REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co z ustawą o dopalaczach

Spór o prawo do sprzedawania tzw. dopalaczy podzielił Polskę. Przedsiębiorcy trudniący się prowadzeniem smartshopów podnoszą zarzut niezgodności z prawem działań podejmowanych przez państwo. Czy przygotowywana ustawa zakazująca handlu będzie zgodna z Konstytucją RP?

Pomoc publiczna dla spółek motoryzacyjnych

Spółki motoryzacyjne, które prowadzą działalność w specjalnych strefach ekonomicznych utrzymały prawo do pomocy publicznej. Pomoc udzielona dotychczas, tj. od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2010 roku osiągnęła nominalną wartość około 852 mln zł.

Jaka sytuacja na rynku pracy?

We wrześniu bezrobocie wzrosło w porównaniu do sierpnia br. o 0,1 proc. i wyniosło 11,4 proc. szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten wzrósł z 10,8 proc. do 10,9 proc. Bezrobocie zwiększyło się w 11 województwach, najmocniej w zachodniopomorskim (o 0,3 proc.), spadło jedynie w łódzkim o 0,1 proc.

Rośnie krakowska strefa ekonomiczna

5 października 2010 r. przyjęte zostało rozporządzenie zwiększające obszar krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Zmiany mają pozwolić na dokończenie prowadzonych już inwestycji oraz na podniesienie poziomu zainteresowania wśród inwestorów. 

REKLAMA

Wzrósł Indeks Biznesu


Wrzesień br. przyniósł wzrost Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan o dwa punkty. Dzięki temu osiągnął 44 pkt w kwartalnie i 43 pkt z perspektywy roku. Czy jest to jednoznaczne ze stabilną poprawą koniunktury?

Przedsiębiorcy powinni sie łączyć

Ministerstwo Gospodarki opowiedział się za przyjęciem nowych rozwiązań dla Specjalnych Stref Ekonomicznych, czyli tworzeniem klastrów przemysłowych. Celem takich działań ma być wsparcie rozwoju regionów.

Polski atut w świecie kryzysu

„Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych” to hasło, pod którym odbyła się konferencja poświęcona wdrażaniu programów zachęcajacych do inwestowania w Polsce. Konferencja odbyła się 1 października 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki.

WPHI promują polską przedsiębiorczość

W dniach 27-29 września 2010 r. w Warszawie odbyło się spotkanie kierowników Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Podkreślał on w szczególności podstawową rolę jaką odgrywają WPHI - rozwój wymiany handlowej między polskimi przedsiębiorcami oraz ich zagranicznymi kontrahentami.

REKLAMA

Mniej bankructw wśród firm

Wypłacalność firm ma się coraz lepiej. Bankructwo do końca września spotkało 500 firm, czyli liczbę zbliżoną do tej z tego samego okresu w roku poprzednim - takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Coface.

Złe wiadomości z Irlandii nie straszne inwestorom

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (27.09-04.10.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Wynika z nich, że mimo złych wiadomości płynących z Irlandii, inwestorzy nie popadli w panikę, więc możliwe są dalsze wzrosty na rynkach akcji.

Prawo podatkowe dla sektora finansowego

11-12 października odbędą się warsztaty Prawo podatkowe dla sektora finansowego, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu zmian w prawie podatkowym dla sektora finansowego. Istotnym elementem warsztatu jest analiza rozstrzygnięć organów podatkowych i sądów. Nasi eksperci przedstawią szereg zagadnień przez pryzmat praktycznych rozwiązań, które ułatwią państwa pracę i rozwieją szereg wątpliwości w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Czy nauka języków się opłaca?

Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2009 roku przez Sedlak & Sedlak, wraz ze wzrostem liczby języków, którymi posługiwali się pracownicy, rosły ich płace. Osoby znające jeden język obcy zarabiały 3 800 PLN, posługujący się czterema – 7 200 PLN brutto. Czy rzeczywiście znajomość języków obcych ma wpływ na wysokość wynagrodzenia?

Jak z PCB to odpady

Dotychczasowe regulacje dotyczące ochrony środowiska ulegną zapowiadanej od ponad 9 lat zmianie wraz z 1 stycznia 2011 roku. Zawartość PCB w urządzeniu decydować będzie o konieczności jego usunięcia.

Jak naprawić finanse publiczne

Ograniczenie wydatków oraz rozbudowanie bazy podatkowej i uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej są - według Kongresu Przedsiębiorczości, skupiającego sześć największych organizacji pracodawców -  rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę kondycji finansów publicznych.

Cena złota przebiła 1300 USD i będzie rosła?

Wczoraj, czyli 30 września 2010 r., cena złota osiągnęła na rynku kasowym kolejny poziom, nominalnie najwyższy w historii jego notowań - 1315,55 USD za uncję.

Polska i Ukraina wzmacniają współpracę

Wykorzystanie potencjału tkwiącego w sąsiedztwie zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak. 29 września 2010 r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Rada UE zgodziła się na ograniczenia odliczania VAT od aut

Rada UE 27 września 2010 r. zezwoliła Polsce na stosowanie ograniczenia odliczenia VAT do 60 % VAT należnego z tytułu zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych innych niż pojazdy osobowe, do maksymalnej kwoty 6 000 PLN.

Koszt reformy emerytalnej będzie uwzględniony w długu

Komisja Europejska zaproponowała, aby Polska i inne kraje, które mają systemy emerytur kapitałowych, mogły odliczać od długu i deficytu sektora finansów publicznych pieniądze przekazywane z budżetu do systemu emerytalnego.

Będą zmiany na rynku energetycznym

„Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” została zmodyfikowana. Rząd dał zielone światło dla połączenia Energii oraz PGE. Co to oznacza dla kraju?

Bezpłatne porady dla mikroprzedsiębiorców

29 września 2010 r. w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Krajową Radę Radców Prawnych, przy współpracy z PKPP Lewiatan, poświęcona akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych mikroprzedsiębiorcom: „Niebieski Parasol dla Biznesu”.

Cena złota przekroczy poziom 1300 USD?

Najnowsze informacje z USA wpłynęły dość znacznie na cenę złota, która wkrótce może zagościć na dobre na poziomie powyżej 1300 dolarów za uncję. Wszystko tak naprawdę zależy od reakcji inwestorów lokujących kapitały na tym rynku.

Dług publiczny może zagrozić ulgom w PIT

Gdy dług publiczny przekroczy 55% PKB mogą zostać okresowo zawieszone niektóre ulgi i zwolnienia w PIT. Taki zapis znalazł się w dokumencie rządowym "Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-2014", dołączonym do projektu budżetu na 2011 rok.

Projekt budżetu państwa na 2011 rok - czyli co rząd zbierze z PIT wyda na spłatę zadłużenia

W przyszłym roku rząd planuje pozyskać z podatków nominalnie o 8,8% więcej niż w 2010 roku. Prognozuje się, że dochody podatkowe w 2011 r. wyniosą 242,67 mld zł (a całe dochody budżetowe 273,3 mld zł). Koszty obsługi długu publicznego są równe wpływom z PIT.

Jakich pracowników potrzebują polskie przedsiębiorstwa?

Współczynnik aktywności zawodowej w UE kształtuje się na poziomie 71,3% natomiast w Polsce tylko na poziomie 65,2%. W sytuacji określanej jako szczególnie trudna znajdują się kobiety, absolwenci oraz osoby powyżej 50 roku życia. Podobną negatywną tendencję zauważyć można w przypadku pracowników o niskich kwalifikacjach. Warto więc postawić sobie pytania – czy mamy do czynienia z niechcianymi czy raczej zapomnianymi zasobami ludzkimi. Czy tych pracowników faktycznie nie potrzebują polskie przedsiębiorstwa?

We wrześniu podwyżki stóp nie będzie

Już w sierpniu członkowie RPP zastanawiali się nad podwyżką stóp o 50 pkt bazowych, ale propozycji ta nie została przegłosowana. Zapewne będzie ona powtórzona na wrześniowym posiedzeniu Rady, ale sytuacja nie uległa zmianie w stosunku do tej, którą członkowie RPP brali pod uwagę w sierpniu. Nie należy zatem spodziewać się decyzji o wzroście stóp procentowych.

FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (20.09-26.09.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z analizy wynika, iż rosną szanse na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w USA.

Kredyty walutowe praktycznie niedostępne?

Wiadomo już, że kredyty walutowe będą mniej dostępne. Niektóre banki będą musiały się wręcz wycofać z kredytowania nieruchomości w euro i we franku. Patrząc jednak na pozytywy, może to być szansa na lepsze oprocentowanie depozytów.

Ministerstwo Gospodarki walczy z korupcją

Ministerstwo Gospodarki kontynuuje prace nad systemem mającym na celu likwidację zjawiska korupcji. System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym ma zapewnić przejrzystość działania resortu.

Najlepiej zaprojektowany produkt

Instytut Wzornictwa Przemysłowego jak co roku zorganizował konkurs „Dobry Wzór”, przeprowadzany już od 17 lat. Zwycięzcą zostaje zawsze twórca najlepiej zaprojektowanego produktu handlowego. Rozdanie nagród odbyło się 22 września 2010 r. w Warszawie.

Stopy procentowe w Szwajcarii bez zmian i to na długo

Stopy procentowe w Szwajcarii nadal bez zmian. Co więcej, Narodowy Bank Szwajcarii obniżył prognozy inflacji aż do 2013 roku. Oznacza to, że na podwyżki stóp nie ma na razie co liczyć.

Polska bardziej konkurencyjna

Polska zajęła 39. miejsce w rankingu konkurencyjności gospodarek świata. Nasz kraj awansował w br. o siedem pozycji - takie są wyniki „Globalnego raportu konkurencyjności 2010-2011”, autorstwa Światowego Forum Ekonomicznego, przy współpracy NBP.

Handel z barierami

Ministerstwo Gospodarki podjęło działania, których celem jest informowanie Komisji Europejskiej o pojawiających się w praktyce barierach w handlu z krajami trzecimi.

Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce po austriacku?

Realizowanie zadań publicznych w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego jest postrzegane jako jedna ze skuteczniejszych i najszybszych form działania. Jaki model PPP powinien być przyjęty w Polsce? Według Ministerstwa Gospodarki - austriacki.

Polska promuje usługi turystyczne

Przedsiębiorcy trudniący się świadczeniem usług turystycznych mogą zacierać ręce. Przed Euro 2012 ruszył program promujący polska turystykę. 22 września odbyła się konferencja podsumowująca projekt.

Sieć szerokopasmowa wzmocni przedsiębiorców

„Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej" to nazwa programu polegającego na wspólnych działaniach MRR, UKE i TP SA. Ich celem jest popularyzacja Internetu we wschodnich częściach kraju. Dla przedsiębiorców oznacza to uproszczony dostęp do klienta.

Unia podnosi się z kryzysu

Sytuacja gospodarcza krajów Unii Europejskiej ulega stopniowej poprawie, a wzrost nabiera dynamiki. Jednocześnie zarejestrowano zwiększenie się inflacji. 

Wśród jakich zawodów jest najmniej singli

Panny sznurem nie za mundurem, ale za… bagażowym. Z Diagnozy Społecznej 2009 wynika, że jedynie 8% pracujących w tym zawodzie nie ma stałego partnera. Mało singli jest również wśród ogrodników, kierowników, górników i kierowców. Tuż za nimi uplasowali się kojarzeni ze znanym powiedzeniem żołnierze.

Liczba nowych mieszkań wciąż wzrasta

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce wciąż idzie do przodu. W sierpniu rozpoczęto budowę o ponad 10% więcej mieszkań niż przed rokiem. Ponadto rosnąca liczba lokali na rynku pierwotnym sprawia, że wzrasta atrakcyjność ofert nowych mieszkań.

Zatrudnienie i wynagrodzenia przestały rosnąć

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. roku spadło o 0,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,2 proc. i wyniosło 3407,26 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach osiągnęło 5,352 mln osób i nie zmieniło się w stosunku do lipca. W odniesieniu do sierpnia 2009 r. było wyższe o 1,6 proc.

Ruszają nowe programy promocji

Ministerstwo Gospodarki dokonało wyboru sektorów, które zostaną objęte „Branżowymi programami promocji”. Promocja odbywać się będzie w ramach Poddziałania 6.5.1 oraz 6.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Produkcja nadal rośnie

Sierpień br. przyniósł wzrost produkcji przemysłowej o 13,5% w stosunku do poprzedniego roku. Wartość zwiększyła również produkcja budowlano-montażowa w analogicznym okresie o 8,5%.

Budownictwo w Polsce ma się trochę lepiej

Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wzrosła o 4,1% w skali roku. W lipcu skala rocznego spadku wynosiła 1,5%.

Współpraca polsko-francuska

Obroty w wymianie handlowej między Polską i Francją w pierwszym półroczu 2010 roku wzrosły o 20%. Polska pozostaje jednym z najważniejszych parterów handlowych dla Francji w Europie Środkowo-Wschodniej.

CSR po polsku

14 września br. zakończony został projekt „Promocja standardów społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorstwach".  W konferencji wieńczącej prace uczestniczyło 130 szefów firm zainteresowanych CSR oraz ekspertów z tej dziedziny.

Rośniemy najszybciej w Unii

Jesienna prognoza ekonomiczna Komisji Europejskiej przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski w 2010 r. wyniesie 3,4%. Tak wysoki wskaźnik aktywności gospodarczej powoduje, że Polska jest jednym z liderów wzrostu PKB w całej Unii Europejskiej.

Zagraniczna promocja polskiej gospodarki

Projekt „Promocja polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych” został rozpoczęty przez Ministerstwo Gospodarki. Na promocje polskiej przedsiębiorczości  przeznaczono ze środków unijnych blisko 200 mln zł.

Cena złota wyniosła ponad 1270 USD

14 września 2010 r. padł kolejny rekord ceny złota. Przyczyną były nieciekawe dane płynące z Niemiec.

Ochrona konkurencji a nowe technologie

Ochrona konkurencji na rynku nowych technologii, granica ochrony patentowej oraz konkurencja w obliczu innowacyjności to tematy, które zostały omówione w ramach konferencji jubileuszowej UOKiK.

Ceny spadają

Sierpień br., w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, nie przyniósł zmiany wskaźnika cen towarów i usług - wyniósł on 2%. Taka sama wartość pojawiła się w lipcu. Porównując miesiące mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen o 0,4 proc. - podał GUS.

Drugi miesiąc spadku cen

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br. w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 2 proc., czyli był taki sam jak w lipcu. W ujęciu miesiąc do miesiąca mieliśmy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen o 0,4 proc. - podał GUS.

REKLAMA