Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji
REKLAMA
REKLAMA
Rosja wypowiada wojnę Ukrainie
Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – informuje straż graniczna Ukrainy i MSW.
REKLAMA
Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".
"Sytuacja ewoluuje w kierunku najczarniejszego scenariusza, jaki mieliśmy na myśli" - mówi Monica Defend, szefowa globalnych badań w Amundi. "Prawdziwym przegranym pod względem gospodarczym będzie Europa" - ostrzega.
Jak zareagowały europejskie giełdy na atak Rosji na Ukrainę
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spadł o 3,2 proc. po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.
W czwartek w Europie mocno tanieją akcje banków - wskaźnik Stoxx 600 Banks traci 4,1 proc.
Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 10 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 5,7 proc. Commerzbank traci 5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 7,3 proc.
Erste Bank zalicza zniżkę o 12 proc. - najmocniejszą od 23 miesięcy.
REKLAMA
Kryzys związany z Ukrainą jest "najnowszym" poważnym zmartwieniem dla inwestorów, którzy już od dłuższego czasu niepokoją się też o coraz bardziej jastrzębie działania banków centralnych i wpływ rosnącej inflacji na wzrost gospodarczy.
"Na rynkach giełdowych widać poważne uderzenie i wyceniana jest dalsza eskalacja militarna na Ukrainie. Wyprzedaż będzie więc trwała nadal" - mówi Norbert Frey, zarządzający portfelem w Fuest Fugger Privatbank.
"Spodziewamy się, że zmienność na rynkach wzrośnie w nadchodzących dniach i tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów silnych nerwów" - dodaje.
Reakcja rynków na atak Rosji na Ukrainę
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 115,04 za 1 USD. Euro jest po 1,1326 USD.
Rosyjski rubel osłabił się o 7,3 proc. po wznowieniu handlu na lokalnym rynku. Benchmarkowy indeks giełdowy MOEX zniżkował o ponad 13 proc., tracąc wcześniej rekordowe 28 proc. Moskiewska giełda wcześniej wstrzymała handel po tym, jak rosyjska waluta osłabiła się do najniższego poziomu od 2016 r.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,91 proc., niżej o 8 pb.
Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 97,34 USD, wyżej o 5,72 proc.
Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 102,74 USD za baryłkę, w górę o 6,14 proc.
Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.
Ceny energii w Niemczech - w dostawach na III - zwyżkowały o 31 proc.
"Pełniejszy obraz rynków paliw będzie zależał od tego, jak zareaguje teraz (na działania Rosji) Europa i Stany Zjednoczone" - mówi Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. rynków energii w ABN Amro Bank NV. "Czy Zachód nałoży sankcje na rosyjski sektor ropy i gazu, czy nie" - podkreśla.
"Gdyby Zachód zdecydował się odciąć Rosję od SWIFT (sieci używanej przez banki) płatności za dostawy rosyjskiego gazu i ropy stałyby się niemożliwe" - mówi z kolei Katja Jafimawa z Oxford Institute for Energy Studies. Dodaje, że byłoby to przyczyną wstrzymania dostaw ropy i gazu z "dramatycznymi konsekwencjami dla europejskich konsumentów z punktu widzenia fizycznej dostępności i cen".
Złoto jest wyceniane po 1.942,24 USD za uncję, wyżej o 1,8 proc.Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.35
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.