zdalnego wykonywania obowiązków, co wiązało się również z elastycznym podejściem do czasu pracy oraz jego optymalnego rozplanowania. Gdy nastała pandemia COVID-19, modele stosunków pracy przetestowane w branży IT okazały się najbardziej wydajne w sytuacji kryzysu dotykającego wszystkich sfer codzienności.

Sprawdzony sposób na globalną niepewność

Z dzisiejszej perspektywy można ocenić, że niechęć pracodawców do rozluźniania schematów organizacyjnych nie miała oparcia w faktach – była podyktowana głównie obawą przed utratą kontroli nad pracownikami i spadkiem produktywności. Okazało się jednak, że home office nie tylko nie obniża poziomu wydajności, lecz w wielu przypadkach może prowadzić do jego zwiększenia.

Sektor IT w najmniejszym stopniu dotknęły ograniczenia pandemiczne. Zmiana sytuacji zewnętrznej przyspieszyła procesy przechodzenia na pracę zdalną, realizowaną w trybie zadaniowym, a nie według grafiku. Pandemia skłoniła wiele firm do ograniczania działalności stacjonarnej na rzecz rozwoju biznesu w modelu zdalnym. W efekcie sektor IT w rzeczywistości covidowej nie tylko nie stracił kontraktów, lecz zwiększył obroty. Zagrożenie (pandemia, paraliż gospodarki) okazało się przesłanką do intensywniejszego niż wcześniej rozwoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Optymalny model funkcjonowania dla branży IT

REKLAMA

Nowym wyzwaniem jest obecnie wojna w Ukrainie, której skutkiem jest katastrofa humanitarna i gospodarcza. Dla osób, w tym szczególnie dla techtalentów, które nie zdecydowały się lub nie zdołały opuścić Ukrainy, szansą na zdobycie środków do życia i budowanie planów na przyszłość jest praca zdalna, będąca podstawą ownership economy.

Zaletą tego modelu biznesowego jest elastyczność. Funkcjonując w oparciu o blockchain, pozwala on zdecentralizować procesy pracy i zarządzania. Innowacyjnego charakteru nabiera także kwestia wynagrodzenia, którego część – w charakterze premii – wypłacana jest w tokenach właścicielskich. Ich posiadacze mają prawo głosu w zakresie przyszłego rozwoju projektu, którego są współwłaścicielami.

Bezpieczeństwo ekonomiczne w czasach destabilizacji

Na rynku polskim projektem tego typu jest Wennect, który łączy techtalenty z Europy Środkowo-Wschodniej z pracodawcami z Europy Zachodniej. Specjaliści po zarejestrowaniu na platformie internetowej otrzymują dostęp do zleceń dopasowanych do poziomu ich kompetencji i oczekiwań finansowych. Z punktu widzenia organizacji model ownership economy to gwarancja niezakłóconego funkcjonowania m.in. poprzez możliwość szybkiego pozyskiwania techtalentów i wdrażania ich w realizowane projekty.

Przykład Wennect pokazuje, że ownership economy to innowacyjny model prowadzenia biznesu, który daje poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego w czasach destabilizacji i niepewności. Co ważne, techtalenty pracują dla siebie i „na swoim”. Gromadzą kapitał na przyszłość w cyfrowych aktywach, których wartość zależy od wartości projektu. W rezultacie rośnie jakość pracy, jak również poziom zaangażowania społeczności IT w rozwijanie platformy.

Kluczowa rola postępu technologicznego

Wdrożenie zasad ownership economy pozwala organizacjom na zachowanie płynności funkcjonowania pomimo zewnętrznych zakłóceń, takich jak na przykład pandemia. Dzięki temu mogą one w szybkim tempie dostosowywać się do zmian sytuacji na rynku związanych z kryzysami o różnorodnym charakterze. Kluczowym czynnikiem zwiększającym efektywność takiego zdecentralizowanego modelu jest przyspieszający postęp technologiczny.

Innowacyjne narzędzia w obszarze komunikacji oraz rozwój technologii cloud pozwalają na realizację projektów ponad granicami, przez zespoły złożone z techtalentów z różnych państw. W ten sposób zmniejsza się ryzyko związane z terminową realizacją zlecenia, także w przypadku, gdy zwiększa się skala przedsięwzięcia. Z uwagi na możliwość wystąpienia kolejnych globalnych kryzysów, ownership economy staje się coraz atrakcyjniejszym modelem zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA