REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,0 % w stosunku do marca i były jednocześnie o 12,4 % wyższe niż przed rokiem (w marcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 11,0%).

Inflacja w kwietniu 2022

Przypomnijmy, że zgodnie z podanym pod koniec kwietnia szybkim szacunkiem, inflacja wyniosła 2,0% w ujęciu miesięcznym i 12,3% w stosunku rocznym.

REKLAMA

W pierwszych czterech miesiącach 2022 roku ceny wzrosły w ujęciu rocznym o 10,3%. W kwietniu 2022 roku towary były przeciętnie o 2,3% droższe niż przed miesiącem i jednocześnie o 13,1% droższe niż przed rokiem.

W usługach ceny wzrosły w skali miesiąca przeciętnie o 1,2 %, a w ujęciu rocznym o 10,1%. Wskaźnik inflacji okazał się wyższy od mediany oczekiwań rynkowych i prognoz KIG.

REKLAMA

Ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły w kwietniu w niemal wszystkich kategoriach produktów i usług. Najbardziej gwałtowny wzrost zanotowały ceny żywności i napojów bezalkoholowych – aż o 4,1%. Odzież i obuwie były droższe niż w marcu o 3,0%, rekreacja i kultura o 2,0%, użytkowanie mieszkania lub domu
i nośniki energii o 1,9%, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego o 1,7%, restauracje i hotele o 1,5%, inne towary i usługi o 1,3%, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 0,7%, zdrowie o 0,6%, edukacja o 0,4%, łączność o 0,1%. Ceny w transporcie pozostały bez zmian.

W stosunku do kwietnia ubiegłego roku ceny wzrosły we wszystkich grupach towarów i usług. Na czele tabeli wzrostów znalazł się transport, gdzie inflacja wyniosła 21,1%. Wzrosty powyżej 10% zanotowano również w przypadku: użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (wzrost o 19,5%), restauracji i hoteli (wzrost o 14,1%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (wzrost o 12,7%). Dane o inflacji w pozostałych kategoriach wyglądają następująco: rekreacja i kultura – wzrost o 9,3%, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego – wzrost o 8,6%, inne towary i usługi – wzrost o 7,9%, zdrowie – wzrost o 6,5%, edukacja – wzrost o 6,3%, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – wzrost o 5,9%, odzież i obuwie – wzrost o 3,7% oraz łączność – wzrost o 2,6%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku szczegółowych danych na temat cen w poszczególnych grupach towarów i usług, podobnie jak w poprzednich miesiącach widoczne są gwałtowne wzrosty w ujęciu rocznym m.in. opału (o 76,5%), gazu (o 49,2%), gazu ciekłego i pozostałych paliw do prywatnych środków transportu (o 43,4%) czy oleju napędowego (o 36,0%). Duże wzrosty widoczne są również w cenach niektórych artykułów spożywczych, w tym m.in. mięsa drobiowego (o 46,7%), cukru (o 35,0%) czy tłuszczy roślinnych (o 33,0%). Jednymi grupami towarów i usług, w których szczegółowe dane pokazują spadki cen w ujęciu rocznym są: sprzęt telekomunikacyjny (spadek o 10,4%), opłaty radiowo-telewizyjne (spadek o 2,8) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (spadek o 1,2%).

Prognozy KIG wskazują na dalsze wzrosty cen (ze szczytem w III kwartale br.). Czynniki ryzyka to m.in. wojna na Ukrainie (i jej konsekwencje m.in. dla cen surowców, nawozów i żywności) oraz kurs złotego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA