Holandia: Inflacja w marcu wzrosła do 11,9 proc. i jest najwyższa od 46 lat

REKLAMA
REKLAMA
Inflacja w Polsce
Według wstępnego szacunku GUS, inflacja w marcu przyspieszyła do 10,9 proc. rdr z 8,5 proc. w lutym, powyżej oczekiwań rynku (10,1 proc.). Do wzrostu wskaźnika przyczynił się przede wszystkim mocny wzrost cen paliw, wywołany wojennym szokiem.
REKLAMA
Jednak nie tylko w Polsce inflacja przekroczyła 10%.
Inflacja w Holandii
Inflacja w Holandii wyniosła w marcu 11,9 proc., poinformował w piątek Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). Wzrost wskaźnika cen i usług jest najwyższy od 1975 r. Jeszcze w lutym inflacja wynosiła w Niderlandach 7,3 proc.
W ocenie CBS tak wysoka inflacja to głównie konsekwencja wysokich cen energii, które poszybowały po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie bez wpływu na jej wzrost miało także ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19, wskazuje urząd.
„To historyczny wynik” - powiedział portalowi NOS główny ekonomista CBS Peter Hein van Mulligen przypominając, że marcowe dane dotyczące wskaźnika cen i usług były porównywalne z tymi ze szczytowego okresu kryzysu naftowego w 1975 r.
Dane CBS są podawane na podstawie zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) stosowanego m.in. w celu porównywania inflacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Inflacja Niemcy
Niemcy/ Inflacja wzrasta do najwyższego poziom od około 40 lat
Według wstępnych szacunków stopa inflacji w marcu wyniosła w Niemczech 7,3 proc. To najwyższy poziom od około 40 lat, podał w środę Federalny Urząd Statystyczny.
Ostatni raz podobnie wysoki wskaźnik w Niemczech odnotowano jesienią 1981 roku.
W lutym inflacja wyniosła 5,1 procent.
REKLAMA
Ekonomiści oczekiwali wzrostu inflacji "tylko" do 6,3 procent. Od czasu ataku Rosji na Ukrainę paliwo i ogrzewanie ponownie znacznie podrożały. Jest to obciążenie zarówno dla firm, jak i osób prywatnych - pisze w środę portal tygodnika "Spiegel".
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w marcu mieszkańcy Niemiec musieli wydać na energię i paliwo dla gospodarstw domowych o 39,5 procent więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W ciągu roku znacznie wzrosły również ceny żywności - o 6,2 procent.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Wzrosło zróżnicowanie inflacji w państwach strefy euro. Najniższa inflacja w marcu była na Malcie (4,6% r/r). Na Litwie i w Estonii jest już 15% r/r inflacja. Wszędzie widać jednak mocne wzrosty cen. https://t.co/Fb0sdvwPmk pic.twitter.com/aI3mK7bkg8
— PKO Research (@PKO_Research) April 1, 2022
REKLAMA
REKLAMA