REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Indeksy W USA idą w dół, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy śledzą informacje z Ukrainy, gdzie w czwartek rosyjskie wojska dokonują inwazji. Umacniają się obligacje i dolar, w górę idą ceny energii.

Reakcja amerykańskiej giełdy na wojnę na Ukrainie

REKLAMA

Indeks S&P 500 idzie w dół o 1,35 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 1,94 proc., a Nasdaq Comp. spada o 0,91 proc.

DJI znajduje się w korekcie, z 12-proc. spadkiem od szczytu na początku roku. S&P 500 jest 14 proc. poniżej rekordu z 3 stycznia, a notowania indeksu Nasdaq weszły w rynek niedźwiedzia. Spółki technologiczne straciły od początku roku ponad 3 biliony dolarów kapitalizacji rynkowej.

Rynki reagują na inwazję Rosji na Ukrainę - ceny akcji w dół

W dół idą duże spółki IT - Apple spada o 2 proc., Meta o 1,5 proc. - od wrześniowego szczytu spółka straciła ponad 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akcje banków notują jedne z największych spadków, przy czym Bank of America traci 4,5 proc., a Bank of New York Mellon spada o 3,5 proc. W dół idą również firmy wrażliwe na zawirowania koniunktury gospodarczej na świecie - Delta Air spada o 4 proc., a operator linii wycieczkowych Carnival idzie w dół o 3 proc.

Akcje spółek wzrostowych stały się niesamowicie przewartościowane. Na rynkach panowało poczucie, że mamy do czynienia z intensywną spekulacją i bańką w sektorze IT” - powiedział Eric Diton, prezes i dyrektor zarządzający The Wealth Alliance.

"To nie jest moment, w którym można przystąpić do kupowania przecenionych aktywów, ponieważ ze względu na ryzyko geopolityczne niezmiernie trudno jest powiedzieć, kiedy spadki się zakończą" - powiedziała Ivana Delveska, dyrektorka ds. inwestycji w SPEAR Invest.

Ebay spada o 4 proc. przed sesją. Przychody spółki w IV kw. 2021 r. wyniosły 2,61 mld USD, zgodnie z konsensusem.

„To straszne – dyplomacja zawiodła. Wielu inwestorów obawiało się tego i ostatnio było to widać na giełdzie. Chociaż bezpośredni wpływ gospodarczy na Stany Zjednoczone jest ograniczony, ponieważ powiązania handlowe między USA a Rosją są stosunkowo ograniczone, to sytuacja może uderzyć w Europę zauważalnie mocniej. Jest to szczególnie możliwe ze względu na przewidywalny wzrost cen energii” – powiedzieli analitycy Eugen Keller i Sebastian Sachs z Metzler Capital Markets.

„Rynki teraz wyceniają dalszą eskalację militarną na Ukrainie. Wyprzedaż będzie zatem kontynuowana. Spodziewamy się, że zmienność wzrośnie w nadchodzących tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów dobrych nerwów. Zobaczymy ucieczkę w rzekomo bezpieczne obligacje rządowe, złoto, a przede wszystkim gotówkę – przynajmniej tymczasowo” – powiedział Norbert Frey, szef zarządzania portfelem w Fuerst Fugger Privatbank.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 464 punkty, czyli 1,38 proc. i wyniósł 33.131,76 pkt. To piąty spadkowy dzień tego indeksu z rzędu. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,84 proc. i wyniósł 4.225,51 pkt. Indeks jest już 12 proc. poniżej rekordowego poziomu z 3 stycznia, co oznacza, że znajduje się w strefie korekty. Nasdaq Composite spadł o 2,57 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.037,49 pkt. Indeks jest 18 proc. poniżej historycznego szczytu z listopada 2021 roku.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 35,17 pkt.

Reakcja europejskich giełd i rynków na inwazję militarną na Ukrainie

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 3,95 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 4,28 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 3,69 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 3,3 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 3,53 proc.

Mocna przecena dotyczy m.in. akcji banków, spółek technologicznych, firm użyteczności publicznej i producentów towarów konsumpcyjnych.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 21 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 11 proc. Commerzbank traci 10,5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 13 proc. Erste Bank zalicza zniżkę o 10,5 proc.

Akcje postrzegane przez rynek jako mające ekspozycję na Rosję spadają. Polymetal International spada o 44 proc., Rolls-Royce o 13,5 proc., a Uniper o 15,5 proc.

Benchmarkowy wskaźnik MSCI Asia Pacific poleciał w dół aż o 2,8 proc. - do najniższego poziomu od XI 2020 r. Japoński Nikkei 225 stracił 1,81 proc. po powrocie inwestorów na rynki w tym kraju po środowej przerwie. Topix zniżkował o 1,2 proc. Chiński wskaźnik Shanghai Composite Index zakończył sesję na minusie o 1,69 proc.

Dolar umacnia się o 1,22 pkt. wobec koszyka walut do 97,35 pkt.

Eurodolar osłabia się o 1,46 proc. do 1,1144.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,24 proc. do 115,35.

Kurs funta zniżkuje o 1,66 proc. wobec dolara do 1,3318.

Rubel osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara, a Bank Rosji zapowiedział, że przeprowadzi interwencje na rynku walutowym.

Rentowność 10-letnich UST spada o 9 pb do 1,9 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 9 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 38 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 158 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb do 0,15 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 97,17 USD za baryłkę, po wzroście o 5,55 proc., kwietniowe futures na Brent idą w górę o 6,4 proc. do 103,05 USD/b.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 42 proc. do 122 euro za megawatogodzinę. Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE rosną o 20,5 proc. do 155 USD za tonę.

Rosną ceny metali. Srebro zwyżkuje o 0,8 proc. do 24,81 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 1,3 proc. do 1.935 USD za uncję. Złoto osiągnęło najwyższy poziom od września 2020 roku.

Najmocniej jednak drożeje aluminium i nikiel, których poważnym producentem jest Rosja. Cena aluminium na LME wzrosła w czwartek do rekordowego poziomu, przekraczając poprzedni szczyt z 2008 r. Nikiel na LME zyskał ponad 3 proc. i osiągnął najwyższe notowania od dekady.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Ukraińska Straż Graniczna podała w komunikacie, że rosyjskie pojazdy wojskowe wkroczyły do obwodu kijowskiego przez północną granicę z Białorusią. Rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe w Hostomelu w obwodzie kijowskim. Władze ukraińskie donoszą również o ataku od strony południowej – z lądu od strony anektowanego Krymu oraz w kierunku Odessy od strony Morza Czarnego.

Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – poinformował na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją.

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział z kolei w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA