REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza antyputinowska - co będzie zawierać?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Tarcza antyputinowska - co będzie zawierać?
Tarcza antyputinowska - co będzie zawierać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Są trzy cele tarczy antyputinowskiej: przedłużenie rozwiązań hamujących wzrost cen, pomoc dla firm w znalezieniu nowych rynków zbytu i ściągnięcie inwestorów działających dotąd w Rosji.

Tarcza antyputinowska - kiedy?

Prace nad tarczą antyputinowską toczą się przede wszystkim w kancelarii premiera, Ministerstwie Finansów oraz Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) i – jak zapewniają nasi rozmówcy – mają się ku końcowi. – Jak tylko zaczęły się sankcje na Rosję, premier zlecił analizy pod kątem kosztów obecnej sytuacji dla naszej gospodarki – twierdzi jeden ze współpracowników szefa rządu.

REKLAMA

Zatrzymać wzrost cen

REKLAMA

Pakiet planowanych rozwiązań ma objąć m.in. kontynuowanie działań mających na celu łagodzenie skutków wzrostu cen. – Inflacja stała się obecnie głównym problemem i największym zagrożeniem, łącznie ze scenariuszem stagflacji – mówi nam współpracownik premiera. Dlatego tarcza anty putinowska będzie zawierała w sobie elementy tarczy antyinflacyjnej, która wstępnie miała dotyczyć tylko pierwszego półrocza 2022 r. – Trwają dyskusje, czy mają zostać wydłużone na razie na kwartał, czy od razu do końca roku – podkreśla jeden z naszych rozmówców.

W ramach łagodzenia skutków podwyżek cen na stole leży także pomysł dopłat do dramatycznie drożejących nawozów, co miałoby pozwolić na obniżkę kosztów produkcji żywności. – W tej sprawie korespondujemy z Brukselą od prawie dwóch miesięcy. Problem jest taki, że Komisja Europejska zakazuje takich działań. W zeszłym tygodniu dostaliśmy odpowiedź, ale nie przesądza ona, że możemy to zrobić – słyszymy.

Jak tłumaczą nasi rozmówcy, pod uwagę jest branych wiele innych rozwiązań, może więc się okazać, że nie będzie to proste przedłużenie tarczy, ale że zostaną do niej dodane kolejne elementy.

Polski Ład bardziej łaskawy

REKLAMA

Resort finansów kończy też prace nad nowelizacją ustawy o Polskim Ładzie. Głównym celem miało być poszerzenie ulgi dla klasy średniej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, finał jest bliski, a na tapecie jest nowy pomysł. Ma być prostszy niż to, nad czym do tej pory pracował resort, i zakładać, że obniżki będą miały bardziej powszechny charakter. Argumentem ma być bardzo dobra sytuacja budżetu po styczniu i lutym. Pytanie, na ile te zmiany nie okażą się proinflacyjne. Rząd ma świadomość, że skoro zagrożeniem jest wysoka inflacja, to odpowiedzią powinna być polityka fiskalna, która nie podbija wydatków czy nie zmniejsza za bardzo dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wczoraj GUS podał, że w lutym wzrost cen wyhamował z 9,4 proc. do 8,5 proc. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwracają uwagę, że dane te nie uwzględniają skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę i dopiero w przyszłym miesiącu zobaczymy w inflacji efekt wzrostu cen na stacjach paliw. Tygodniowe dane Komisji Europejskiej wskazują, że będzie to ok. 25 proc. Według PIE inflacja w najbliższych miesiącach będzie systematycznie przekraczać 10 proc., a pierwszy taki wynik możemy zobaczyć już za miesiąc. Inflację będą podbijać ceny paliw, a w drugiej połowie roku żywność, ale też inne towary. Dlatego tarcza będzie musiała być wydłużona i być może wzmocniona. – Dziś paliwo byłoby o 70–80 gr droższe, gdyby nie tarcza – podkreśla osoba z rządu.

Tarcza antyputinowska dla firm

Drugi element tarczy antyputinowskiej ma dotyczyć zabezpieczenia podmiotów gospodarczych, które przed wybuchem wojny działały na rynkach wschodnich. – Chcemy, by te firmy miały możliwość znalezienia nowych kierunków działań i ustabilizowania swojej sytuacji. Na pewno nie będzie tarczy finansowej dla tych firm, raczej pomoc w znajdowaniu nowych rynków – zastrzega nasz rozmówca. Kluczową rolę odegrać tu mają instytucje z Grupy PFR, przykładowo Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ma dopilnować, by eksporterzy, którzy utracili kontrakty na Wschodzie, otrzymali stosowne odszkodowania (o ile spełnią warunki).

Jedną z bardziej poszkodowanych jest branża transportowa. Jak podaje Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD), przed agresją rosyjską na Ukrainę w przybliżeniu 2 tys. polskich przewoźników drogowych woziło towary na Wschód – do Białorusi i Rosji oraz dalej, m.in. do Kazachstanu czy Mongolii, innych krajów Azji Środkowej czy krajów kaukaskich. To mniej więcej 15 tys. pojazdów, czyli szacunkowo 20 tys. kierowców i innych pracowników firm transportowych.

Trzecia część szykowanego pakietu ma dotyczyć firm i inwestorów, którzy – w związku z kolejnymi sankcjami nakładanymi na Rosję – muszą się wynieść z tamtejszych rynków. – Stworzymy nowy system zachęt. Zależy nam na tym, by duża część z tych firm chciała zostać w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska jest dobrym miejscem do lokowania takich biznesów – mówi nasz informator z rządu.

Ekonomiści, we współpracy z firmami, mają też rozważyć, jak zapewnić niezakłócony import strategicznie ważnych surowców, takich jak stal czy nikiel, także z nowych kierunków. W ogłoszonym właśnie czwartym pakiecie unijnych sankcji wprowadzono zakaz importu wyrobów stalowych, które są obecnie objęte unijnymi środkami ochronnymi.

Dopłaty do nawozów miałyby złagodzić tempo wzrostu cen produktów spożywczych.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    REKLAMA