REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Müller: inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale to globalny problem

Piotr Müller: Putinflacja jest generowana nie od momentu generowania wojny, ale od momentu kiedy decyzja o wybuchu wojny zapadła
Piotr Müller: Putinflacja jest generowana nie od momentu generowania wojny, ale od momentu kiedy decyzja o wybuchu wojny zapadła

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale przecież nie tylko w Polsce. W całej europejskiej strefie euro to najwyższa inflacja w historii, mówimy o globalnym problemie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Inflacja w kwietniu 2022 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc.

REKLAMA

Rzecznik rządu został zapytany na briefingu prasowym o rosnącą inflację w Polsce i o to, czy nie stawia ona pod znakiem zapytania całej polityki prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Putinflacja

REKLAMA

"Putinflacja jest generowana nie od momentu generowania wojny, ale od momentu kiedy decyzja o wybuchu wojny zapadła. A ona zapadła co najmniej rok temu, kiedy na początku zeszłego roku Władimir Putin realizował swoją politykę cenową, szantażu cenowego dotyczącego gazu i innych nośników energii" - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że przedstawiciele Polski mówili już o tym jesienią zeszłego roku, gdy ostrzegali "inne państwa przed tym, że ten szantaż energetyczny będzie w przyszłości służył zbrojeniu się Putina".

Stwierdził, że "inflacja niestety faktycznie jest wysoka", ale ma ona dwa czynniki, z których "jeden jest związany z przerwami w dostawach, łańcuchami dostaw, który był wywołany po Covidzie".

"Drugi najważniejszy czynnik, to kwestie wywołane cenami energii, gazu, ropy. Inflacja jest wysoka przecież nie tylko w Polsce. Jeżeli ktoś stawia taką tezę, niech zobaczy całą europejską strefę euro, tam (jest) najwyższa inflacja w historii strefy euro. W związku z tym mówimy o globalnym problemie" - powiedział Müller.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodał, że nie można stać biernie wobec tego problemu i dlatego już wcześniej zaproponowano tarczę antyinflacyjną. "Szacujemy że ona ścięła szczyt inflacji o około półtora punkta procentowego do dwóch" - powiedział. Dodał, że "idzie dalszy ruch w ramach tarczy antyputinowskiej, czyli obniżenie podatków tak, aby skutki inflacji, odczuwanie jej, było mniejsze poprzez mniejsze podatki".

"Jednocześnie ryzykiem jest podejmowanie działań zbyt daleko idących w niektórych obszarach, bo mogą one powodować spiralę inflacyjną - dlatego putininflacja jest taka ciężka i trudna. Bo działania, które można podejmować w tym zakresie, mogą ją przypadkowo napędzić" - powiedział.

Stwierdził, że z inflacją trzeba więc postępować "w wyważony sposób, łączyć politykę fiskalną, regulacyjną, monetarną - wszystkie aspekty, w których można dorobić".

"Z jednej strony takie instrumenty ma rząd, z drugiej - NBP. Ale pamiętajmy, że gdy NBP podwyższa stopy procentowe, to z drugiej strony słyszymy głosy, że to źle. To jest właśnie problem i trud regulowania tego w taki sposób, aby z jednej strony gasić inflację, a z drugiej - starać się, by była odczuwalnie mniejsza, w szczególności w obszarach, które dotykają zwykłych rodzin" - podkreślił Müller.

Autorka: Agata Zbieg

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA