Nowa strategia UE w sprawie gospodarki i ochrony środowiska
REKLAMA
Nowa strategia dotycząca gospodarki leśnej w UE pomoże nie tylko chronić środowisko, ale też tworzyć miejsca pracy na obszarach wiejskich.
REKLAMA
Choć na świecie wylesianie postępuje w szybkim tempie, w Unii lasy stanowią ponad 42 proc. powierzchni, a połowa całej energii ze źródeł odnawialnych w UE pochodzi z biomasy leśnej (w tym głównie drewna).
Aby chronić te ważne zasoby, UE wzywa w swojej nowej strategii leśnej do zrównoważonego gospodarowania obszarami leśnymi, zwiększenia konkurencyjności w tym sektorze i tworzenia miejsc pracy. Strategia ma również na celu poprawę jakości życia obywateli UE poprzez poszerzenie oferty wypoczynkowej przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony środowiska, ekosystemów i różnorodności biologicznej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Połączenie sił
Cele te zostaną osiągnięte dzięki skoordynowanemu podejściu do gospodarki leśnej, łączącemu takie obszary polityki, jak rozwój obszarów wiejskich, przedsiębiorczość, ochrona środowiska, zmiany klimatu, badania naukowe i bioenergia.
Ogłaszając nową strategię, komisarz UE ds. rozwoju obszarów wiejskich Dacian Cioloş oznajmił: „Zrównoważona gospodarka leśna, zapewniająca ochronę lasów, jest jednym z głównych filarów rozwoju obszarów wiejskich i stanowi jedno z podstawowych założeń nowej strategii leśnej.”
Reakcja na rosnący popyt
REKLAMA
Nowa strategia została opublikowana w następstwie 2-letnich konsultacji i współpracy między Komisją, rządami krajów UE i głównymi zainteresowanymi stronami. Zastępuje ona poprzednią strategię leśną, jeszcze z 1998 r. - zmiana ta jest konieczna, aby odpowiedzieć na rosnący popyt związany z lasami, zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i turystyki wypoczynkowej. Strategia powstała również w reakcji na zmiany polityczne, społeczne i w dziedzinie ochrony środowiska, jakie zaszły w ciągu ostatnich 15 lat.
Nowa strategia uwzględnia wpływ zmian klimatu na delikatne ekosystemy leśne. Na przykład rosnące temperatury i susze w Europie Południowej mają negatywny wpływ na gatunki drzew na niższych wysokościach w terenach górskich.
Komisja opublikowała również plan działania, który ma pomóc przemysłowi związanemu z lasami, w tym zwłaszcza przetwórstwa drewna i produkcji papieru, uzyskać większą wydajność. Przemysł ten zatrudnia w UE około 3,5 mln osób, a jego roczne obroty sięgają rzędu 500 mld euro, dlatego jest jednym z priorytetowych obszarów, w których Komisja pragnie wspomóc wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
Zobacz również: Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym
REKLAMA
REKLAMA