REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (20.09-26.09.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z analizy wynika, iż rosną szanse na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w USA.

GOSPODARKA

REKLAMA

REKLAMA

Miniony tydzień obfitował w informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wzrosła liczba rozpoczętych budów domów jak również liczba wydanych zezwoleń na budowę. Liczba budów była wyższa o prawie 60 tys (w ujęciu zanualizowanym) podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o niespełna 10 tys.. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest informacja o wzroście liczby nowych pozwoleń. Także czwartkowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym uległy poprawie. Po spadku aż o 27% miesiąc wcześniej, tym razem odnotowano wzrost o 7,6%. Po wygaśnięciu w kwietniu ulgi podatkowej, której zadaniem było rozbudzenie rynku nieruchomości, aktywność w sektorze budowlanym wciąż pozostaje blisko historycznych minimów. Ostatnie dane zwiększają jednak szansę na powolną poprawę w jednym z najważniejszych segmentów amerykańskiej gospodarki.

Inwestorzy jeszcze z większą uwagą wyczekiwali na informacje z posiedzenia federalnego komitetu otwartego rynku FOMC. Na spotkaniu nie zapadła decyzja o zmianie wysokości stóp procentowych w USA, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. FED ponownie zapewnił, że stopy pozostaną niezmienione przez dłuższy okres czasu. W komunikacie zwrócono uwagę na fakt, że inflacja pozostaje poniżej oczekiwanego przez Rezerwę Federalną poziomu, co może świadczyć o większym zagrożeniu deflacją niż inflacją. W związku z tym jest jeszcze miejsce na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej.

REKLAMA

W treść komunikatu FED znalazła się również wzmianka, iż w ostatnich miesiącach spadło tempo ożywienia w produkcji oraz tempo wzrostu zatrudniania. Taką sytuację już wcześniej sygnalizowały niewielkie zmiany indeksu LEI, który publikowany jest przez Conference Board. Wskaźnik, który obliczany jest na podstawie 10 subindeksów uznawanych za prognostyki koniunktury w najbliższej przyszłości, tym razem wzrósł o 0,3%. Niewielka dynamika wzrostu indeksu sugeruje, iż tempo wzrostu gospodarki USA również w najbliższych miesiącach nadal będzie spowalniać. Spośród składowych indeksu największy negatywny wpływ wywiera liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

W piątek napłynęły nowe dane z sektora przemysłowego. Zamówienia na dobra trwałe po wyłączeniu zamówień środków transportu wzrosły o 2%. Natomiast z ich uwzględnieniem spadły o 1,3%. Spadek był wywołany przez niższe zamówienia na samoloty komercyjne, które to cechują się dużą zmiennością każdego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

Zamówienia są dobrym prognostykiem przyszłej produkcji przemysłowej, a ostatnie dane świadczą o możliwym wytraceniu wzrostowego impetu. Dalszy obraz sytuacji w przemyśle nakreśli piątkowa publikacja wskaźnika ISM dla przemysłu.

Pogorszeniu uległy wstępne odczyty wskaźników PMI obliczanych dla Niemiec oraz całej strefy euro. Nadal jednak pozostają znacznie powyżej poziomu 50 punktów, który oddziela etap rozwoju od spowolnienia w sektorze usług i w sektorze przemysłowym. Niższe odczyty indeksów wskazują na wyhamowanie dynamiki wzrostu w tych sektorach w nadchodzących miesiącach. W II kwartale największa europejska gospodarka rozwijała się w najszybszym tempie od 20 lat, stąd obecne gorsze dane to odreagowanie tak dynamicznego wzrostu. Mimo to, wydaje się, że Niemcy nadal pozostaną motorem rozwoju w Europie. Wierzą w to również niemieccy przedsiębiorcy, którzy wciąż pozostają w wybornych nastrojach. Indeks IFO, który mierzy ich sentyment, wzrósł do poziomu 106,9. Tym samym, wskaźnik wspiął się do najwyższego poziomu od lipca 2007 roku.

TRENDY

Giełda w USA reagowała na publikowane dane na przemian wzrostami i spadkami. Ostatecznie indeks S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 2,1%, dzięki czemu znajduje się powyżej kluczowego poziomu 1120-1130 punktów. Wyraźne sforsowanie oporu zwiększa prawdopodobieństwo ataku na poziom 1200 punktów. Amerykańskie indeksy akcji były w ubiegłym tygodniu jednymi z najsilniejszych spośród rynków rozwiniętych. Niewielkie poprawy publikowanych wskaźników oraz rosnące prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych złagodzeń przez FED wystarczyło by amerykańskie indeksy znalazły się ponownie na drodze do kwietniowych szczytów hossy.

Wzrostom indeksów w USA towarzyszył wzrost cen miedzi, która to znajduje się już w okolicach kwietniowych szczytów. Jest to dobry prognostyk przyszłej koniunktury, gdyż zmiany cen miedzi uznawane są barometr przyszłej sytuacji gospodarczej. 

Zobacz także serwis: Notowania

Indeks WIG z łatwością pokonał opór znajdujący się niewiele ponad granicą 44 000 punktów, tym samym wyznaczył nowy szczyt hossy trwającej od początku 2009 roku. Indeks szerokiego rynku zakończył tydzień wzrostem o 2,2%, natomiast WIG20 wzrósł o 2,7%, co było jednym z lepszych wyników na tle indeksów państw wschodzących. Martwi słaby tydzień indeksu małych i średnich spółek, który zniżkował o 0,2%. Poprawa nastrojów na światowych rynkach sprawia, że również perspektywy co do ostatnich dni września są pozytywne. Jednak jeśli publikacja kolejnych danych nie będzie zwiastować poprawy to rynkowy trend może szybko ulec odwróceniu. Choć w ostatnim tygodniu sukcesem zakończyły się emisje obligacji i bonów skarbowych zarówno w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji to wraz ze wzrostem obaw problemy mogą szybko powrócić. Możliwym ogniwem odwrotu od ryzyka mogą stać się przede wszystkim kolejne złe doniesienia z Portugalii czy Irlandii.

RYZYKO

W ubiegłym tygodniu indeks EMBI Plus Soveriegn Spread przedstawiający zależność pomiędzy długiem rynków wschodzących a oprocentowaniem amerykańskich obligacji wzrósł o 1,1%. Natomiast indeks VIX, który informuje o zmienności indeksu S&P 500 spadł o 1,3%. Wzrosły notowania CDS’ów dla Portugalii, co oznacza większe ryzyko tego kraju. Zmniejszyły się natomiast obawy o sytuację w Grecji. Notowania CDS dla kraju Hellenów spadły bowiem o 10,5% w ciągu ostatniego tygodnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA