Handel z barierami
REKLAMA
REKLAMA
Od dnia akcesji Polski do UE, w maju 2004 r., działania polskiej administracji w zakresie dotyczącym eliminacji barier w handlu międzynarodowym są ukierunkowane na informowanie Komisji Europejskiej o zidentyfikowanych utrudnieniach w handlu z krajami trzecimi, które dotykających polskich eksporterów oraz zabieganie w Komisji Europejskiej o podjęcie działań w celu zniesienia tychże barier.
REKLAMA
Komisja Europejska w imieniu państw członkowskich UE takie działania podejmuje. Przedkłada także państwom członkowskim UE informacje o swoich działaniach w tym zakresie oraz ich rezultatach. Równolegle polska administracja podejmuje rozmowy bilateralne z poszczególnymi krajami trzecimi m.in. na temat występujących tam barier np. w ramach Międzyrządowych Komisji Gospodarczych, czy tez spotkań bilateralnych na różnym szczeblu, w tym ministerialnym.
Polecamy: Startuj z własnym biznesem dzięki unijnej dotacji
Doświadczenia krajów UE-15 pokazują, że identyfikowanie barier w dostępie do rynku krajów pozaunijnych odbywa się w głównej mierze za pośrednictwem producentów lub eksporterów, którzy na te bariery natrafiają. Taki schemat pozwala na rozpoznanie barier istotnych z punktu widzenia interesów przedsiębiorców danego państwa i umożliwia skoncentrowanie wysiłków administracji na eliminacji konkretnych ograniczeń, które utrudniają dostęp polskich przedsiębiorców do konkretnych rynków krajów trzecich.
Ministerstwo Gospodarki przygotowało formularz służący przekazywaniu informacji o napotykanych barierach w handlu: formularz.
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.