Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców
REKLAMA
REKLAMA
Obcokrajowcy chętnie zatrudniani przez polskich przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
"W IV kwartale 2021 r. badanie przedsiębiorstw Szybki Monitoring NBP prowadzone na próbie ok. 2.600 firm, głównie średnich i dużych przedsiębiorstw rozszerzone zostało o pytania dotyczące obcokrajowców zatrudnionych w firmach. W badaniu tym 38 proc. firm deklarowało, że zatrudnia obcokrajowców, a odsetek ten sięgał 70 proc. wśród największych firma. Wyniki te wskazują na zasadnicze zmiany dokonujące się na polskim rynku pracy, gdyż jeszcze w 2016 roku w badaniach ankietowych firm4 realizowanych przez NBP zatrudnianie imigrantów zgłaszało 13 proc. firm, a w 2010 roku było to 4 proc." - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kw.
Odsetek firm zatrudniających przynajmniej jednego obcokrajowca wyniósł: 18 proc. w firmach do 50 pracowników, 41 proc. dla podmiotów z 50-250 zatrudnionych, 55 proc. w firmach liczących 250-500 osób, 62 proc. w przedsiębiorstwach liczących 500-2000 osób i 74 proc. w segmencie powyżej 2000.
W większości ankietowanych firm udział obcokrajowców w zatrudnieniu nie przekraczał 5 proc. i w zdecydowanej większości zatrudnieni byli imigranci z Ukrainy.
Zatrudnienie obcokrajowców innych niż z Ukrainy deklarowało jedynie 12 proc. firm. Imigranci z krajów UE byli spotykani w mniej niż połowie firm (głownie z kapitałem zagranicznym) i zwykle stanowili niewielki odsetek w całkowitym zatrudnieniu.
Powodem duże zapotrzebowanie na pracowników
NBP podaje, że wzrost zatrudnienia imigrantów w Polsce ściśle wiąże się z utrzymującym się wysokim popytem na pracę przy ograniczonej z powodu zmian demograficznych podaży polskich pracowników.
REKLAMA
"Nie jest więc zaskakujące, że dla 87 proc. firm głównym powodem zatrudniania imigrantów była dostępność pracowników zagranicy, a inne potencjalnie ważne przyczyny jak większa dyspozycyjność, czy niższe oczekiwania płacowe były wskazywane znacznie rzadziej (odpowiednio przez 35 proc. i 26 proc. firm)" - napisano.
"O utrzymującym się dużym popycie na pracę imigrantów świadczyć może fakt, że 43 proc. firm zatrudniających imigrantów zwiększyło ich liczbę pomiędzy III kwartałem 2020 r. i III kwartałem 2021 r. a jedynie 4 proc. zredukowało ich zatrudnienie" - dodano.
Podobne prognozy są deklarowane na 2022 r. – 47 proc. firm już zatrudniających imigrantów oraz 6 proc. nie mających doświadczeń z zatrudnieniem planuje wzrost zatrudnienia obcokrajowców.
Większość firm niezależnie od wielkości zatrudniała imigrantów przede wszystkim do pracy fizycznej zarówno na stanowiskach, na których wymagane były kwalifikacje jak i osoby bez kwalifikacji. Zatrudnienie biurowe i na stanowiskach wymagających wyższego wykształcenia było natomiast znacznie wyższe w większych firmach niż w małych i średnich.
REKLAMA
REKLAMA