Problemy firm rozwiązane częściowo
REKLAMA
REKLAMA
23 listopada 2010 r. Rada Ministrów przyjęła ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
REKLAMA
Kluczowym założeniem dokumentu jest likwidacja około 220 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastąpienie ich oświadczeniami. Tzw. kultura oświadczeń ma zwiększyć zaufanie państwa do obywatela i wprowadzić zasadę domniemania jego uczciwości.
"Najbardziej cieszymy się z zamiany zaświadczeń na oświadczenia, m.in. dotyczące braku zaległości wobec ZUS, wysokości dochodów, czy niekaralności. Przedsiębiorcy nie będą musieli składać dokumentów o numerze REGON lub NIP. Wystarczy, że dostarczą zwykłe pisemne oświadczenie. Wprowadzenie tego przepisu wiąże się zmianą filozofii funkcjonowania całej administracji. Zobaczymy, jak nowe rozwiązania sprawdzą się w praktyce.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Ważna jest też zmiana przepisów umożliwiająca przekształcenie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego w CIT i PIT. Pozytywnie oceniamy liberalizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zniesie konieczność wydzielania specjalnego stoiska z kasą fiskalną do sprzedaży alkoholu"- mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.
Źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.