REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji
Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

REKLAMA

REKLAMA

Indeksy na giełdach w zachodniej Europie silnie spadają po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Załamanie widać na innych światowych rynkach. Rentowność 10-letnich UST spada. Drożeje japoński jen, a euro się osłabia. Ropa naftowa kosztuje najwięcej od 2014 r., gaz ziemny drożeje o ponad 40 proc., a złoto jest najdroższe od stycznia 2021 roku - informują maklerzy.

Rosja wypowiada wojnę Ukrainie

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – informuje straż graniczna Ukrainy i MSW.

REKLAMA

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

"Sytuacja ewoluuje w kierunku najczarniejszego scenariusza, jaki mieliśmy na myśli" - mówi Monica Defend, szefowa globalnych badań w Amundi. "Prawdziwym przegranym pod względem gospodarczym będzie Europa" - ostrzega.

Jak zareagowały europejskie giełdy na atak Rosji na Ukrainę

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spadł o 3,2 proc. po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czwartek w Europie mocno tanieją akcje banków - wskaźnik Stoxx 600 Banks traci 4,1 proc.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 10 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 5,7 proc. Commerzbank traci 5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 7,3 proc.

Erste Bank zalicza zniżkę o 12 proc. - najmocniejszą od 23 miesięcy.

REKLAMA

Kryzys związany z Ukrainą jest "najnowszym" poważnym zmartwieniem dla inwestorów, którzy już od dłuższego czasu niepokoją się też o coraz bardziej jastrzębie działania banków centralnych i wpływ rosnącej inflacji na wzrost gospodarczy.

"Na rynkach giełdowych widać poważne uderzenie i wyceniana jest dalsza eskalacja militarna na Ukrainie. Wyprzedaż będzie więc trwała nadal" - mówi Norbert Frey, zarządzający portfelem w Fuest Fugger Privatbank.

"Spodziewamy się, że zmienność na rynkach wzrośnie w nadchodzących dniach i tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów silnych nerwów" - dodaje.

Reakcja rynków na atak Rosji na Ukrainę

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 115,04 za 1 USD. Euro jest po 1,1326 USD.

Rosyjski rubel osłabił się o 7,3 proc. po wznowieniu handlu na lokalnym rynku. Benchmarkowy indeks giełdowy MOEX zniżkował o ponad 13 proc., tracąc wcześniej rekordowe 28 proc. Moskiewska giełda wcześniej wstrzymała handel po tym, jak rosyjska waluta osłabiła się do najniższego poziomu od 2016 r.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,91 proc., niżej o 8 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 97,34 USD, wyżej o 5,72 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 102,74 USD za baryłkę, w górę o 6,14 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Ceny energii w Niemczech - w dostawach na III - zwyżkowały o 31 proc.

"Pełniejszy obraz rynków paliw będzie zależał od tego, jak zareaguje teraz (na działania Rosji) Europa i Stany Zjednoczone" - mówi Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. rynków energii w ABN Amro Bank NV. "Czy Zachód nałoży sankcje na rosyjski sektor ropy i gazu, czy nie" - podkreśla.

"Gdyby Zachód zdecydował się odciąć Rosję od SWIFT (sieci używanej przez banki) płatności za dostawy rosyjskiego gazu i ropy stałyby się niemożliwe" - mówi z kolei Katja Jafimawa z Oxford Institute for Energy Studies. Dodaje, że byłoby to przyczyną wstrzymania dostaw ropy i gazu z "dramatycznymi konsekwencjami dla europejskich konsumentów z punktu widzenia fizycznej dostępności i cen".

Złoto jest wyceniane po 1.942,24 USD za uncję, wyżej o 1,8 proc.Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.35

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA