Ile zarabia Święty Mikołaj?
REKLAMA
REKLAMA
Serwisy ogłoszeniowe pełne są anonsów od prywatnych osób, które chcą wcielić się w rolę świętego od prezentów. To jedna z najpopularniejszych form mikołajowej działalności i jednocześnie najtańsza. Z zebranych przez portal wynagrodzenia.pl danych widać, że wynagrodzenia tego typu usługodawców są mocno zróżnicowane i rosną wraz z wielkością miasta. Zdecydowanie najwięcej zarabiają św. Mikołajowie z Warszawy. Tam za ok. 20-30 min podstawowego spotkania (wręczenie prezentów + prosta rozmowa) pobierają średnio 120 PLN. Na zbliżonym poziomie kształtują się przeciętne stawki usług mikołajowych w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku (ok. 90-100 PLN). W mniejszych miastach jak Lublin czy Białystok przeciętne wynagrodzenie za wizytę to ok. 50 PLN. Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdej z uwzględnionych przez nas miejscowości rozrzut stawek za usługi mikołajowe jest znaczny. W Warszawie można znaleźć ogłoszenia już za 50 PLN, ale są i takie, w których cena znacznie przekracza 300 PLN.
REKLAMA
Na rynku oprócz osób prywatnych działa również wiele agencji artystycznych, w których można zamówić wizytę św. Mikołaja. Cena za taką usługę jest zazwyczaj od 30% do 50% wyższa. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że często zawiera w pakiecie mini program artystyczny (np. wspólne śpiewanie kolęd czy mini teatrzyk).
Polecamy serwis Wynagrodzenia
Mikołaje przychodzą już nie tylko 6 grudnia, ale również w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. W tym dniu wizyta jest droższa o ok. 50%. Dodatkowo płaci się za wizytę w godzinach popołudniowych i wieczornych czyli po tradycyjnej kolacji wigilijnej. Jeśli wizyta ma mieć rozbudowany charakter, Mikołaj może zaprezentować program artystyczny np. wspólne śpiewanie kolęd czy opowiadanie bajek i baśni. Za artystyczne dodatki trzeba dopłacić średnio 100 PLN.
Źródło: wynagrodzenia.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.