REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

Subskrybuj nas na Youtube
Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne
Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował kryzys związany z dostępnością komponentów do elektroniki, w tym do kas fiskalnych sprzętowych. Polski Ład dodatkowo obciążył przedsiębiorców od początku roku, a dolar drożeje, co tym samym oznacza, że komponenty stają się nie tylko niedostępne, ale także bardzo drogie. Rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłyby być kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Problemy producentów kas fiskalnych z ich produkcją

Kluczowym powodem, dla którego Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom rozwiązanie w postaci kas wirtualnych jest zmniejszenie kosztów wywiązywania się z obowiązku rejestracji sprzedaży (ewidencji wartości sprzedaży i kwot podatku VAT) dla wybranych grup przedsiębiorców. Argumentem za wprowadzeniem rozwiązania jest także dalsze ograniczenie szarej strefy poprzez dostarczenie z jednej strony atrakcyjnego cenowo rozwiązania rejestracji sprzedaży detalicznej (tzw. kasy wirtualnej będącej aplikacją mobilną).

REKLAMA

W pierwszym etapie wdrożenia, kasy wirtualne mogą być stosowane przez wskazane w rozporządzeniu grupy podatników z branży transportowej oraz gastronomicznej, aby ułatwić i poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Jak się jednak okazuje, nieciekawa sytuacja, która dotknęła branżę elektroniki, przekłada się także na producentów kas fiskalnych sprzętowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Jako dystrybutor urządzeń fiskalnych od kilku miesięcy miewam trudności z dostępnością topowych modeli kas i drukarek fiskalnych. Najwięksi producenci, z którymi współpracuję od lat, w ostatnim czasie nie są w stanie wyprodukować sprzętu na czas ze względu na niedostępność komponentów. Brak elektroniki podbija jej cenę, w efekcie wpływając na koszt urządzenia fiskalnego dla przedsiębiorcy. W ten sposób samoistnie nakręca się spirala rosnących podwyżek – mówi Grzegorz Krusiewicz właściciel firmy MediaGo zajmującej się sprzedażą urządzeń fiskalnych.

Jak zauważa Michał Pawłowski, członek zarządu iPOS SA, spółki z sektora FinTech, z rynku docierają już informacje o tym, że producenci kas fiskalnych mają już problemy z produkcją kas. Taka sytuacja to efekt kilku czynników. Po pierwsze, szaleje inflacja – rynek elektroniki zazwyczaj rozliczany jest w dolarach – a ta waluta idzie w górę, zaś złotówka słabnie. Tym samym wzrastają koszty produkcji, co przekłada się też na wzrost kosztów samego sprzętu. Po drugie, rynek elektroniki mocno spowolnił, na co wpływ wcześniej miała pandemia, a teraz wojna w Ukrainie. Co za tym idzie – brakuje komponentów niezbędnych do produkcji kas fiskalnych sprzętowych, co przekłada się na problemy dla przedsiębiorców, których biznesy wymagają posiadania takich kas.  

Kasy wirtualne mogą rozwiązać problemy z produkcją kas fiskalnych

REKLAMA

Okazuje się jednak, że dla problemu, jakim jest brak komponentów do kas fiskalnych sprzętowych, istnieje na rynku rozwiązanie. Są nim właśnie kasy wirtualne. Jak podkreśla Michał Pawłowski, ideą ich powstania była atrakcyjna, przystępna cena. Oprogramowanie miało być nowocześniejszą i tańszą alternatywą dla kas sprzętowych.  Software daje o wiele większe możliwości biznesowe niż rozwiązania bazujące na hardwarze. Mimo wprowadzenia przez Ustawodawcę możliwości korzystania z tego rozwiązania, pojawiają się przeszkody.

- Niestety, za sprawą ograniczeń nałożonych przez Ministerstwo Finansów, z kas w formie oprogramowania (które są homologowane na dokładnie takich samych zasadach jak kasy sprzętowe) może korzystać wyłącznie branża HoReCa oraz transport. I tu pojawia się pytanie – dlaczego?  Zapotrzebowanie biznesu rośnie wręcz skokowo – zgłasza się do nas mnóstwo właścicieli biznesów - fryzjerskich, kosmetycznych, ale też lekarze, którzy chcieliby korzystać z  kasy wirtualnej, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji ustawodawcy, jest to niemożliwe. Kasy wirtualne, które do tej pory otrzymały homologację Głównego Urzędu Miar i mogą być używane przez przedstawicieli sektorów, które zostały do tego dopuszczone, są przecież w pełni bezpieczne i scertyfikowanepodkreśla ekspert iPOS.

Przedsiębiorcy z branży HoReCa, którzy już korzystają z kas w formie oprogramowania, twierdzą, że technologia ta daje możliwość uniezależnienia się od konieczności zakupu drogich drukarek fiskalnych. Z kas w formie oprogramowania korzysta m.in. Fabryka Norblina, gdzie cała strefa gastronomiczna licząca 23 koncepty restauracyjne została wyposażona w system fiskalny oparty o kasę wirtualną.

- Zastosowanie kas w formie oprogramowania pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów po stronie najemców. Każdy z restauratorów zaoszczędził przynajmniej kilka tysięcy złotych, ponieważ kasa wirtualna zainstalowana na terminalu płatniczym zastąpiła tradycyjne drukarki fiskalne - mówi Michael Motz, właściciel kompleksu Food Town w Fabryce Norblina. - Przy tym otrzymaliśmy stabilny, bezpieczny i rozwojowy system, który dobrze sprawdza się w tak dynamicznym otoczeniu biznesowym i przy skali ruchu i jaką obsługujemy w Food Town - dodaje.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA