REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KPMG: rynek dóbr luksusowych w Polsce wart w ub.r. ok. 30 mld zł, więcej niż przed pandemią

Rynek dóbr luksusowych w Polsce był wart w 2021 r. blisko 30 mld zł, czyli więcej niż przed pandemią - wskazano w raporcie firmy doradczej KPMG. Najwięcej bardzo bogatych Polaków mieszkało na Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce - podano

Müller: spodziewamy się wzrostu inflacji, sytuacja na rynkach energetycznych na to wskazuje

Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. By przeciwdziałać wysokim cenom rząd obniża podatki i przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października - dodał.

Zaangażowanie biznesu w działania ekologiczne ważne dla większości Polaków

Dla 73 proc. konsumentów ważne jest, by biznes angażował się i podejmował działania ekologiczne - wynika z raportu „Green Mood” opracowanego przez firmę badawczą GfK. Dodano, że 26 proc. konsumentów czuje się winnych, gdy nie postępuje w sposób przyjazny dla środowiska.

Czy nadmorskie kurorty potrzebują zagranicznych turystów?

"Im więcej turystów z zagranicy, tym lepsza kondycja polskich przedsiębiorców w kurortach nadmorskich" - podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

PGNiG szuka start-upów, które mogą zrewolucjonizować sektor energetyczny. W najlepsze inwestuje miliony złotych

- Technologie są odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej. Wyskalowanie rozwiązań technologicznych w branży energetycznej wymaga jednak bardzo wysokich nakładów finansowych – podkreśla Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures. Koncern gazowy stawia mocny akcent na działalność badawczo-rozwojową i innowacje, przeznaczając na nie co roku setki milionów złotych. Poprzez swój fundusz inwestycyjny finansuje również innowacyjne spółki z potencjałem transformacji sektora energetycznego. Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów są m.in. szeroko rozumiana efektywność energetyczna, technologie związane z przemysłowym internetem rzeczy oraz monitorowaniem infrastruktury energetycznej.

Gamifikacja biznesowa w firmach rodzinnych – jak elementy świata gier mogą realnie wesprzeć rozwój firm rodzinnych w Polsce?

Zgodnie z szacunkami firmy badawczo-doradczej Mordor Intelligence globalny rynek gamifikacji został wyceniony w 2020 roku na 10,19 mln UDS i oczekuje się, że do 2026 roku osiągnie wartość blisko 40mln USD. Gamifikacja, zwana również grywalizacją, to nie tylko modny trend, ale także efektywne i realne narzędzie, które z powodzeniem może wesprzeć rozwój firm rodzinnych w Polsce.

Niepewność główną barierą dla działalności firm

Wpływ kryzysów na działalność firm widać w postrzeganiu przez nie różnych barier działalności, a po agresji Rosji na Ukrainę niepewność sytuacji gospodarczej, podobnie jak po wybuchu pandemii w 2020 r., była wskazywana jako najważniejsza bariera działalności - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Raport: wojna na Ukrainie wpływa negatywnie na ponad połowę firm z sektora MŚP

Wojna na Ukrainie ma negatywny wpływ na ponad połowę firm z sektora MŚP - poinformowano w opublikowanym w czwartek raporcie. Z Barometru EFL wynika, że przedsiębiorcy nie widzą szans na poprawę swojej sytuacji w krótkim terminie.

REKLAMA

Dane z CEIDG: Tylko w trzy miesiące 2022 samozatrudnieni złożyli ponad 63 tys. wniosków o zamknięcie firm

W I kwartale 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 42% więcej wniosków dot. zamknięcia jednoosobowych firm niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego w tym samym czasie o ponad 46% wzrosła liczba próśb o zawieszenie działalności. Eksperci, choć nie są zaskoczeni tymi wynikami, uważają je za mocno niepokojące. Jakie wskazują powody?

Nie będzie problemów w ruchu lotniczym od 1 maja

Nie będzie żadnych problemów dotyczących ruchu lotniczego od 1 maja. Mamy do czynienia de facto z przedłużeniem rozmów z kontrolerami, wydłużeniem czasu, żebyśmy mogli o tych wszystkich szczegółach porozmawiać do lipca - podsumowuje porozumienie zawarte pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej ze Związkami Zawodowymi Kontrolerów Ruchu Lotniczego rzecznik rządu Piotr Müller.

Wojna i inflacja wpływają na hamowanie inwestycji. Firmy obawiają się mniejszego popytu

Spadek nastrojów przedsiębiorców i konsumentów, zakłócenia w łańcuchach dostaw, rosnące koszty prowadzenia działalności i życia oraz wymuszone inflacją coraz wyższe stopy procentowe przełożą się na schłodzenie gospodarki, ograniczenie inwestycji i konsumpcji, a w efekcie na wolniejsze tempo rozwoju gospodarczego. Dodatkowy element niepewności wprowadza zamieszanie związane z Polskim Ładem oraz strumieniem uchodźców z Ukrainy.

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował kryzys związany z dostępnością komponentów do elektroniki, w tym do kas fiskalnych sprzętowych. Polski Ład dodatkowo obciążył przedsiębiorców od początku roku, a dolar drożeje, co tym samym oznacza, że komponenty stają się nie tylko niedostępne, ale także bardzo drogie. Rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłyby być kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Niedobór materiałów budowlanych. Jakie perspektywy dla branży budowlanej?

Od marca rośnie udział firm budowlanych, dla których niedostępność produktów, półproduktów i materiałów jest znaczącą barierą działalności – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, udostępnionego PAP.

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców – 5 odpowiedzi na najczęstsze pytania

Proces uzyskania kredytu hipotecznego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest bardziej złożony niż w przypadku etatowców. Banki szczegółowo analizują sytuację finansową firmy i restrykcyjnie oceniają zdolność kredytową, pomimo tego, że zazwyczaj ta grupa osób może pochwalić się wyższymi zarobkami.

Obniżka cen gazu dla biznesu

PGNiG OD wprowadza kolejną obniżkę cen gazu dla biznesu, tym razem do 30 kwietnia br. o 15 proc. od cen określonych w cenniku w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r. - poinformował w piątek PGNiG Obrót Detaliczny.

FPP: Polski Ład – podatek przychodowy do poprawy

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje o poprawienie mechanizmu podatku przychodowego, który został wprowadzony w ramach Polskiego Ładu. Wadliwości mechanizmu podatku minimalnego w formie wprowadzonej w ramach Polskiego Ładu dowodzą stale pojawiające się doniesienia o tym, że jednymi z jego najistotniejszych płatników będą m.in. szpitale wykazujące ujemny wynik finansowy. Wiele grup spółek, takich jak wydobywcze, energetyczne czy lotnicze, zostały już wyłączone z podatku w ramach pospiesznych korekt ustawy. Nie tędy jednak droga – zamiast mnożyć wyjątki należy usunąć podstawowe mankamenty tego podatku.

Chiny walczą z największą falą koronawirusa od dwóch lat

W Chinach nasila się epidemia Covid-19, a władze podejmują starania, aby zapanować nad najsilniejszym uderzeniem koronawirusa od ponad dwóch lat. W niektórych miastach wprowadzono ścisły lockdown i zakaz wychodzenia z domu.

Polski system opieki zdrowotnej liczy na pielęgniarki z Ukrainy

W Ministerstwie Zdrowia na rozpatrzenie czeka 500 wniosków o uznanie prawa do wykonywania zawodu przez pielęgniarki z Ukrainy, które przybyły do Polski w wyniku wojny w ich kraju.

LUX MED uruchamia pierwsze Oddziały Pomocy Doraźnej. Mają odgrywać coraz ważniejszą rolę w prywatnych szpitalach

Oddziały Pomocy Doraźnej to wciąż rzadkość w szpitalnictwie prywatnym, dotąd nastawionym na leczenie planowe. Jednak w kolejnych latach to będzie się zmieniać. To odpowiedź na potrzeby Polaków, którzy sygnalizują potrzebę lepszej i bardziej skoordynowanej opieki. Obecnie blisko 70 proc. osób jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Wzrosty cen w hotelach nieuniknione z powodu wojny na Ukrainie

Obok wzrostu cen energii i kosztów działalności, ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie będą kolejnym czynnikiem wymuszającym wzrosty cen w hotelach - uważa Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Polskie firmy będą musiały zakończyć współpracę z Rosją? Jakie to będzie miało dla nich skutki finansowe?

Przemysł jest w tej chwili rozpędzoną lokomotywą, ale wojna w Ukrainie może rykoszetem odbić się na funkcjonowaniu niektórych polskich firm, zwłaszcza tych współpracujących do tej pory z Rosją - uważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem pragmatyzm i ekonomiczny rachunek mogą pomóc polskiemu przemysłowi w najbliższym czasie.

GDDKiA wydłuża czas na składanie ofert w przetargach, w których terminy wyznaczone są na koniec marca

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydłuża czas na składanie ofert w przetargach, gdzie terminy wyznaczone są na koniec marca - poinformowała GDDKiA w komunikacie - "Obecne wzrosty cen, dostępność pracowników, materiałów budowlanych i poszczególnych surowców, skłaniają nas do odpowiedzialnej reakcji".

Możliwy wzrost oprocentowania kredytów o 5 pkt. proc.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom wyliczanie zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych o ok. 5 pkt. proc. od obecnego poziomu.

Ceny żywności nadal będą rosły. Przyczyną wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie będzie skutkowała przyspieszonym wzrostem cen żywności - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Nowe limity tankowania maszyn rolniczych na stacjach Orlenu

Zmianie uległy dotychczasowe limity jednorazowego tankowania na stacjach PKN Orlen.

Ogromne spadki rosyjski spółek na giełdzie w Londynie w wyniku sankcji

Akcje rosyjskiego Sberbanku idą w dół o ok. 70 proc., detalista Magnit idzie w dół o 64 proc., a gigant energetyczny Gazprom traci 62 proc. Rosneft i Lukoil tracą ok. 40 proc. Jakie inne rosyjskie spółki poniosły skutki wynikające z sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę?

Blokada SWIFT wywinduje ceny surowców

Zdaniem analityków sobotnia decyzja Zachodu o zablokowaniu niektórych rosyjskich banków w systemie płatności SWIFT stanowi realne ryzyko związane z handlem rosyjską ropą i prawdopodobnie podniesie ceny ropy znacznie powyżej 100 USD za baryłkę.

Od czego zależą ceny paliw? ZPP broni przedsiębiorców

„Cena paliwa uzależniona jest w głównej mierze od ceny ropy naftowej na rynkach światowych, ceny waluty i podatków, a nie od widzimisię polskiego przemysłu paliwowego” – przekonuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Indeks WIG 20 odrabia w piątek straty po czwartkowych spadkach

Warszawska giełda odrabia straty po czwartkowych spadkach. W pierwszych minutach piątkowej sesji indeks WIG 20 wzrósł o 3,5 proc. do 1 882 pkt.

Krach na GPW po napaści Rosji na Ukrainę; WIG20 spadł 10,87 proc.

Rozpoczęty nad ranem najazd Rosji na terytorium Ukrainy przesądził o wyniku czwartkowej sesji na GPW. Indeks WIG20 spadł o 10,87 proc. do 1.817,45 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od 52 tygodni. Zniżkowały kursy wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu.

Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Indeksy W USA idą w dół, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy śledzą informacje z Ukrainy, gdzie w czwartek rosyjskie wojska dokonują inwazji. Umacniają się obligacje i dolar, w górę idą ceny energii.

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Giełdy w zachodniej Europie w czwartek mocno spadają - inwestorzy w regionie masowo pozbywają się akcji poszukując bezpieczniejszych aktywów po napaści Rosji na Ukrainę. Rentowność 10-letnich UST spada - informują maklerzy.

Wojna na Ukrainie - złoty i dług pod presją

Zdaniem ekonomistów, w związku z atakiem Rosji na Ukrainę złoty i dług pozostawać będą pod presją, a globalny kapitał może być przekierowywany do tzw. bezpiecznych przystani. Na krajowym rynku długu w czwartek odbyć się ma regularna aukcja obligacji, która zdaniem niektórych ekonomistów może zostać odwołana.

Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

Indeksy na giełdach w zachodniej Europie silnie spadają po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Załamanie widać na innych światowych rynkach. Rentowność 10-letnich UST spada. Drożeje japoński jen, a euro się osłabia. Ropa naftowa kosztuje najwięcej od 2014 r., gaz ziemny drożeje o ponad 40 proc., a złoto jest najdroższe od stycznia 2021 roku - informują maklerzy.

Ile zarabiają specjaliści technologii do produkcji gier?

Specjaliści odpowiedzialni tworzenie gier, w tym przede wszystkim programiści, ze znajomością najpopularniejszych języków programowania, w tym m.in. Swifta i Javy, mogli w styczniu 2022 r. liczyć na zarobki nawet ok. 21 tys. zł netto.

Ceny skupu produktów rolnych w styczniu wzrosły o 28,5 proc. rdr

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w styczniu 2022 r. o 28,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. - poinformował we wtorek GUS. Najbardziej w ciągu roku zdrożały ziemniaki i żyto.

Santander Bank Polska dostał karę w wysokości 545 tys. zł za m.in. naruszenia poufności danych

Urząd Ochrony Danych Osobowych uznał, że doszło do naruszenia poufności danych, które wiąże się jednocześnie z zaistnieniem wysokiego ryzyka dla naruszenia praw lub wolności osób, których dane dotyczą. Zdaniem organu nadzorczego osoby te należało zawiadomić o zaistniałym incydencie.

Rząd chce rozpocząć realizację programów z Krajowego Planu Odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE

Wkrótce mają ruszyć pierwsze przetargi m.in. w obszarze rolnictwa w ramach realizacji programów z Krajowego Funduszu Odbudowy- poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Programy te mają być na razie finansowane z budżetu, choć rząd liczy na zrefinansowanie ich w przyszłości przez UE.

Metal finansowo najbardziej rozgrzany to aluminium

Aluminium jest intensywnie rozgrzanym metalem, na którym bardzo duże zyski już osiągnęli inwestorzy. Jednak aluminium powinno nadal drożeć.

Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców

W IV kw. 2021 r. 38 proc. polskich firm deklarowało, że zatrudnia obcokrajowców, a odsetek ten rósł wraz z wielkością podmiotu - do 74 proc. w przypadku największych firm - wynika z badania NBP. Dla 87 proc. firm głównym powodem zatrudniania imigrantów była ich dostępność, a inne przyczyny, np. niższe oczekiwania płacowe były wskazywane znacznie rzadziej.

Rekrutacja pracowników - ponad połowa amerykańskich firm w Polsce planuje zwiększyć zatrudnienie [BADANIE]

Ponad połowa amerykańskich firm w Polsce, które wzięły udział w badaniu Amerykańskiej Izby Handlowej planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie. A co z płacami dla obecnie pracujących pracowników?

Pracodawcy z sektora usług biznesowych spodziewają się problemów z rekrutacją [BADANIE]

Sektor usług biznesowych dynamicznie rozwija się w Polsce. Prognozowany wzrost zatrudnienia w branży w 2022 r. ma wynieść ok. 6,1 proc. W związku z tym aż 65 proc. pracodawców z tego sektora spodziewa się problemów z rekrutacją nowych pracowników.

Program wsparcia krajowego przemysłu przy współpracy z energetyką jądrową zatwierdzony przez MKiŚ

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotychczasowe analizy wskazują, że krajowy przemysł będzie mógł uczestniczyć w wielu obszarach projektu jądrowego – zarówno w obszarze infrastruktury towarzyszącej, maszynowni oraz przy produkcji lub montażu pewnych komponentów części jądrowej.

Ostrzeżenia KNF – nowy podmiot na liście

Komisja Nadzoru Finansowego w czwartek wpisała Good Investments LTD, BSSIP LTD na listę ostrzeżeń publicznych.

Kartele dealerów ciężarówek DAF – UOKiK wykrył zmowę i nałożył wysokie kary

Ukarane zostały zarówno spółki, jak i kadra zarządzająca. W jaki sposób działały kartele?

Branża funeralna: więcej pogrzebów i kremacji

W 2021 r. wykonano ponad 500 tys. pogrzebów; to o ok. 30 tys. więcej niż w 2020 r. - wynika z danych Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Wzrosła również liczba kremacji; w ub.r. przeprowadzono ich ok. 200 tys., o ok. 12 tys więcej rdr.

Brak chipów uciążliwy dla gospodarki

Brak chipów na globalnym rynku uderzył najpierw w branżę motoryzacyjną, powodując przestoje w fabrykach samochodów i zmuszając koncerny do ograniczenia produkcji. W efekcie, według ACEA, w samej Europie sprzedaż nowych samochodów spadła o nawet kilkadziesiąt procent. Kryzys rozlał się już także na inne branże, w tym m.in. na producentów komputerów. Rynkowi eksperci wskazują zaś, że wytwórcy chipów będą potrzebować nawet kilku lat, żeby w pełni odpowiedzieć na ogromny popyt, który wciąż rośnie. – Musimy czekać, aż na rynku pojawią się nowi producenci. Ten okres przestoju, niedopasowania podaży do popytu powinien trwać dwa–trzy lata – prognozuje założyciel Walletmor Wojciech Paprota.

Święta Bożego Narodzenia – ile Polacy wydadzą na prezenty? [Badanie]

Święta Bożego Narodzenia to czas przepełniony serdecznością, miłością, spotkaniami z bliskimi i obdarowywaniem ich prezentami. Jednak w tym roku są one okraszone również szalejącą inflacją. Przełoży się ona na liczbę prezentów, czy też ich jakość? Ile pieniędzy w tym roku przeznaczą na nie Polacy?

Rynek NFT na świecie wart miliardy USD

Rynek NFT. Okazuje się, że można kupić coś, co nie istnieje lub inaczej ujmując, znajduje się wyłącznie w świecie wirtualnym. W marcu br. cyfrowy obrazek JPEG został sprzedany za blisko 70 mln dol., a aukcje w Christie’s obserwowało w sieci 20 mln ludzi. Ten nowy sektor dóbr cyfrowych stale rośnie, jak obliczył JP Morgan rynek NFT jest już wart ponad 7 mld dol. Dla przykładu niewymienialny token, czyli NFT (non-fungible token), pozwala kupować m.in.: wirtualne nieruchomości, obrazy, przedmioty w grach, nazwy domen czy nawet cyber zwierzaki. A to wszystko jest dopiero początkiem możliwości jego stosowania.

Branża turystyczna: więcej turystów w polskich hotelach i pensjonatach

Branża turystyczna: więcej turystów w polskich hotelach i pensjonatach. W sierpniu i we wrześniu br. więcej turystów skorzystało z polskich hoteli i pensjonatów niż w 2020 r - wynika z opublikowanych w środę danych Głównego Urzędu Statystycznego. W sierpniu gości było o 20,1 proc. więcej, natomiast we wrześniu ich liczba zwiększyła się o 36,5 proc. r/r.

REKLAMA