reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jaka sytuacja na rynku pracy?

Jaka sytuacja na rynku pracy?

We wrześniu bezrobocie wzrosło w porównaniu do sierpnia br. o 0,1 proc. i wyniosło 11,4 proc. szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten wzrósł z 10,8 proc. do 10,9 proc. Bezrobocie zwiększyło się w 11 województwach, najmocniej w zachodniopomorskim (o 0,3 proc.), spadło jedynie w łódzkim o 0,1 proc.

Liczba bezrobotnych wzrosła o 14,9 tys. osób i wyniosła 1 815,1 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). We wrześniu 2009 r. przybyło 26,9 tys. bezrobotnych.

Znacznie, bo o 8,9 tys. zwiększyła się natomiast liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Pracodawcy przygotowali 96,8 tys. ofert pracy. W ubiegłym roku sytuacja kształtowała się podobnie. Najwyższy wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w czternastu województwach, przy czym najsilniejszy w zachodniopomorskim (o 4,5 proc.) i lubelskim (o 31,9proc.).

Polecamy serwis Zatrudnienie

„Wrzesień był miesiącem, w którym rejestrowały się w urzędach pracy osoby po wygaśnięciu umów na czas określony lub zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce). Masowo zgłaszali się tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim wyższych, a także osoby uprzednio skreślone z tytułu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy” – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

W kolejnych miesiącach należy się spodziewać stabilizacji na rynku pracy, ale bezrobocie nieco wzrośnie. Prawie dwie trzecie pracodawców deklaruje, że poziom zatrudnienia w firmach się nie zmieni. Zwalniać będzie jedynie co dziesiąty przedsiębiorca, a zwiększenie zatrudnienia przewiduje co czwarty. Wiele firm zatrudnia pracowników tymczasowych.

Tutaj znajdziesz wzory umów pracowniczych >>

Najbardziej poszukuje się pracowników (stałych i tymczasowych) do produkcji w dużych firmach budowlanych i przemysłowych oraz do działów sprzedaży. Wolne miejsca pracy będą czekały w transporcie, gospodarce magazynowej, handlu, łączności i usługach naprawczych. Nie będzie zatrudniać nowych pracowników branża finansowa, ale nie przewiduje się też redukcji zatrudnienia.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama