| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dług publiczny może skasować ulgę na dziecko i jeszcze podwyższyć VAT

Dług publiczny może skasować ulgę na dziecko i jeszcze podwyższyć VAT

Gdy dług publiczny przekroczy 55% wartości produktu krajowego brutto (PKB) - zostaną zawieszone na 3 lata ulga internetowa i ulga na dziecko oraz możliwość skorzystania z 50% i 20% kosztów uzyskania przychodów. VAT może wzrosnąć nawet do 25%, bo na więcej nie pozwala UE.

Projekt zmiany ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Finansów 9 października 2010 r. przewiduje czasowe wykluczenie stosowania niektórych przepisów ustawy o PIT powodujących zmniejszenie wpływów budżetowych w przypadku gdy państwowy dług publiczny przekroczy 55% PKB wg stanu na dzień 31 grudnia danego roku.

Proponuje się dodanie do ustawy o PIT nowego art. 52f, który w ust. 1 przewiduje, iż w takim przypadku, począwszy od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczenie przez dług 55% PKB zostanie ogłoszone przez Ministra Finansów, przez trzy kolejne lata podatnicy nie będą mogli korzystać z:
- 50% i 20% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-4 lub kosztów faktycznie poniesionych, o których mowa w art. 22 ust. 10 ustawy o PIT,
- ulgi internetowej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT,
- ulgi prorodzinnej (ulga na dziecko) określonej w art. 27f ustawy o PIT.

Podatnikom korzystającym dotychczas z 50% i 20% kosztów uzyskania przychodu proponuje się przyznanie prawa do stosowania miesięcznych kosztów uzyskania przychodu w wysokości określonej dla przychodów ze stosunku pracy (art. 52f ust. 2).

Ponadto podatnicy uzyskujący tego samego rodzaju przychody z kilku tytułów będą mieli prawo do zastosowania w rocznym zeznaniu podatkowym podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, określonych w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 52f ust. 3).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Trudno oprzeć się niemiłej konkluzji, że rząd, który przecież sam kreuje i powiększa państwowy dług publiczny, zamiast szukać oszczędności u siebie – np. w rozdętej administracji, wyciąga po raz kolejny rękę po pieniądze podatników. Zapomina przy tym, że jednym z większych problemów naszego kraju jest starzenie się społeczeństwa i zmniejszająca się liczba urodzeń.

Szacuje się, że przy utrzymaniu obecnego spadku liczby urodzeń i tym samym liczby ludności w 2030 roku będzie mieszkać w Polsce ok. 35,6 mln ludzi (w 2004 r. było 38,2 mln – dane GUS).

A ulga na dziecko, choć i tak niewielka (w porównaniu do niektórych krajów europejskich) miała być jednym ze środków zaradczych wspomnianemu problemowi demograficznemu.

Warto wiedzieć, że np. niemieckie świadczenie rodzinne Kindergeld w 2010 r. wzrosło z 164 EUR miesięcznie do 184 EUR na pierwsze i drugie dziecko. Za trzecie dziecko otrzymuje się 190 EUR, a za czwarte 215 EUR. Również niemiecka ulga podatkowa na dzieci, tzw. Kinderfreibetrag wzrosła z 6024 EUR (w 2009 r.) do aż 7008 EUR w 2010 r. (dane: euro-punkt.pl).

Rząd niemiecki raczej rozumie tą prostą prawdę, że im więcej dzieci, tym więcej przyszłych podatników. A nawet nie przyszłych, bo już od urodzenia dzieci kreują istotne wpływy z VAT, który jest zawarty w cenie licznych produktów kupowanych przez rodziców dla swoich pociech.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK