reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (20.09-26.09.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z analizy wynika, iż rosną szanse na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w USA.

Miniony tydzień obfitował w informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wzrosła liczba rozpoczętych budów domów jak również liczba wydanych zezwoleń na budowę. Liczba budów była wyższa o prawie 60 tys (w ujęciu zanualizowanym) podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o niespełna 10 tys.. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest informacja o wzroście liczby nowych pozwoleń. Także czwartkowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym uległy poprawie. Po spadku aż o 27% miesiąc wcześniej, tym razem odnotowano wzrost o 7,6%. Po wygaśnięciu w kwietniu ulgi podatkowej, której zadaniem było rozbudzenie rynku nieruchomości, aktywność w sektorze budowlanym wciąż pozostaje blisko historycznych minimów. Ostatnie dane zwiększają jednak szansę na powolną poprawę w jednym z najważniejszych segmentów amerykańskiej gospodarki.

Inwestorzy jeszcze z większą uwagą wyczekiwali na informacje z posiedzenia federalnego komitetu otwartego rynku FOMC. Na spotkaniu nie zapadła decyzja o zmianie wysokości stóp procentowych w USA, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. FED ponownie zapewnił, że stopy pozostaną niezmienione przez dłuższy okres czasu. W komunikacie zwrócono uwagę na fakt, że inflacja pozostaje poniżej oczekiwanego przez Rezerwę Federalną poziomu, co może świadczyć o większym zagrożeniu deflacją niż inflacją. W związku z tym jest jeszcze miejsce na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej.

W treść komunikatu FED znalazła się również wzmianka, iż w ostatnich miesiącach spadło tempo ożywienia w produkcji oraz tempo wzrostu zatrudniania. Taką sytuację już wcześniej sygnalizowały niewielkie zmiany indeksu LEI, który publikowany jest przez Conference Board. Wskaźnik, który obliczany jest na podstawie 10 subindeksów uznawanych za prognostyki koniunktury w najbliższej przyszłości, tym razem wzrósł o 0,3%. Niewielka dynamika wzrostu indeksu sugeruje, iż tempo wzrostu gospodarki USA również w najbliższych miesiącach nadal będzie spowalniać. Spośród składowych indeksu największy negatywny wpływ wywiera liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

W piątek napłynęły nowe dane z sektora przemysłowego. Zamówienia na dobra trwałe po wyłączeniu zamówień środków transportu wzrosły o 2%. Natomiast z ich uwzględnieniem spadły o 1,3%. Spadek był wywołany przez niższe zamówienia na samoloty komercyjne, które to cechują się dużą zmiennością każdego miesiąca.

Polecamy serwis: Inwestycje

reklama

Czytaj także

Autor:

Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama