Ropa i Mundial wzmocniły Rosję
REKLAMA
REKLAMA
Dziś, w początkowej fazie, rynek dodaje do wyniku warszawskiej giełdy kolejne 0,5%. Wszystko za sprawą poprawy nastrojów na światowych parkietach, gdzie obawy związane z kryzysem finansów publicznych w Europie wyraźnie przegrywają z doniesieniami, świadczącymi o podtrzymaniu ożywienia gospodarczego na świecie.
REKLAMA
Nawet w najbardziej negatywnie postrzeganych krajach europejskich da się zaobserwować wyraźną „odwilż”. Ceny irlandzkich obligacji z poniżej 70 za 100 nominału podniosły się do przeszło 74. Wyraźnie podskoczyły notowania akcji irlandzkich, hiszpańskich czy portugalskich. Zyskiwały bardziej niż europejski rynek akcji jako całość. Trudno ostatecznie powiedzieć, czy kolejna runda kryzysu jest już zażegnana. Ten problem traci na znaczeniu w kontekście zmiany nastawienia do niego inwestorów. Dla nich dużo ważniejsze od obaw, związanych z kryzysem, są bieżące doniesienia o kontynuacji ożywienia gospodarczego.
Dowiedz się także: Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?
REKLAMA
Rynki zaczynają różnić się pod względem kondycji, zwłaszcza te wschodzące. Linie kilkumiesięcznych trendów zostały przełamane w Brazylii i Indiach. Ponad nimi pozostają takie kraje jak Polska, Korea, Chiny czy Rosja. Ta ostatnia jest w tym tygodniu bardzo silna, co można wiązać zarówno z lepszymi notowaniami ropy naftowej, jak i przyznaniem prawa do piłkarskiego Mundialu. Od końca listopada ceny rosyjskich akcji podniosły się o 5%.
Dzięki poprawie nastrojów na rynkach finansowych zyskały także najgorzej postrzegane państwa europejskie. Ceny ich aktywów znacznie poprawiły się, jednak niektóre rynki wschodzące nastawione są na sprzedaż.
Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Do 51,8 pkt z 51,6 pkt miesiąc wcześniej podniósł się w listopadzie indeks aktywności brytyjskiego rynku nieruchomości. W syntetyczny sposób oddaje on to, co pokazują pojedyncze dane — rynek rozwija się, ale w znacznie wolniejszym tempie niż jeszcze kilka miesięcy temu. To przede wszystkim konsekwencja pogorszenia koniunktury w segmencie mieszkaniowym. Tu odnotowywany jest regres koniunktury. Rozwój trwa w przypadku sektora komercyjnego oraz infrastrukturalnego, choć jego tempo jest wolniejsze.
Polecamy serwis: Lokaty
Rynek nieruchomości na Tajwanie
Nie kończą się problemy azjatyckich rynków nieruchomości, które są przeciwne do brytyjskich. Konieczne są tam kroki zmierzające do dalszego schładzania koniunktury. Tajwan rozważa nowy podatek od nieruchomości sprzedawanych w czasie krótszym niż rok od ich nabycia. Wynosiłby on nawet 30%, ale dotyczyłby nieruchomości inwestycyjnych, a nie kupowanych „na własne potrzeby”. Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku ceny mieszkań w stolicy Tajwanu wzrosły o 7%.
Źródło: Zespół Analiz Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.