REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce rozpocząć realizację programów z Krajowego Planu Odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE

Rząd chce rozpocząć realizację programów z Krajowego Planu Odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE
Rząd chce rozpocząć realizację programów z Krajowego Planu Odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce mają ruszyć pierwsze przetargi m.in. w obszarze rolnictwa w ramach realizacji programów z Krajowego Funduszu Odbudowy- poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Programy te mają być na razie finansowane z budżetu, choć rząd liczy na zrefinansowanie ich w przyszłości przez UE.

Co dalej z  budżetem na realizację Krajowego Planu Odbudowy?

Premier spotkał się w piątek w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Po spotkaniu został zapytany o szanse na odblokowanie pieniędzy w unijnego Funduszu Odbudowy. KE do tej pory nie zaakceptowała przedstawionego przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, który opisuje sposób wydatkowania środków z Funduszu.

REKLAMA

Kością niezgody ustawa o sądownictwie dla otrzymania funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy

REKLAMA

Komisja oczekuje m.in. zmian w ustawach o sądownictwie, w tym reformy systemu dyscyplinowania sędziów (chodzi głównie o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego). W Sejmie na rozpatrzenie czekają trzy projekty ustaw w tej sprawie: złożony przez PiS, prezydencki oraz przygotowany przez stowarzyszenie sędziów Iustitia i złożony wspólnie przez KO i Lewicę.

Premier poinformował, że obecnie trwają rozmowy dotyczące ewentualnych zmian w projekcie Andrzeja Dudy. "On może być (...) zmodyfikowany za zgodą pana prezydenta przez większość parlamentarną i taki dialog się odbywa, natomiast ja nie spodziewam się i nawet nie sądzę, że ktoś tutaj w Brukseli powinien spodziewać się, że będą tam wprowadzane dodatkowe elementy, które mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom ze strony Brukseli" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zastrzegł zarazem, że zarówno rozwiązania zawarte w projekcie prezydenckim, jak i złożonym przez PiS, zakładają reformę wymiaru sprawiedliwości, którą obóz rządzący planował od "co najmniej półtora roku". "W ramach tej reformy również planowaliśmy zlikwidowanie na przykład Izby Dyscyplinarnej. To, że dzisiaj oczekiwania Komisji Europejskiej w tej sprawie zbiegają się z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, to można powiedzieć, że akurat tak szczęśliwie się złożyło. To bardzo dobrze, ale żadnych kolejnych kroków i propozycji dalej idących po naszej stronie nie radziłbym się komukolwiek w Brukseli spodziewać" - zaznaczył szef rządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska przystępuje do realizacji programów z Krajowego Funduszu odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE, licząc na ich refinansowanie

REKLAMA

Premier Morawiecki poinformował ponadto, że Krajowy Plan Odbudowy został już de facto uruchomiony - w Polsce. "My już przystąpiliśmy do krajowego programu odbudowy - przekazałem zlecenie ministrom do projektowania odpowiednich programów zgodnych z wcześniej uzgodnionymi programami w ramach KPO i występowanie z realnymi działaniami, to znaczy pierwsze przetargi wkrótce ruszą, czy to w obszarze rolnictwa, np. program przetwórstwa rolnego albo retencja wodna (...) i wiele innych. One ruszają mniej więcej zgodnie z naszym harmonogramem" - powiedział premier.

Dodał, że pieniądze na te cele zostały zabezpieczone, ale - jak zaznaczył - rząd wciąż liczy na pozyskanie środków z Funduszu Odbudowy, które zrefinansują wydatki poniesione na realizację programów z KPO. "Nie ma we mnie niepokoju, że te pieniądze do Polski nie trafią" - zapewnił.

Premier przebywa w Brukseli od czwartku. Uczestniczy w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska; wziął także udział w nieformalnym spotkaniu członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.

autorzy: Marta Rawicz, Grzegorz Bruszewski

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor serwisu Infor.pl

PAP
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA