REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogromne spadki rosyjski spółek na giełdzie w Londynie w wyniku sankcji

Subskrybuj nas na Youtube
Ogromne spadki rosyjski spółek na giełdzie w Londynie w wyniku sankcji
Ogromne spadki rosyjski spółek na giełdzie w Londynie w wyniku sankcji
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Akcje rosyjskiego Sberbanku idą w dół o ok. 70 proc., detalista Magnit idzie w dół o 64 proc., a gigant energetyczny Gazprom traci 62 proc. Rosneft i Lukoil tracą ok. 40 proc. Jakie inne rosyjskie spółki poniosły skutki wynikające z sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę?

Ceny za rosyjskie akcje dołują

Notowania rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie idą mocno w dół – wynika z danych London Stock Exchange. Analitycy wskazują na odwrót inwestorów od rosyjskich aktywów z uwagi na sankcje wobec Rosji.

REKLAMA

Największy ETF notowany na giełdzie w USA, który skupia się na akcjach podmiotów rosyjskich, VanEck Russia ETF, idzie w dół o ponad 26 proc. Handel akcjami rosyjskich spółek notowanych na amerykańskich giełdach został wstrzymany ze względu na zwiększoną zmienność.

„Rosyjskie aktywa straciły atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów w tym momencie wraz ze wzrostem izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Rosyjska giełda stanie się jeszcze bardziej peryferyjna niż miało to miejsce wcześniej” – powiedział Leonardo Pellandini, strateg w Julius Baer Bank.

Bank Rosji podał w komunikacie, że w poniedziałek nie ma notowań akcji i opcji na giełdzie w Moskwie, ze względu na "rozwijającą się sytuację".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rosja odcięta od SWIFT

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Na taki sam ruch zdecydowały się też Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada, przyłączyła się do nich Japonia.

Borell dodał, że około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona. Rosja posiada ok. 640 mld dolarów rezerw walutowych.

W reakcji na sankcje bank centralny Rosji podwyższył główną stopę procentową do 20 proc. z 9,5 proc. To najwyższy poziom tego benchmarku od 2003 r. Bank wskazał, że podjął taką decyzję ze względu na "kardynalne" zmiany w gospodarce.

Bank nałożył też pewne restrykcje nad przepływem kapitału, próbując chronić rosyjską gospodarkę przed skutkami sankcji Zachodu, które obejmują również sam bank centralny Rosji.

Rubel osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara. Kurs rubla do USD osłabia się o 14,4 proc. i wynosi 95,08. Wcześniej za jednego dolara trzeba było zapłacić ok. 110 rubli.

Rynki reagują na inwazję Rosji na Ukrainę, która trwa już piąty dzień. MSW Ukrainy podało, że dziesiątki osób zginęły w wyniku ostrzału Charkowa. Władze ukraińskie podały w niedzielę, że mają pełną kontrolę nad miastem. Jak dotychczas Rosjanom nie udało się zająć żadnego większego ukraińskiego miasta.

kkr/ mfm/ (PAP Biznes)

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA