REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców

Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców
Coraz więcej polskich firm zatrudnia obokrajowców
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W IV kw. 2021 r. 38 proc. polskich firm deklarowało, że zatrudnia obcokrajowców, a odsetek ten rósł wraz z wielkością podmiotu - do 74 proc. w przypadku największych firm - wynika z badania NBP. Dla 87 proc. firm głównym powodem zatrudniania imigrantów była ich dostępność, a inne przyczyny, np. niższe oczekiwania płacowe były wskazywane znacznie rzadziej.

Obcokrajowcy chętnie zatrudniani przez polskich przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

"W IV kwartale 2021 r. badanie przedsiębiorstw Szybki Monitoring NBP prowadzone na próbie ok. 2.600 firm, głównie średnich i dużych przedsiębiorstw rozszerzone zostało o pytania dotyczące obcokrajowców zatrudnionych w firmach. W badaniu tym 38 proc. firm deklarowało, że zatrudnia obcokrajowców, a odsetek ten sięgał 70 proc. wśród największych firma. Wyniki te wskazują na zasadnicze zmiany dokonujące się na polskim rynku pracy, gdyż jeszcze w 2016 roku w badaniach ankietowych firm4 realizowanych przez NBP zatrudnianie imigrantów zgłaszało 13 proc. firm, a w 2010 roku było to 4 proc." - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kw.

Odsetek firm zatrudniających przynajmniej jednego obcokrajowca wyniósł: 18 proc. w firmach do 50 pracowników, 41 proc. dla podmiotów z 50-250 zatrudnionych, 55 proc. w firmach liczących 250-500 osób, 62 proc. w przedsiębiorstwach liczących 500-2000 osób i 74 proc. w segmencie powyżej 2000.

W większości ankietowanych firm udział obcokrajowców w zatrudnieniu nie przekraczał 5 proc. i w zdecydowanej większości zatrudnieni byli imigranci z Ukrainy.

Zatrudnienie obcokrajowców innych niż z Ukrainy deklarowało jedynie 12 proc. firm. Imigranci z krajów UE byli spotykani w mniej niż połowie firm (głownie z kapitałem zagranicznym) i zwykle stanowili niewielki odsetek w całkowitym zatrudnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powodem duże zapotrzebowanie na pracowników

NBP podaje, że wzrost zatrudnienia imigrantów w Polsce ściśle wiąże się z utrzymującym się wysokim popytem na pracę przy ograniczonej z powodu zmian demograficznych podaży polskich pracowników.

REKLAMA

"Nie jest więc zaskakujące, że dla 87 proc. firm głównym powodem zatrudniania imigrantów była dostępność pracowników zagranicy, a inne potencjalnie ważne przyczyny jak większa dyspozycyjność, czy niższe oczekiwania płacowe były wskazywane znacznie rzadziej (odpowiednio przez 35 proc. i 26 proc. firm)" - napisano.

"O utrzymującym się dużym popycie na pracę imigrantów świadczyć może fakt, że 43 proc. firm zatrudniających imigrantów zwiększyło ich liczbę pomiędzy III kwartałem 2020 r. i III kwartałem 2021 r. a jedynie 4 proc. zredukowało ich zatrudnienie" - dodano.

Podobne prognozy są deklarowane na 2022 r. – 47 proc. firm już zatrudniających imigrantów oraz 6 proc. nie mających doświadczeń z zatrudnieniem planuje wzrost zatrudnienia obcokrajowców.

Większość firm niezależnie od wielkości zatrudniała imigrantów przede wszystkim do pracy fizycznej zarówno na stanowiskach, na których wymagane były kwalifikacje jak i osoby bez kwalifikacji. Zatrudnienie biurowe i na stanowiskach wymagających wyższego wykształcenia było natomiast znacznie wyższe w większych firmach niż w małych i średnich.

Autopromocja
NBP

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA