reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopy procentowe w Szwajcarii bez zmian i to na długo

Stopy procentowe w Szwajcarii bez zmian i to na długo

Stopy procentowe w Szwajcarii nadal bez zmian. Co więcej, Narodowy Bank Szwajcarii obniżył prognozy inflacji aż do 2013 roku. Oznacza to, że na podwyżki stóp nie ma na razie co liczyć.

Według najnowszych prognoz SNB inflacja w Szwajcarii przekroczy 2 proc. (poziom pożądany przez bank centralny) dopiero w 2013 roku. W poprzedniej projekcji inflacyjnej (z czerwca) sądzono, że może to nastąpić w połowie 2012 roku.

Co więcej, SNB uważa, że w pierwszym kwartale inflacja może spaść do 0 proc., a w całym przyszłym roku wyniesie zaledwie 0,3 proc. Wynika z tego, że bank centralny nie widzi potrzeby podnoszenia stóp procentowych, co zresztą zostało podkreślone w komunikacie po posiedzeniu w dn. 16.09.2010r.

Naturalnie, są to wiadomości bardzo dobre dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, ponieważ mogą oni w tej sytuacji liczyć na długi, przynajmniej roczny okres niskiego oprocentowania swoich kredytów, co wywiera korzystny wpływ na wysokość płaconych rat.

Polecamy serwis: Kredyty

Natomiast warto zwrócić uwagę na uzasadnienie obniżonej projekcji inflacji. Jedynym czynnikiem, który o tym zadecydował był wzrost notowań franka wobec euro i dolara. SNB obawia się, że tempo ożywienia światowej gospodarki w kolejnych miesiącach będzie słabło. W takich warunkach frank może mieć tendencje do dalszego wzrostu (i antyinflacyjnego działania). Zatem raty kredytów we frankach co prawda nie zmienią się z powodu zmiany stóp procentowych, ale nadal mogą się silnie wahać w zależności od notowań CHF.

W naszej opinii notowania franka pozostaną stabilne w przedziale 3-3,10 PLN w najbliższym czasie, ponieważ ewentualnie rosnąca siła franka wobec euro i dolara, będzie równoważona przez umocnienie złotego wobec tych walut. W dłuższym terminie notowania CHF pozostaną uwięzione pomiędzy 2,80-3,30 PLN, aż do pojawienia się bardziej zdecydowanych sygnałów w gospodarce.

Zobacz serwis: Kursy walut

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama