REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Subskrybuj nas na Youtube
Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Indeksy W USA idą w dół, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy śledzą informacje z Ukrainy, gdzie w czwartek rosyjskie wojska dokonują inwazji. Umacniają się obligacje i dolar, w górę idą ceny energii.

Reakcja amerykańskiej giełdy na wojnę na Ukrainie

REKLAMA

Indeks S&P 500 idzie w dół o 1,35 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 1,94 proc., a Nasdaq Comp. spada o 0,91 proc.

DJI znajduje się w korekcie, z 12-proc. spadkiem od szczytu na początku roku. S&P 500 jest 14 proc. poniżej rekordu z 3 stycznia, a notowania indeksu Nasdaq weszły w rynek niedźwiedzia. Spółki technologiczne straciły od początku roku ponad 3 biliony dolarów kapitalizacji rynkowej.

Rynki reagują na inwazję Rosji na Ukrainę - ceny akcji w dół

W dół idą duże spółki IT - Apple spada o 2 proc., Meta o 1,5 proc. - od wrześniowego szczytu spółka straciła ponad 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akcje banków notują jedne z największych spadków, przy czym Bank of America traci 4,5 proc., a Bank of New York Mellon spada o 3,5 proc. W dół idą również firmy wrażliwe na zawirowania koniunktury gospodarczej na świecie - Delta Air spada o 4 proc., a operator linii wycieczkowych Carnival idzie w dół o 3 proc.

Akcje spółek wzrostowych stały się niesamowicie przewartościowane. Na rynkach panowało poczucie, że mamy do czynienia z intensywną spekulacją i bańką w sektorze IT” - powiedział Eric Diton, prezes i dyrektor zarządzający The Wealth Alliance.

"To nie jest moment, w którym można przystąpić do kupowania przecenionych aktywów, ponieważ ze względu na ryzyko geopolityczne niezmiernie trudno jest powiedzieć, kiedy spadki się zakończą" - powiedziała Ivana Delveska, dyrektorka ds. inwestycji w SPEAR Invest.

Ebay spada o 4 proc. przed sesją. Przychody spółki w IV kw. 2021 r. wyniosły 2,61 mld USD, zgodnie z konsensusem.

„To straszne – dyplomacja zawiodła. Wielu inwestorów obawiało się tego i ostatnio było to widać na giełdzie. Chociaż bezpośredni wpływ gospodarczy na Stany Zjednoczone jest ograniczony, ponieważ powiązania handlowe między USA a Rosją są stosunkowo ograniczone, to sytuacja może uderzyć w Europę zauważalnie mocniej. Jest to szczególnie możliwe ze względu na przewidywalny wzrost cen energii” – powiedzieli analitycy Eugen Keller i Sebastian Sachs z Metzler Capital Markets.

„Rynki teraz wyceniają dalszą eskalację militarną na Ukrainie. Wyprzedaż będzie zatem kontynuowana. Spodziewamy się, że zmienność wzrośnie w nadchodzących tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów dobrych nerwów. Zobaczymy ucieczkę w rzekomo bezpieczne obligacje rządowe, złoto, a przede wszystkim gotówkę – przynajmniej tymczasowo” – powiedział Norbert Frey, szef zarządzania portfelem w Fuerst Fugger Privatbank.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 464 punkty, czyli 1,38 proc. i wyniósł 33.131,76 pkt. To piąty spadkowy dzień tego indeksu z rzędu. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,84 proc. i wyniósł 4.225,51 pkt. Indeks jest już 12 proc. poniżej rekordowego poziomu z 3 stycznia, co oznacza, że znajduje się w strefie korekty. Nasdaq Composite spadł o 2,57 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.037,49 pkt. Indeks jest 18 proc. poniżej historycznego szczytu z listopada 2021 roku.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 35,17 pkt.

Reakcja europejskich giełd i rynków na inwazję militarną na Ukrainie

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 3,95 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 4,28 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 3,69 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 3,3 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 3,53 proc.

Mocna przecena dotyczy m.in. akcji banków, spółek technologicznych, firm użyteczności publicznej i producentów towarów konsumpcyjnych.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 21 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 11 proc. Commerzbank traci 10,5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 13 proc. Erste Bank zalicza zniżkę o 10,5 proc.

Akcje postrzegane przez rynek jako mające ekspozycję na Rosję spadają. Polymetal International spada o 44 proc., Rolls-Royce o 13,5 proc., a Uniper o 15,5 proc.

Benchmarkowy wskaźnik MSCI Asia Pacific poleciał w dół aż o 2,8 proc. - do najniższego poziomu od XI 2020 r. Japoński Nikkei 225 stracił 1,81 proc. po powrocie inwestorów na rynki w tym kraju po środowej przerwie. Topix zniżkował o 1,2 proc. Chiński wskaźnik Shanghai Composite Index zakończył sesję na minusie o 1,69 proc.

Dolar umacnia się o 1,22 pkt. wobec koszyka walut do 97,35 pkt.

Eurodolar osłabia się o 1,46 proc. do 1,1144.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,24 proc. do 115,35.

Kurs funta zniżkuje o 1,66 proc. wobec dolara do 1,3318.

Rubel osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara, a Bank Rosji zapowiedział, że przeprowadzi interwencje na rynku walutowym.

Rentowność 10-letnich UST spada o 9 pb do 1,9 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 9 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 38 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 158 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb do 0,15 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 97,17 USD za baryłkę, po wzroście o 5,55 proc., kwietniowe futures na Brent idą w górę o 6,4 proc. do 103,05 USD/b.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 42 proc. do 122 euro za megawatogodzinę. Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE rosną o 20,5 proc. do 155 USD za tonę.

Rosną ceny metali. Srebro zwyżkuje o 0,8 proc. do 24,81 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 1,3 proc. do 1.935 USD za uncję. Złoto osiągnęło najwyższy poziom od września 2020 roku.

Najmocniej jednak drożeje aluminium i nikiel, których poważnym producentem jest Rosja. Cena aluminium na LME wzrosła w czwartek do rekordowego poziomu, przekraczając poprzedni szczyt z 2008 r. Nikiel na LME zyskał ponad 3 proc. i osiągnął najwyższe notowania od dekady.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Ukraińska Straż Graniczna podała w komunikacie, że rosyjskie pojazdy wojskowe wkroczyły do obwodu kijowskiego przez północną granicę z Białorusią. Rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe w Hostomelu w obwodzie kijowskim. Władze ukraińskie donoszą również o ataku od strony południowej – z lądu od strony anektowanego Krymu oraz w kierunku Odessy od strony Morza Czarnego.

Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – poinformował na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją.

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział z kolei w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA