REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojna na Ukrainie - złoty i dług pod presją

Wojna na Ukrainie - złoty i dług pod presją
Wojna na Ukrainie - złoty i dług pod presją

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekonomistów, w związku z atakiem Rosji na Ukrainę złoty i dług pozostawać będą pod presją, a globalny kapitał może być przekierowywany do tzw. bezpiecznych przystani. Na krajowym rynku długu w czwartek odbyć się ma regularna aukcja obligacji, która zdaniem niektórych ekonomistów może zostać odwołana.

Jak polska waluta zareagowała na agresję Rosji na Ukrainę?

REKLAMA

REKLAMA

"Dzisiejszej nocy, gdy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę złoty zaczął w przyspieszonym tempie tracić na wartości - co jest typowe dla epizodów wzrostu awersji do ryzyka - i przejściowo sięgnął poziomu 4,66 za EUR. Kapitał jest obecnie wycofywany także z innych tzw. bardziej ryzykownych aktywów (pozostałe waluty emerging markets, giełda) i przekierowywany do tzw. bezpiecznych przystani" - napisali w porannym komentarzu ekonomiści Banku Millennium.

"Jeszcze dziś pełnoskalowe sankcje wymierzone w Rosję mają ogłosić USA i państwa Zachodu. Od ich potencjalnych ekonomicznych konsekwencji oraz informacji spływających z Ukrainy zależeć będzie przebieg dzisiejszej sesji. Za najbardziej prawdopodobny scenariusz należy jednak uznać kontynuację opisanych powyżej trendów. Z uwagi zaś na wysoki poziom rynkowej nerwowości pomocna w ocenie możliwej skali osłabienia będzie analiza techniczna. W przypadku kursu EUR/PLN najbliższe punkty oporu stanowią poziomy 4,6453 oraz kolejno 4,6640 i 4,7230" – dodali ekonomiści Banku Millennium.

Reakcja rynku długu na wojnę na Ukrainę

"W przypadku obligacji spadki rentowności widoczne na świecie mogą doprowadzić do przesunięcia w dół krzywych dochodowości. Ten ruch może być częściowo hamowany przez rosnące notowania surowców energetycznych (wzrost oczekiwań inflacyjnych), a w przypadku Polski przez obawy o destabilizację sytuacji geopolitycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" – napisali w porannym Dzienniku Rynkowym ekonomiści PKO BP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Poza wydarzeniami na Ukrainie, w czwartek odbędzie aukcja regularna, na której Ministerstwo Finansów będzie plasować obligacje OK0724, WZ1126, PS0527, WZ1131 i DS0432 za 3-6 mld PLN. Uplasowanie oferty o maksymalnej wartości będzie wyzwaniem dla MF, biorąc pod uwagę niestabilną sytuację rynkową i krótkoterminowo słabszy popyt ze strony uczestników rynku" - dodali ekonomiści PKO BP.

"Dzisiejszy przetarg sprzedaży obligacji skarbowych zostanie w naszej ocenie odwołany" – napisali z kolei w porannym komentarzu ekonomiści Banku Millennium.

Na rynkach bazowych rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadają o 9,2 pb do 1,885 proc., a niemieckich idą w dół o 8 pb do 0,1395 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA