REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przedsiębiorcy oceniają kondycję gospodarki

REKLAMA

REKLAMA

Sektor MŚP nie jest optymistycznie nastawiony do kondycji krajowej gospodarki. Przedsiębiorcy z pesymizmem spoglądają także w najbliższą przyszłość.

Nastroje w sektorze MŚP są gorsze, niż po II kwartale i zdecydowanie gorsze, niż na początku roku. Ponuro rysuje się zwłaszcza prognozowany na kolejne miesiące obraz krajowej gospodarki w opinii przedsiębiorców.

REKLAMA

Początek roku dobrze wróżył krajowej gospodarce - ponad 36 proc. Ankietowanych rokowało pozytywnie. Obecnie zdanie to podziela już tylko 20,7 proc. – wynika z najnowszego raportu wrocławskiego Instytutu Keralla Research, który co kwartał bada mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce. - Na tym tle relatywnie nieźle przedsiębiorcy MŚP ocenili kondycję swoich firm. Do 30 proc. wzrósł odsetek optymistów. Równocześnie o 3,2 pkt. proc. do 22 proc. spadł odsetek pesymistów.

Polecamy: Czy kobiety są przedsiębiorcze

REKLAMA

Wskaźnik nastrojów KERNA ukazujący, jak kształtują się ogólnie nastroje w firmach, budowany na podstawie ocen mijającego kwartału i przewidywań na najbliższe miesiące, spadł do -58,7 pkt. Tak niski poziom notowaliśmy w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wskaźnik nastrojów miał wówczas wartość -- 61,4 pkt. Dominującą aktywnością przedsiębiorców była wówczas koncentracja na łagodzeniu skutków kryzysu: redukowanie zatrudnienia, cięcie cen w efekcie słabnącego popytu i mrożenie inwestycji. Obecnie można się było spodziewać lepszych nastrojów. Najwyraźniej jednak przedsiębiorcy małego i średniego biznesu wciąż odczuwają skutki kryzysu i zapowiedzi o wzroście PKB nie traktują, jako dowodu na wychodzenie gospodarki na dobre, na prostą.

Po trzecim kwartale notujemy utrwalenie poglądu oddalającego przewidywany schyłek kryzysu.
Przypomnijmy, na początku roku, po I kw. większość przedsiębiorców sektora MŚP wskazywała rok 2011 jako datę końca kryzysu. Po II kw. 44,2 proc. ankietowanych przesunęło ten termin na 2012 lub później. Aktualnie już niemal 60 proc. badanych nie ma złudzeń, i jest zdania, że najbardziej prawdopodobny finał kryzysu to rok 2012 albo później.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy założenie i prowadzenie firmy jest uciążliwe

Przesunięcie granicy końca kryzysu, jak również podzielanie tego poglądu przez zdecydowaną większość przedsiębiorców zapowiada, że coraz liczniejsza grupa prezesów, dyrektorów i właścicieli firm nie dywaguje już czy kryzys jest i jak bardzo dotknie mnie i moją firmę, ale skupia się na budowaniu długoterminowej strategii przetrwania na rynku. Po trzech kwartałach tego roku, jak dotąd sądy ogłosiły upadłość 500 przedsiębiorstw. To liczba, jak podaje Coface, porównywalna z ubiegłoroczną. Z tym jednak, że w puli ubiegłorocznych upadłości dominowały przedsiębiorstwa duże (pokłosie opcji walutowych i restrukturyzacji).

W tym roku, jak podkreślają autorzy, problem dotyczy głównie małych i średnich podmiotów, które w nowy rok weszły ze złymi wynikami, a próby „odbicia” sprzedaży kończyły się często fiaskiem.

Źródło: Keralla Research

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA