REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost aktywności zawodowej - raport NBP

REKLAMA

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, iż nastąpiła nieznaczna poprawa na rynku pracy. W II kwartale 2013 r. odnotowano wzrost płac w całej gospodarce a stopa bezrobocia jest niższa niż przeciętna w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Opublikowany 26 września br. cokwartalny raport Instytutu Ekonomicznego NBP o rynku pracy w II kwartale 2013 r. wskazuje na pierwsze oznaki ożywienia na tym rynku. Na obserwowany w tym okresie nieznaczny przyrost liczby osób pracujących (dane według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL) złożył się niewielki wzrost zatrudnienia przede wszystkim w przemyśle i usługach. Nadal ubywało pracowników w budownictwie i rolnictwie. Zmniejszył się udział osób pracujących na podstawie umów zawieranych na czas określony. Jednak zmiana ta mogła wynikać nie tylko z przekształcania kontraktów czasowych w umowy stałe, ale również z łatwiejszego dla pracodawców zwalniania osób na umowach czasowych. Co ciekawe, więcej osób zwalniają firmy duże (ponad 2 tys. załogi) niż małe (do 50 zatrudnionych), które bardziej optymistycznie od tych pierwszych widzą perspektywy powiększania załogi.

REKLAMA


Wzrósł współczynnik aktywności zawodowej Polaków, głównie na skutek wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. Analitycy NBP zwracają przy tym uwagę, że zwiększeniu aktywności w stosunku do poprzedniego kwartału sprzyjało przesunięcie części prac polowych i budowlanych z I kwartału na II, ze względu na wyjątkowo długą w tym roku zimę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Wyższe płace


Płace w całej gospodarce były wyższe o 3,3 proc. r/r (w I kwartale było to 2,6 proc.), a szybszy ich wzrost miał miejsce w sektorze publicznym niż w przedsiębiorstwach. Raport przypomina, że w przypadku Polski zharmonizowana stopa bezrobocia nieznacznie obniżyła się w lipcu br. do 10,4 proc. (według Eurostatu) i pozostaje na nieco niższym poziomie niż przeciętna dla całej Unii Europejskiej (10,9 proc.). Sytuacja w UE jest przy tym wysoce zróżnicowana, o czym przekonują dodatkowe analizy raportu. Dwie z nich poświęcone są bezrobociu wśród młodzieży:


- Podczas gdy w Niemczech, Austrii i Holandii bezrobocie wśród osób do 25 roku życia wynosi poniżej 10 proc., to analogiczny wskaźnik dla Portugalii i Włoch sięga prawie 40 proc., a dla Hiszpanii i Grecji ponad 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Choć w przypadku osób młodych prawdopodobieństwo bezrobocia jest o wiele wyższe niż w przypadku osób powyżej 30 roku życia, to kolejne generacje osób młodych na polskim rynku pracy są przeciętnie mniej zagrożone bezrobociem niż ich poprzednicy.


Trzecia z analiz dowodzi, że w Polsce znaczne przepływy na rynku pracy współwystępują z dość wysokim bezrobociem, podczas gdy w Czechach czy Estonii zależność jest odwrotna.


Zobacz również:
Konieczne zmiany w urzędach pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Narodowy Bank Polski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA