REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt budżetu państwa na 2011 rok - czyli co rząd zbierze z PIT wyda na spłatę zadłużenia

REKLAMA

REKLAMA

W przyszłym roku rząd planuje pozyskać z podatków nominalnie o 8,8% więcej niż w 2010 roku. Prognozuje się, że dochody podatkowe w 2011 r. wyniosą 242,67 mld zł (a całe dochody budżetowe 273,3 mld zł). Koszty obsługi długu publicznego są równe wpływom z PIT.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy budżetowej na 2011 r. wraz z uzasadnieniem.

REKLAMA

Relacja dochodów podatkowych do PKB w 2010 r. wyniesie 15,8%, a w 2011 r. wzrośnie do poziomu 16,2%.

VAT ma przynieść w 2011 roku - 119,3 mld zł (107,3 mld w 2010 r.);
Akcyza – 58,7 mld zł (56,16 mld w 2010 r.);
PIT – 38,2 mld zł (36 mld w 2010 r.);
CIT – 24,8 mld zł (21,9 mld w 2010 r.);
Podatek od gier – 1,67 mld zł (1,68 mld w 2010 r.).

Najistotniejsze zmiany o charakterze systemowym uwzględnione w prognozie dochodów budżetu państwa z podatku VAT na 2011 r. to:

REKLAMA

- wzrost stawek VAT na niektóre nieprzetworzone i niskoprzetworzone artykuły spożywcze oraz książki i czasopisma specjalistyczne (z 3% do 5% oraz z 0% do 5%) wskutek wygaśnięcia derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. i przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zmiany stawek podatku od towarów i usług - podwyższenie stawek podatku VAT (22% i 7%) o 1 punkt procentowy oraz obniżenie stawki podatku VAT z 7% na 5% na podstawowe art. spożywcze (m.in. chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe, soki),

- rozszerzenie obowiązku stosowania kas rejestrujących (m.in. dla usług prawniczych, doradczych i pokrewnych, usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej świadczonych na zasadzie odpłatności, pogrzebowych, w zakresie kultury, sportu); zmiany te wchodzą w życie od 1 maja 2011 r.,

- wprowadzenie ograniczenia odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów z tzw. „kratką” do 60% kwoty z faktury, nie więcej niż 6.000 tys. zł i całkowitego zakazu odliczania podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do ich napędu (zmiany związane z derogacją w stosowaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-414/07 Magoora Sp. z o.o.),

- zwiększenie limitu rocznego obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku VAT z 100.000 do 150.000 zł w 2011 r.,

- wprowadzenie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na wysyłaniu wiadomości SMS na cele charytatywne.

REKLAMA

Prognoza dochodów z podatku akcyzowego w 2011 r. została sporządzona przy uwzględnieniu m.in. podwyższenia stawki podatku akcyzowego na papierosy o 4% i likwidacji ulg dla paliw silnikowych zawierających powyżej 2% biokomponentów oraz dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

Prognoza wpływów z tytułu CIT i PIT na 2011 r. uwzględnia m.in. przywrócenie limitu kwoty jednorazowej amortyzacji w wysokości 50.000 euro (kwota ta na lata 2009 -2010 została podwyższona do 100.000 euro).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Inne ważniejsze założenia budżetowe

Wydatki państwa mają wynieść w 2011 roku 313 mld 500 mln 662 tys. zł, a dochody 273 mld 300 mln 662 tys. Maksymalny deficyt nie przekroczy 40,2 mld zł.
W roku 2011 przewiduje się, że koszty obsługi długu osiągną poziom 2,8 proc. PKB, wobec 2,7 proc. PKB w roku 2010.

W 2010 r. dług publiczny wyniesie 53,2% PKB, a 2011 r. - 54,2% PKB. Zaś dług Skarbu Państwa wyniesie w tych latach odpowiednio: 50% PKB oraz 51% PKB.
Na marzec 2011 r. zaplanowano wzrost emerytur i rent o 2,7%. Zamrożone mają być natomiast płace w budżetówce. Minister Finansów prognozuje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2011 r. 3359 zł.

Projekt ustawy budżetowej oparty jest na założeniu, że PKB wzrośnie o 3,5%, średnioroczna inflacja prognozowana wyniesie 2,3%, a bezrobocie na koniec przyszłego roku - 9,9%.

Najbardziej znaczące pozycje wśród wydatków budżetowych stanowić mają w 2011 roku:
- subwencje dla jednostek samorządu terytorialnego (48,6 mld zł),
- koszty obsługi długu publicznego – krajowego i zagranicznego (38,6 mld zł);
- dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (37,1 mld zł).

Z tych danych widać np., że gdyby budżet państwa nie był zadłużony moglibyśmy teoretycznie nie płacić PIT, bo wpływy z PIT są prawie równe kosztom obsługi długu publicznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA