REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce po austriacku?

REKLAMA

REKLAMA

Realizowanie zadań publicznych w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego jest postrzegane jako jedna ze skuteczniejszych i najszybszych form działania. Jaki model PPP powinien być przyjęty w Polsce? Według Ministerstwa Gospodarki - austriacki.

- Doświadczenia Austrii w realizacji projektów w formule PPP wskazują, że ta forma współpracy jest atrakcyjna zarówno dla instytucji publicznych, jak i partnerów prywatnych, którzy w ten sposób realizują swoje strategie biznesowe - powiedział wiceminister Marcin Korolec podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki konferencji pn. „Austriackie doświadczenia w realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego”, 16 września 2010 w MG.

REKLAMA

REKLAMA

Podsekretarz Stanu w MG przypomniał, że partnerstwo publiczno-prywatne w wielu krajach uznawane jest za niezwykle korzystną formę realizacji zadań publicznych, m.in. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony zdrowia, gospodarki odpadami oraz transportu publicznego. – Najwyższy czas, żeby współpraca sektora publicznego i prywatnego zaczęła rozwijać się także w Polsce – powiedział.

Nawiązując do nowej ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym, wiceminister Korolec zwrócił ponadto uwagę na zadania Ministerstwa Gospodarki w zakresie wspierania PPP. - Jesteśmy zaangażowani w upowszechnianie i promowanie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz ocenę jego funkcjonowania - podkreślił wiceminister. - Analizujemy również stan i perspektywy finansowego udziału sektora prywatnego w projekty PPP – dodał.

Zdaniem Ambasadora Austrii w Polsce Herberta Kraussa formuła PPP jest przyszłością dla wielu publicznych projektów, zwłaszcza w obszarze infrastruktury. - Ta relatywnie młoda koncepcja wymaga jednak od partnerów aktywnej współpracy, równego rozłożenia odpowiedzialności oraz wzajemnego zaufania – podkreślił ambasador.

Polecamy: Czym jest nieuczciwa reklama

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zorganizowanej przez MG konferencji pn. „Austriackie doświadczenia w realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego” wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Austrii i Polski, a także reprezentanci sektora prywatnego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Radca Handlowy Ambasady Austrii dr Ernst Koppa, burmistrz gminy Laa an der Thaya Manfreda Fassa oraz przedstawiciel Fundacji Centrum PPP Jolanta Kalecińska.

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA