REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe prawa klientów e-sklepów w 2014 roku

Od czerwca 2014 roku klienci e-sklepów będą mieli więcej praw. Czternaście dni zamiast dziesięciu na zwrot zakupionego w sieci towaru, łatwiejsza reklamacja wadliwego produktu, nowe możliwości dochodzenia swoich praw – to najważniejsze zmiany dla klientów e-sklepów. Dla właścicieli sklepów nowe przepisy wiążą się przede wszystkim z obowiązkiem informacyjnym, a co za tym idzie również koniecznością zmian w regulaminach i procedurach sprzedaży.

Poprawa na rynku pracy

Zgodnie z analizą Biura Inwestycji i Cyklu Ekonomicznych, na polskim rynku pracy można zauważyc poprawę. Jednak poprawa ta nie jest wynikiem zmian trwałych. Na te, zdaniem analityków BIES, trzeba jeszcze poczekać. 

Import, export a wymiana walut

Choć wielu Polaków śledzi na bieżąco kursy walut to najbardziej zainteresowani nimi są eksporterzy i importerzy. To oni borykają się codziennie z koniecznością wymiany walut i ryzykiem kursowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, by nie stracić swoich pieniędzy.

Współpraca B2B - akcje marketingowe na polskim rynku

Wiele firm w ostatnich latach uzyskuje wysokie wyniki rozpoznawalności na rynku biznesowym i konsumenckim dzięki budowaniu sieci współpracy B2B. Łączenie sieci marketingowych, promocyjnych i handlowych jest sposobem na uzyskanie zainteresowania firm z wybranych sektorów oraz klientów szukających powszechnych i szerokich baz danych, baz klientów i baz firm. Znacznym utrudnieniem są jednak trudności w ocenie prezentowanych firm i ofert oraz zakres działania wybranego portalu (różne sektory, różnorodne firmy, różne województwa).

REKLAMA

Szukaj pracy po wakacjach

W okresie powakacyjnym znajdziemy więcej ofert pracy. Jest to świetny moment na poszukiwanie nowego pracodawcy.

Czy piwo może być chronione patentem?

Patent uprawnia właściciela do wyłącznego korzystania z wynalazku w celach zarobkowych. Patentem mogą być chronione również napoje. Czy piwo może być również chronione patentem?

Jak prawidłowo opodatkować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Określenie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów zostało wyjaśnione w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, i zgodnie z nim przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów co do zasady rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych (dostawa towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Kurs złotego wpłynie na preferencje podatkowe

Spadek kursu złotego względem euro umożliwi większej liczbie przedsiębiorców skorzystanie w przyszłym roku z prawa do kasowego rozliczania VAT, prawa do rozliczania się ryczałtem czy też prowadzenia uproszczonej księgowości. W górę pójdzie także łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.

REKLAMA

Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Zgodnie z założeniami Rady Ministrów wzrośnie akcyza na alkohol i tytoń. Nie zmienią się za to płace w "budżetówce". Rząd przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Relacja z warsztatów "Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”.

26 września 2013 roku w Warszawie, odbyły się specjalistyczne warsztaty przygotowane przez Zespół CBE Polska: „Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”. Mamy przyjemność przedstawić Państwu krótkie podsumowanie wydarzenia.

Ubezpieczenia członka rodziny zatrudnionego przez przedsiębiorcę

Członek rodziny przedsiębiorcy, zatrudniony u niego na podstawie umowy o pracę może zostać uznany za osobę współpracującą. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą w całości przypada przedsiębiorcy z własnych środków. Podstawą wymiaru składki będzie wówczas zadeklarowana kwota taka jak za przedsiębiorcę.

Białe certyfikaty w świetle rozstrzygnięcia przetargu

Zapraszamy do udziału w VII edycji specjalistycznego warsztatu związanego z tematyką nowych systemów wsparcia: „Białe certyfikaty w świetle rozstrzygnięcia przetargu. Pierwsze doświadczenia praktyczne”, które odbędą się 21 listopada 2013 roku w hotelu Marriott, w Warszawie. Warsztaty zostaną poprowadzone przez Dr Zdzisława Murasa i Marka Zawiskę.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum

Wymiar urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni w skali roku określony w kodeksie pracy to ustawowe minimum. Prawo nie zabrania ustalenia w umowie o pracę lub zakładowym układzie zbiorowym wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

E - zwolnienia od 2014 r.

Rządowy projekt zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wprowadzi elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Zamiast zwolnień L-4 wprowadzone zostaną e-zwolnienia dostarczane do ZUS. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.

Nie będzie podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym, niskim poziomie, gdyż nie istnieją powody, by je podwyższać. Planowany jest jednak nowy program pożyczek dla banków w celu utrzymania obecnych stóp rynkowych.

Ograniczenie odliczania VAT od samochodów

Rząd planuje ograniczenie prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów, a także paliwa. Ograniczenie miałoby obowiązywało przez kolejnych pięć lat. Minister finansów złożył wniosek w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, czy unijni urzędnicy zdążą go rozpatrzyć przed 1 stycznia 2014 r.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jednakże jego wymiaru nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Pracownikowi w okresie tego urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Import usług a faktura

Przedsiębiorcy przywykli już określać obowiązek podatkowy na podstawie otrzymanych lub wystawianych faktur. Jednak nie zawsze określa się go na podstawie dokumentów. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Oznacza to, że nabywca zobowiązany do opodatkowania transakcji związanej z zakupem usług od kontrahenta zagranicznego powinien naliczyć podatek VAT w momencie wykonania usług, nawet gdy nie otrzymał jeszcze faktury potwierdzającej transakcję.

Jakie są przesłanki mobbingu?

Mobbing polega m.in. na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Jakie są przesłanki mobbingu?

Przedsiębiorcy mogą oszczędzić na preferencyjnych składkach

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą przez dwa lata opłacać preferencyjne składki ZUS i dzięki temu zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Niestety, możliwość skorzystania z ulg nie jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.

Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

Stosunek pracy kobiety w ciąży jest chroniony z mocy prawa i nie podlega rozwiązaniu, a umowa na czas określony ulega przedłużeniu. Jednakże nie przedłuża się umowy, jeżeli umowa o pracę ulega rozwiązaniu przed upływem 3 miesiąca ciąży pracownicy.

Blog firmowy element obowiązkowy w komunikacji marketingowej

Blogi firmowe to nieprzemijający trend w internetowej komunikacji marketingowej. Prowadzony z wyczuciem i zaangażowaniem, pozwala przedsiębiorstwu zaprezentować się w oczach klientów jako organizacja przejrzysta i wiarygodna. W aspekcie wizerunkowym, blog daje o wiele większe możliwości niż klasyczna reklama. Eksperci powszechnie wskazują, że blog to nie żadna tajna broń, jednak w praktyce jest doskonała. Przy niewielkim nakładzie sił, można osiągnąć naprawdę zadawalające efekty.

Darowizna żywności bez VAT

Osoby prowadzące sklepy spożywcze, od października mogą po raz pierwszy wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u. Jak dotąd ze zwolnienia korzystali tylko producenci żywności.

Wzrost aktywności zawodowej - raport NBP

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, iż nastąpiła nieznaczna poprawa na rynku pracy. W II kwartale 2013 r. odnotowano wzrost płac w całej gospodarce a stopa bezrobocia jest niższa niż przeciętna w Unii Europejskiej.

Sklepy spożywcze mogą podarować żywność bez VAT

Prowadzący sklepy spożywcze, od października mogą pierwszy raz wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u.  Do tej pory w tej korzystnej sytuacji byli jedynie producenci żywności.

Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

W myśl przepisów obowiązujących od stycznia 2013 roku, wydatki nieopłacone w ustawowo przewidzianym terminie podlegają obowiązkowemu wyksięgowaniu z kosztów. A jak jest w przypadku kilometrówki, w której wydatki są limitowane, czy tutaj również konieczna będzie korekta w sytuacji braku zapłaty? Jak wygląda korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce? 

Przedsiębiorca odpowie za długi podatkowe kontrahenta

Od 1 października przedsiębiorcy mogą narazić się na odpowiedzialność za długi podatkowe swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT. Dotyczy to wyłącznie transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami w obrocie tzw. towarami wrażliwymi, do których ustawa zalicza paliwa, złoto oraz niektóre wyroby stalowe.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać zjawisku mobbingu, który wynika bezpośrednio z nawiązania stosunku pracy z pracownikiem. Za niedopełnienie obowiązku pracodawca może liczyć się z koniecznością przekazania pracownikowi odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem zadośćuczynienia.

Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych

Zasady ewidencjonowania kosztów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów często rodzą wiele wątpliwości. W szczególności, jeżeli chodzi o moment ujęcia wpisu do księgi dostawy towarów handlowych oraz materiałów podstawowych. Okazuje się bowiem, że decydujący jest termin wystawienia dokumentu potwierdzającego dokonany zakup.

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy

Najnowsze zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich oraz czasu pracy – praktyczne aspekty stosowania nowych przepisów.

UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK wskazuje, że działania windykatorów nie zawsze są zgodne z prawem i nie wszystkie można w całości zaakceptować. Chodzi głównie o sytuacje związane z nękaniem i zastraszaniem dłużników.

Zmiany w VAT od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wejdą w życie zmiany w zasadach rozliczania VAT, które uregulują m.in. termin powstania obowiązku podatkowego oraz podstawa opodatkowania. Jakie jeszcze nastąpią zmiany?

Przedsiębiorca może wybrać sposób opłacania podatków

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dowolnie wybrać sposób płacenia podatków. Do rozliczeń mogą zastosować: skalę podatkową , podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź kartę podatkową. Która forma będzie najkorzystniejsza?

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Zwrot VAT za towary przekazane w celach marketingowych

Podatnicy, którzy przekazali nieodpłatnie własne towary w celach marketingowych w okresie między 1 kwietnia 2011 r. a 1 kwietnia 2013 r., nie byli zobowiązani do odprowadzania VATu. Teraz mogą starać się od jego odzyskanie. 

Co z programem "Mieszkanie dla Młodych"?

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy zakładającej program „Mieszkanie dla Młodych”. Zmianą w założeniach będzie wyłączenie programu z rynku wtórnego. Jakie są inne założenia? 

Skarga na działanie ubezpieczyciela

Każdemu przysługuje prawo do skorzystania z przysługującej mu ochrony prawnej w zakresie ubezpieczeń. W przypadku niezgodnych z prawem czynności Towarzystwa Ubezpieczeniowego, istnieje możliwość skierowania skargi do Rzecznika Ubezpieczonych na działanie ubezpieczyciela.

Zmiany w transgranicznej opiece zdrowotnej

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada wdrożenie regulacji unijnej dyrektywy dotyczącej praw pacjenta w transagranicznej opiece zdrowotnej. Najważniejszym jej celem jest realizacja swobody świadczeń oraz ułatwienie w korzystaniu z nich przez pacjentów.

Nowa strategia UE w sprawie gospodarki i ochrony środowiska

Komisja Europejska chce wprowadzić w życie nowe działania związane z ochroną środowiska oraz tworzeniem nowych miejsc pracy wspomagając wzrost gospodarczy. Jakie zmiany przewiduje?

Czy możliwe jest świadczenie pracy w kilku państwach?

Miejsce pracy pracownika może być zaznaczone w umowie dowolnie z zastrzeżeniem, że powinno być zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym z zastosowaniem kryteriów geograficznych. Jeżeli pracownik będzie wykonywał co najmniej 25% pracy w Polsce, wówczas podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń.

Kredyt mieszkaniowy bez błędów

Zaciągając kredyt mieszkaniowy trzeba przynajmniej wiedzieć, jak bank sprawdza potencjalnych kredytobiorców i jak przekonać bank, by udzielił kredytu w potrzebnej nam kwocie. Jak zatem nie popełnić błędów przy braniu kredytu?

FLEET MARKET 2013 - V Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej

V Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej – FLEET MARKET 2013 w całości poświęcone procesom zakupu i zarządzania samochodem w firmie, odbędą się 19 listopada 2013r. (tj. we wtorek) w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Wystawcy branżowi przedstawią swoje flotowe nowości produktowe, a wiodące koncerny i importerzy zaprezentują najnowsze modele samochodów dedykowane dla firm.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.

Firma doradcza Accreo wspólnie z portalem Infor.pl zapraszają serdecznie na webinarium o tematyce „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze”, które odbędzie się 8 października 2013 r. o godz. 11.00. Zarejestruj się! Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.

Propozycje zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

Nowe rozwiązania w zakresie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych mają zapewnić gwarancję wykonywania odpowiednio wysokiej jakości świadczeń z opieki zdrowotnej z jednoczesnym zachowaniem kompleksowości.

Zalety i wady spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najbardziej atrakcyjnych  form prowadzenia działalności gospodarczej.  Wobec tego jakie aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze tej formy?

Nowelizacja akcyzy na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa

W imieniu Organizatorów zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach "Nowelizacja akcyzy na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa", które odbędą się 7 listopada 2013 r. w Warszawie.

Konsekwencje podatkowe firmy za działania pracowników

Przedsiębiorstwo odpowiada za wystawione przez pracowników faktury czy nieodebranie korespondencji z urzędu przez sekretariat. Pracodawca może wówczas wstąpić na drogę cywilną w celu uzyskania odszkodowania.

Firmowe konto za zero złotych nie w każdym banku

Obsługa konta firmowego przez bank może kosztować miesięcznie zero lub kilkadziesiąt złotych przy założeniu, że przedsiębiorca wykonuje dokładnie te same czynności. Darmowe konta oferują obecnie tylko nieliczne banki.

Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym

Minister Środowiska przedłożył nowy projekt ustawy o postępowaniu z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Przepisy ustawy mają zapewnić bezpieczniejsze dla zdrowia i życia przetwarzanie sprzętu. Ponadto mają regulować kwestię zbierania tego rodzaju odpadów.

REKLAMA