REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny skupu produktów rolnych w styczniu wzrosły o 28,5 proc. rdr

Ceny skupu produktów rolnych w styczniu wzrosły o 28,5 proc. rdr
Ceny skupu produktów rolnych w styczniu wzrosły o 28,5 proc. rdr

REKLAMA

REKLAMA

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w styczniu 2022 r. o 28,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. - poinformował we wtorek GUS. Najbardziej w ciągu roku zdrożały ziemniaki i żyto.

Drożej za produkty rolne

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w styczniu 2022 r. o 28,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. - poinformował we wtorek GUS. Najbardziej w ciągu roku zdrożały ziemniaki i żyto.

REKLAMA

W styczniu 2022 r. wyższe niż przed miesiącem były ceny skupu żyta, żywca wołowego i drobiu. Natomiast w porównaniu z grudniem ub.r. wzrosły ceny skupu wszystkich produktów oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych. Jedynie tańsza na targowiskach była pszenica, pszenżyto, kukurydza, żywiec wieprzowy oraz mleko.

REKLAMA

Cena żyta w skupie (110,49 zł/dt) była nieznacznie wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,1 proc.), a także wobec stycznia 2021 r. - o 66 proc. W obrocie targowiskowym cena żyta (102,21 zł za dt) wzrosła o 5,7 proc. w stosunku do grudnia 2021 r.

W styczniu 2022 r. cena ziemniaków w skupie (75,54 zł za dt) wzrosła w skali miesiąca o 114,8 proc. oraz o 72,7 proc. w ciągu roku. Na targowiskach za 1 dt ziemniaków płacono 145,82 zł, tj. o 2,8 proc. więcej niż w grudniu 2021 r.

Cena skupu żywca wołowego (9,59 zł za kg) wzrosła zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego, jak i w porównaniu ze styczniem 2021 r. – odpowiednio o 2,3 proc. i o 47,4 proc. Na targowiskach za żywiec wołowy płacono 6,81 zł za kg, czyli o 11,7 proc. mniej niż przed miesiącem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena skupu drobiu rzeźnego (4,76 zł za kg) wzrosła zarówno w stosunku do grudnia 2021 r. (o 4,2 proc.), jak i w porównaniu ze styczniem 2021 r. (o 36,4 proc.).

Produkty rolne ze spadkami cen skupu

REKLAMA

W styczniu 2022 r. ceny pszenicy w skupie (127,94 zł za dt) spadły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,5 proc., ale były wyższe niż przed rokiem (o 45,6 proc.). Na targowiskach za dt pszenicy płacono 134,98 zł, tj. o 6,4 proc. więcej niż w grudniu 2021 r.

W styczniu 2022 r. cena żywca wieprzowego w skupie wyniosła 4,54 zł za kg i była niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,5 proc., ale wyższa w skali roku - o 14,5 proc. Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 6,57 zł - o 1,7 proc. więcej niż w grudniu 2021 r.

Za 1 hl (100 l) mleka płacono w skupie 182,96 zł, tj. o 0,6 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 22,5 proc. więcej niż przed rokiem. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Autopromocja
PAP

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA