reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcy powinni sie łączyć

Przedsiębiorcy powinni sie łączyć

Ministerstwo Gospodarki opowiedział się za przyjęciem nowych rozwiązań dla Specjalnych Stref Ekonomicznych, czyli tworzeniem klastrów przemysłowych. Celem takich działań ma być wsparcie rozwoju regionów.

Sprzyjają temu przede wszystkim stworzone w SSE korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególne znaczenie mają teŜ działania ukierunkowane na kreowanie atmosfery przedsiębiorczości i współpracy między podmiotami gospodarczymi, naukowymi oraz sektora publicznego.

Klastry przemysłowe to skoncentrowane grupy przedsiębiorców (pod względem przestrzennym)  powiązanych nieformalnie zarówno poziomo i pionowo.

Jednym z efektów działalności SSE jest tworzenie specjalizacji branżowej, która może być zalążkiem klastrów sektorowych. Klastry i parki mogą takŜe stanowić dla samorządów lokalnych istotny element strategii przyciągania inwestorów – specjalizacja branżowa może bowiem wyróżniać gminę, powiat, województwo na tle ofert lokalizacyjnych innych regionów.

W konsekwencji rozwój klastrów może być czynnikiem dynamizującym działalność gospodarczą w strefach oraz zapewnić długookresowe korzyści dla funkcjonujących w ich ramach przedsiębiorstw. Ministerstwo Gospodarki wraz z władzami SSE zamierza wspierać inicjatywę budowania klastrów na terenach stref.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Służyć temu będą:
- promocja klasteringu wśród przedsiębiorstw w Specjalnych Strefach Ekonomicznych,
- zachęty dla spółek zarządzających strefami do podejmowania działań na rzecz sieciowania przedsiębiorstw, w tym inicjowania oraz koordynowania klastrów,
- stworzenie systemu preferencji (dodatkowe punkty) w systemie ewaluacji kluczowych klastrów w Polsce dla inicjatyw klastrowych funkcjonujących w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych,
- stworzenie systemu preferencji (dodatkowe punkty) w ocenie merytorycznej dla podmiotów działających w klastrach zlokalizowanych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych w przypadku ubiegania się przez nie o dofinansowanie z różnych działań z programów operacyjnych w ramach funduszy strukturalnych.

Źródło: MG

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama