Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu upadłość. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące upadłość.
Niezgłoszenie upadłości a sądowy zakaz prowadzenia firmy
Aktualizacja: 07.08.2019
Niezgłoszenie upadłości może doprowadzić do sądowego zakazu prowadzenia firmy nawet na 10 lat. Lubelski sąd orzekł w ubiegłym roku blisko 200 zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. »
Upadłość firmy - w jakim momencie ją ogłosić?
Aktualizacja: 05.07.2019
Określenie momentu, w jakim zachodzą podstawy do ogłoszenia przez firmę upadłości może być problematyczne. Warto pamiętać, iż wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzycieli. »
Otwarcie postępowania upadłościowego a ochrona dłużnika przed egzekucją
Aktualizacja: 03.07.2019
Zabezpieczenie majątku niewypłacalnego dłużnika, wobec którego sąd upadłościowy postanowił ogłosić upadłość, jest kwestią kluczową zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i w postępowaniu restukturyzacyjnym. Możliwość wstrzymania toczących się egzekucji komorniczych ma ogromne znaczenie dla utrzymania majątku dłużnika, który ma stanowić masę upadłości lub bazę dla wykonywania postanowień przyszłego układu z wierzycielami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wstrzymanie działań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi może stanowić również szansę na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa. »
Rozdzielność majątkowa a upadłość jednego z małżonków - przedsiębiorcy
Aktualizacja: 28.05.2018
Ustrój rozdzielności majątkowej małżonków powstaje w przypadku zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową, na mocy orzeczenia sądu ustanawiającego między małżonkami rozdzielność majątkową, w przypadku orzeczenia przez sąd separacji małżonków oraz z mocy samego prawa w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. »
Likwidacja pre-pack, czyli przygotowana likwidacja
Aktualizacja: 26.03.2018
Instytucja tzw. przygotowanej likwidacji (pre-pack) to nowość w prawie upadłościowym. Czy nowe rozwiązania przyczynią się do skrócenia postępowania? Kto na nich skorzysta? »
Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej
Aktualizacja: 10.01.2018
Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś projekt o upadłości konsumenckiej w najbliższym czasie trafi do konsultacji. Wprowadzi on nowy model tej upadłości. »
Zmiany dotyczące doradców restrukturyzacyjnych
Aktualizacja: 31.10.2017
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która zmienia wymogi stawiane doradcom restrukturyzacyjnym i wprowadza nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością doradców. Co się zmieni? »
Upadłość jako szansa na umorzenie zobowiązań przedsiębiorców
Aktualizacja: 18.10.2017
Dla kogo szansą może być ogłoszenie upadłości? Czy można w ten sposób umorzyć swoje zobowiązania? »
Czy obowiązujące prawo restrukturyzacyjne się sprawdza?
Aktualizacja: 25.04.2017
Obowiązująca Ustawa Prawo restrukturyzacyjne oraz Prawo upadłościowe weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Jak jej funkcjonowanie ocenia rynek i prawnicy? »
Na czym polega upadłość konsumencka?
Aktualizacja: 22.08.2016
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym skierowanym do konsumentów, którzy stali się niewypłacalni. Konsument może zostać całkowicie zwolniony z długów, pod pewnymi warunkami. »
Sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
Aktualizacja: 22.08.2016
Przepisy prawa upadłościowego umożliwiają pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej w celu zapewnienia pewności i bezpieczeństwa obrotu. Czy sąd może zakaz prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej? »
Restrukturyzacja drugą szansą dla przedsiębiorstw
Aktualizacja: 10.05.2016
1 stycznia 2016 roku weszła w życie długo wyczekiwana przez przedsiębiorców ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowane prawo upadłościowe wprowadzają nową jakość do życia gospodarczego i ukierunkowane są na wsparcie firm niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. »
Prawo upadłościowe - zmiany 2016
Aktualizacja: 05.01.2016
Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowane prawa upadłościowego obowiązują od stycznia 2016 r. Dzięki restrukturyzacji dłużnik ma cztery sposoby na zawarcie układu z wierzycielami, który umożliwi zachowanie firmy. Przedsiębiorca, w zależności od swojej sytuacji, może wybrać najlepszą dla siebie procedurę. W ramach nowelizacji prawa upadłościowego wierzyciele mają też większy wpływ na przebieg postępowania. »
Co zrobić jeśli upadnie towarzystwo ubezpieczeniowe?
Aktualizacja: 19.11.2015
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego co się stanie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy ubezpieczone auto zbankrutuje. Czy nadal nasza polisa chroni nas przed odpowiedzialnością finansową na wypadek np. wypadku czy kolizji z naszej winy? »
Aktualizacja: 25.08.2015
W lipcu br. zbankrutowało 69 firm, w czerwcu było ich 61. Główną przyczyną upadłości firm były niezapłacone faktury. »
Test: Skoda Karoq Sportline 2.0 TSI 190 KM DSG