REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców

Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców
Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W IV kw. 2021 r. 38 proc. polskich firm deklarowało, że zatrudnia obcokrajowców, a odsetek ten rósł wraz z wielkością podmiotu - do 74 proc. w przypadku największych firm - wynika z badania NBP. Dla 87 proc. firm głównym powodem zatrudniania imigrantów była ich dostępność, a inne przyczyny, np. niższe oczekiwania płacowe były wskazywane znacznie rzadziej.

Obcokrajowcy chętnie zatrudniani przez polskich przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

"W IV kwartale 2021 r. badanie przedsiębiorstw Szybki Monitoring NBP prowadzone na próbie ok. 2.600 firm, głównie średnich i dużych przedsiębiorstw rozszerzone zostało o pytania dotyczące obcokrajowców zatrudnionych w firmach. W badaniu tym 38 proc. firm deklarowało, że zatrudnia obcokrajowców, a odsetek ten sięgał 70 proc. wśród największych firma. Wyniki te wskazują na zasadnicze zmiany dokonujące się na polskim rynku pracy, gdyż jeszcze w 2016 roku w badaniach ankietowych firm4 realizowanych przez NBP zatrudnianie imigrantów zgłaszało 13 proc. firm, a w 2010 roku było to 4 proc." - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kw.

Odsetek firm zatrudniających przynajmniej jednego obcokrajowca wyniósł: 18 proc. w firmach do 50 pracowników, 41 proc. dla podmiotów z 50-250 zatrudnionych, 55 proc. w firmach liczących 250-500 osób, 62 proc. w przedsiębiorstwach liczących 500-2000 osób i 74 proc. w segmencie powyżej 2000.

W większości ankietowanych firm udział obcokrajowców w zatrudnieniu nie przekraczał 5 proc. i w zdecydowanej większości zatrudnieni byli imigranci z Ukrainy.

Zatrudnienie obcokrajowców innych niż z Ukrainy deklarowało jedynie 12 proc. firm. Imigranci z krajów UE byli spotykani w mniej niż połowie firm (głownie z kapitałem zagranicznym) i zwykle stanowili niewielki odsetek w całkowitym zatrudnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powodem duże zapotrzebowanie na pracowników

NBP podaje, że wzrost zatrudnienia imigrantów w Polsce ściśle wiąże się z utrzymującym się wysokim popytem na pracę przy ograniczonej z powodu zmian demograficznych podaży polskich pracowników.

REKLAMA

"Nie jest więc zaskakujące, że dla 87 proc. firm głównym powodem zatrudniania imigrantów była dostępność pracowników zagranicy, a inne potencjalnie ważne przyczyny jak większa dyspozycyjność, czy niższe oczekiwania płacowe były wskazywane znacznie rzadziej (odpowiednio przez 35 proc. i 26 proc. firm)" - napisano.

"O utrzymującym się dużym popycie na pracę imigrantów świadczyć może fakt, że 43 proc. firm zatrudniających imigrantów zwiększyło ich liczbę pomiędzy III kwartałem 2020 r. i III kwartałem 2021 r. a jedynie 4 proc. zredukowało ich zatrudnienie" - dodano.

Podobne prognozy są deklarowane na 2022 r. – 47 proc. firm już zatrudniających imigrantów oraz 6 proc. nie mających doświadczeń z zatrudnieniem planuje wzrost zatrudnienia obcokrajowców.

Większość firm niezależnie od wielkości zatrudniała imigrantów przede wszystkim do pracy fizycznej zarówno na stanowiskach, na których wymagane były kwalifikacje jak i osoby bez kwalifikacji. Zatrudnienie biurowe i na stanowiskach wymagających wyższego wykształcenia było natomiast znacznie wyższe w większych firmach niż w małych i średnich.

Autopromocja
NBP

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA