| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Zgodnie z założeniami Rady Ministrów wzrośnie akcyza na alkohol i tytoń. Nie zmienią się za to płace w "budżetówce". Rząd przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Przewiduje on podwyżkę o 15 procent akcyzy na alkohol etylowy, co oznaczałoby że pół litra wódki zdrożeje o około 1.80 złotych. Akcyza na wyroby i susz tytoniowy ma wzrosnąć o 5 procent. 

Nowelizacja zakłada też zamrożenie na tegorocznym poziomie wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych, a także funduszu świadczeń socjalnych. Zamrożone zostaną też wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, nie wzrosną również uposażenia oraz diety parlamentarne posłów i senatorów. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z projektem, miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależne od minimalnego wynagrodzenia. Kwoty dofinansowania to: 480, 960 i 1.920 złotych w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika. Kwota dofinansowania będzie zwiększona o 640 złotych dla osób niepełnosprawnych z orzeczoną między innymi chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami rozwojowymi oraz dla niewidomych. Rząd postanowił też zwiększyć wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. 

Projekt ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Zawarte w nim rozwiązania dopełniają ten projekt, zapewniając jego prawidłową realizację.

Zobacz: Nie będzie podwyżki stóp procentowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »