REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zielona energia nadal dotowana

Dotacje na zieloną energię nie będą ograniczone, a wsparcie dla energetyki wiatrowej zlikwidowane. Resort gospodarki zapowiada funkcjonowanie systemów pomocowych co najmniej do czasu realizacji celów z zakresu energii ze źródeł odnawialnych wyznaczonych na 2020 r.

Popyt na energię poszybuje w górę

22 listopada 2010 r. odbyła się w Warszawie już po raz piąty prezentacja raportu World Energy Outlook Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Eksperci MAE zapowiedzieli wzrost światowego popytu na energię pierwotną o 36%. Co to oznacza dla polskich firm?

Przewoźników czekają zmiany

Od 4 grudnia 2011 roku rynek przewozowy czekają rewolucyjne zmiany związane z regulacjami unijnymi. Przedsiębiorcy obawiają się, że niezbędne polskie przepisy będą przygotowane na ostatnią chwilę.

Eksport staje na nogi

Eksport znajduje się w trudnym okresie wychodzenia z kryzysu i potrzebuje promocji - wynika z debaty, która odbyła się podczas VIII Kongresu Eksporterów Polskich, 25 listopada 2010 r. w Warszawie.

REKLAMA

Dzisiaj poznamy dane na temat sprzedaży i stopy bezrobocia w Polsce

Złoty zaczął wolniej tracić na wartości. Kurs USD/PLN nie pokonał psychologicznej bariery 3,0000, zaś istotny opór 3,9850 powstrzymał zwyżkę EUR/PLN. Ta ostatnia para walutowa usiłowała w środę powrócić do kanału spadkowego, który obserwowaliśmy przez niemal cztery miesiące.

Problemy firm rozwiązane częściowo

W przyjętym przez rząd 23 listopada br. pakiecie ustaw deregulacyjnych  brakuje zmian odnoszących się do ważnych dla firm przepisów.

Tylu barier firmy nie przeskoczą

Wśród najbardziej uciążliwych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej firmy wskazują częste zmiany prawa dotyczącego branż, w których działają. Dla ponad 25 proc. firm ryzyko takie jest bardzo wysokie - wynika z badań przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i Deloitte.

Rynek złota wrażliwy na wydarzenia w Korei

Groźba konfliktu nuklearnego stała się bardziej realna po tym, jak wojska Korei Północnej zaatakowały wczoraj wyspę Yeonpyeong w Korei Południowej. W rezultacie notowania giełd azjatyckich pogorszyły się, akcje poszły w dół również na innych kontynentach. A złoto? – przybrało na wartości.

REKLAMA

Będzie łatwiejszy dostęp do kredytów technologicznych?

Rząd przyjął przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Ministerstwo zapowiada uproszczony dostępu do kredytu technologicznego. 

Mniej obowiązków dla firm

Zniesienie zbędnych urzędowych obowiązków dla firm już niedługo stanie się rzeczywistością. 23 listopada 2010 r. Rada Ministrów przyjęła ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Stopy bez zmian

Nie zaskoczyła nikogo decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. RPA podkreśliła, iż presja inflacyjna i płacowa ma ograniczone możliwości w naszym kraju. Zagrożenie stanowi ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie i napływ na rynki wschodzące.

Biznesmeni gorsi od gangsterów

Dziś poznamy wysokość stóp procentowych

Dziś rano można było zaobserwować ruch pary EUR/PLN w kierunku górnego ograniczenia kanału spadkowego. Wzrost został zahamowany w granicach 3,9650, w związku z czym w najbliższych godzinach prawdopodobnie nastąpi odreagowanie i powrót w okolice środka kanału.

Mężatka, czy kawaler - tabu w CV?

40% CV, którymi dysponuje portal praca.pl zawiera informacje na temat stanu cywilnego kandydatów. Rubrykę tę wypełniamy dobrowolnie, pomimo iż nie jest to wymagane przez pracodawców. Co więcej – firmy nie mają prawa domagać się od nas takich informacji i podejmować na ich podstawie decyzji o zatrudnieniu.

Firmy poprawiają wyniki finansowe

W pierwszych trzech kwartałach br. przedsiębiorstwa poprawiły kondycję finansową. W analogicznym okresie 2009 roku wynik finansowy netto był niższy o 12,5 proc. proc. - wynika z raportu GUS.

Od 2011 roku NIP tylko dla firm

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu zapowiada likwidację obowiązku posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i niepłacących VAT. Zamiast NIP posługiwalibyśmy się numerem PESEL. Zmiana ta miałaby wejść w życie w 2011 roku.

EXPO wypromowało Polskę wśród chińskich firm

- Polski pawilon na EXPO 2010 odwiedziło blisko 8,3 mln osób z 73 mln wszystkich zwiedzających targi. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wystawa trwała 180 dni. 19 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z Huo Junduo piastującym funkcję komisarza generalnego EXPO 2010.

Producenci zwalniają

Październik bieżącego roku przyniósł wzrost produkcji o 8% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim - podał GUS. Ostatnie miesiące cechowały się wzrostem dwucyfrowym.

Podwójną zaliczkę za listopad można zmniejszyć

Do ostatniego dnia listopada przedsiębiorcy mają możliwość, aby obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy. Obecnie obowiązujące regulacje wymagają, aby do 20 grudnia prowadzący firmy opłacili podwójną zaliczkę za listopad.  Zobowiązanie podatkowe za listopad i grudzień można obniżyć. W szczególności, że nowelizacja przepisów planowana jest najwcześniej za dwa lata.

W oczekiwaniu na dane o polskiej produkcji

Notowania złotego podczas czwartkowej sesji giełdowej były dość dobre. Para USD/PLN zdołała przebić istotne wsparcie na poziomie 2,9000, a następnie zeszła poniżej 2,8800. Minimum pary EUR/PLN uplasowało się w rejonach 3,9250.

Jakie wynagrodzenie dla samorządowców

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją dla obywateli, aby wybrać osoby, które najlepiej zaopiekują się danym miastem lub mniejszą miejscowością. Kandydaci składają obietnice, ale nic nie wspominają o przyszłych zarobkach. Warto pamiętać, że pełnienie nowych funkcji wiąże się z otrzymywaniem odpowiedniego wynagrodzenia.

Antykryzysowe działania pomogły naszej gospodarce

Podejmowanie przez poszczególne państwa działań antykryzysowych miało wpływ na Polską gospodarkę - wynika z raportu dotyczącego działań antykryzysowych na świecie przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

Firmy wyślą PIT pocztą elektroniczną

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu nie pozostawia wątpliwości: przedsiębiorca może przesłać pracownikowi PIT-40 i PIT-11 drogą elektroniczną.

Uważaj co jesz, gdy przedsiębiorca oszczędza

Ile jest szynki w szynce? Albo sardynki w sardynce? Niestety coraz mniej. Aktualnie 15% żywności nie spełnia norm.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

Internet miejscem rozwoju firm

Ministerstwo Gospodarki zauważyło jak duże znaczenie ma dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw Internet. Korzyści wynikające z e-biznesu znacząco wpływają na rozwój gospodarki. 17 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Wprowadź się do Internetu – MG wspiera e-biznes”.

Branża tytoniowa apeluje

Motywem przewodnim konferencji Pracodawców RP, zorganizowanej 17 listopada 2010 r. w Warszawie, była  prezentacja Zielonej Księgi "Branża tytoniowa w polskiej gospodarce” oraz tzw. dyrektywy tytoniowej KE". Przedsiębiorcy tytoniowi wyrazili swoje zaniepokojenie unijnymi regulacjami.

17 listopada Ogólnopolskim Dniem bez Długów

Drugi raz Polska obchodzi Dzień bez Długów. Czy 17 listopada na stałe wpisze się w naszym kalendarzu jako data oddawania pożyczonych pieniędzy i spełniania zaciągniętych zobowiązań?

Kurs USD/PLN pokonuje kluczowy opór

Wczoraj na światowym rynku malał zapał do inwestycji, wskutek czego pozycja złotego osłabiła się. W ostatnich godzinach kurs USD/PLN testował kluczowy opór na poziomie 2,90, który udało się ostatecznie pokonać.

Zniosą bariery administracyjne?

Zniesienie uciążliwych obowiązków i uproszczenie przepisów dla przedsiębiorców - takie zapowiedzi pojawiły się ze strony Ministerstwa Gospodarki, w związku z przyjęciem przez Komitet stały Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Startują Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Zainaugurowana została działalność jednego z pierwszych Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera. Punkty te mają za zadanie wspomagać przedsiębiorców prowadzących działalność opierającą się na współpracy z podmiotami zagranicznymi. Spotkanie zatytułowane "Biznes bez granic" odbyło się 15 listopada 2010 r. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Konkursy SMS atakują

Mimo postępowań prowadzonych przez UOKiK użytkownicy telefonów komórkowych coraz częściej bombardowani są informacjami o licznych konkursach, w których jeden SMS gwarantować ma nagrodę. Ale czy rzeczywiście gwarantuje?

W oczekiwaniu na spotkanie ministrów finansów UE

Pozycja złotego nie uległa większym zmianom od zakończenia wczorajszej sesji europejskiej. Kurs USD/PLN plasuje się na poziomie 2,90, natomiast EUR/PLN zamyka się w wąskim przedziale 3,92-3,93.

Innowacyjna Gospodarka zdaje egzamin

Inflacja nadal w podskokach

Inflacja w październiku osiągnęła wyższy poziom niż wskazywany przez cel inflacyjny, określony przez Radę Polityki Pieniężnej. Osiągnęła poziom 2,8% - podał GUS.

Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Niebawem poznamy istotne dane, dotyczące zarówno światowej, jak i polskiej gospodarki. Wszystko to za sprawą publikacji, których można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.

Dymek poszedł z dymem

Restauratorzy stukają się w czoła, a producenci środków antynikotynowych zacierają ręce. Od dziś obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Inflacja w Polsce – poniedziałkowe dane

Piątkowa sesja przyniosła konsolidację złotego względem głównych walut. Ograniczenie kursu USD/PLN utrzymuje się na poziomie 2,9000.

Światowe rynki – przegląd tygodnia

Miniony tydzień był bardzo ważny dla globalnego rynku finansowego i niewątpliwie będzie rzutować na jego przyszłość.

Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

Polska dobrze radzi sobie z popularyzacją praktyk biznesowych - wynika z raportu OECD przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Realizacja zaleceń przedstawionych w dokumencie pozwoli na wzrost konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Oświadczenia zamiast zaświadczeń

Oświadczenia zastąpią zaświadczenia w kontaktach z urzędami - takie wnioski wypływają z pakietu deregulacyjnego, rozpatrywanego przez Komitet Stały Rady Ministrów. Znaczna ilość regulacji dotyczących przedsiębiorców nie uległa zmianie.

Czy będzie podatek bankowy lub podatek od transakcji finansowych

Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Obecnie minister finansów analizuje potencjalne korzyści oraz ewentualne zagrożenia wynikające z możliwości wprowadzenia dodatkowego obciążenia fiskalnego na wybrane instytucje finansowe.

Rating USA obniżony przez Chińczyków

Po tym jak Rezerwa Federalna po raz kolejny przystąpiła do luzowania monetarnego, chińska agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating obniżyła ocenę wiarygodności Stanów Zjednoczonych z AA do A+. Chińczycy są zdania, że wiarygodność amerykańskiego długu będzie obniżać się.

Błąd inwestorów na GPW: tylko 6,4% zwrotu

Analitycy Expandera zwracają uwagę na fakt, że niemal wszyscy inwestorzy na GPW złożyli zapisy na akcje bez przeczytania prospektu emisyjnego. Błąd przypłacili niską stopą zwrotu, która wyniosła zaledwie 6,4%. Liczyli na dużo więcej – kurs akcji w dniu debiutu skoczył o blisko 26%.

Trybunał Konstytucyjny o odpowiedzialności płatnika za niepobrany podatek

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego art. 30 § 1, 3 i 4 ordynacji podatkowej w zakresie, w jakim dotyczą odpowiedzialności płatnika za podatek nie pobrany są zgodne z konstytucją.

Saldo na rachunku obrotów bieżących z polskiej perspektywy

We wtorek złoty umacniał się. Dopiero zdecydowane wsparcie na poziomie 3,8900 zahamowało zniżkę kursu EUR/PLN. Nie udało się przebić tej bariery, wskutek czego nastąpiło jedynie niewielkie odbicie ponad 3,9000.

Odreagowanie na rynku złotego

Na rynku złotego utrzymuje się lekkie odreagowanie. Kurs EUR/PLN dziś rano wynosił 3,9400 i nadal rośnie, zbliżając się do górnego ograniczenia kanału spadkowego, który wynosi niewiele ponad 3,9700. Jednocześnie możemy spodziewać się wolniejszego wzrostu kursu euro, który dotychczas był silny.

Rynki wschodzące wciąż faworytem strategów inwestycyjnych

Można założyć, że jeszcze przez kilka dni nie będą słabnąć echa decyzji Rezerwy Federalnej o skupie obligacji za 600 mld USD. Chodzi tu zarówno o reakcje uczestników rynków finansowych jak i notowania na tych rynkach.

Jakie dane z rynku pracy USA

Światowy rynek finansowy w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem ostatniej decyzji Fed odnośnie kontynuacji programu skupowania aktywów z amerykańskiego rynku. W dobie zliberalizowanych przepływów finansowych decyzja ta oznacza w praktyce zasilenie globalnego systemu finansowego setkami miliardów dolarów. Można się bowiem spodziewać, że spora część z kwoty 600 mld dolarów napłynie na rynki aktywów oferujących relatywnie wyższą stopę zwrotu, w tym na rynki krajów wschodzących. W związku z tym waluty emerging markets w ostatnim czasie zdecydowanie zyskują na wartości.

Ministerstwo Gospodarki na EXPO

Wraz z 1 listopada br. została zamknięta wystawa EXPO 2010 w Szanghaju, a wraz z nią polskie stanowisko promocyjne. Rozwój współpracy z Chinami oraz popularyzacja krajowej gospodarki na świecie to cele wizyty wiceministrów gospodarki Dariusza Bogdana i Rafała Baniaka na targach.

REKLAMA