REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji
Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

REKLAMA

REKLAMA

Indeksy na giełdach w zachodniej Europie silnie spadają po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Załamanie widać na innych światowych rynkach. Rentowność 10-letnich UST spada. Drożeje japoński jen, a euro się osłabia. Ropa naftowa kosztuje najwięcej od 2014 r., gaz ziemny drożeje o ponad 40 proc., a złoto jest najdroższe od stycznia 2021 roku - informują maklerzy.

Rosja wypowiada wojnę Ukrainie

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – informuje straż graniczna Ukrainy i MSW.

REKLAMA

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

"Sytuacja ewoluuje w kierunku najczarniejszego scenariusza, jaki mieliśmy na myśli" - mówi Monica Defend, szefowa globalnych badań w Amundi. "Prawdziwym przegranym pod względem gospodarczym będzie Europa" - ostrzega.

Jak zareagowały europejskie giełdy na atak Rosji na Ukrainę

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spadł o 3,2 proc. po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czwartek w Europie mocno tanieją akcje banków - wskaźnik Stoxx 600 Banks traci 4,1 proc.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 10 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 5,7 proc. Commerzbank traci 5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 7,3 proc.

Erste Bank zalicza zniżkę o 12 proc. - najmocniejszą od 23 miesięcy.

REKLAMA

Kryzys związany z Ukrainą jest "najnowszym" poważnym zmartwieniem dla inwestorów, którzy już od dłuższego czasu niepokoją się też o coraz bardziej jastrzębie działania banków centralnych i wpływ rosnącej inflacji na wzrost gospodarczy.

"Na rynkach giełdowych widać poważne uderzenie i wyceniana jest dalsza eskalacja militarna na Ukrainie. Wyprzedaż będzie więc trwała nadal" - mówi Norbert Frey, zarządzający portfelem w Fuest Fugger Privatbank.

"Spodziewamy się, że zmienność na rynkach wzrośnie w nadchodzących dniach i tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów silnych nerwów" - dodaje.

Reakcja rynków na atak Rosji na Ukrainę

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 115,04 za 1 USD. Euro jest po 1,1326 USD.

Rosyjski rubel osłabił się o 7,3 proc. po wznowieniu handlu na lokalnym rynku. Benchmarkowy indeks giełdowy MOEX zniżkował o ponad 13 proc., tracąc wcześniej rekordowe 28 proc. Moskiewska giełda wcześniej wstrzymała handel po tym, jak rosyjska waluta osłabiła się do najniższego poziomu od 2016 r.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,91 proc., niżej o 8 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 97,34 USD, wyżej o 5,72 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 102,74 USD za baryłkę, w górę o 6,14 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Ceny energii w Niemczech - w dostawach na III - zwyżkowały o 31 proc.

"Pełniejszy obraz rynków paliw będzie zależał od tego, jak zareaguje teraz (na działania Rosji) Europa i Stany Zjednoczone" - mówi Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. rynków energii w ABN Amro Bank NV. "Czy Zachód nałoży sankcje na rosyjski sektor ropy i gazu, czy nie" - podkreśla.

"Gdyby Zachód zdecydował się odciąć Rosję od SWIFT (sieci używanej przez banki) płatności za dostawy rosyjskiego gazu i ropy stałyby się niemożliwe" - mówi z kolei Katja Jafimawa z Oxford Institute for Energy Studies. Dodaje, że byłoby to przyczyną wstrzymania dostaw ropy i gazu z "dramatycznymi konsekwencjami dla europejskich konsumentów z punktu widzenia fizycznej dostępności i cen".

Złoto jest wyceniane po 1.942,24 USD za uncję, wyżej o 1,8 proc.Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.35

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA