REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne
Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował kryzys związany z dostępnością komponentów do elektroniki, w tym do kas fiskalnych sprzętowych. Polski Ład dodatkowo obciążył przedsiębiorców od początku roku, a dolar drożeje, co tym samym oznacza, że komponenty stają się nie tylko niedostępne, ale także bardzo drogie. Rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłyby być kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Problemy producentów kas fiskalnych z ich produkcją

Kluczowym powodem, dla którego Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom rozwiązanie w postaci kas wirtualnych jest zmniejszenie kosztów wywiązywania się z obowiązku rejestracji sprzedaży (ewidencji wartości sprzedaży i kwot podatku VAT) dla wybranych grup przedsiębiorców. Argumentem za wprowadzeniem rozwiązania jest także dalsze ograniczenie szarej strefy poprzez dostarczenie z jednej strony atrakcyjnego cenowo rozwiązania rejestracji sprzedaży detalicznej (tzw. kasy wirtualnej będącej aplikacją mobilną).

REKLAMA

W pierwszym etapie wdrożenia, kasy wirtualne mogą być stosowane przez wskazane w rozporządzeniu grupy podatników z branży transportowej oraz gastronomicznej, aby ułatwić i poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Jak się jednak okazuje, nieciekawa sytuacja, która dotknęła branżę elektroniki, przekłada się także na producentów kas fiskalnych sprzętowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Jako dystrybutor urządzeń fiskalnych od kilku miesięcy miewam trudności z dostępnością topowych modeli kas i drukarek fiskalnych. Najwięksi producenci, z którymi współpracuję od lat, w ostatnim czasie nie są w stanie wyprodukować sprzętu na czas ze względu na niedostępność komponentów. Brak elektroniki podbija jej cenę, w efekcie wpływając na koszt urządzenia fiskalnego dla przedsiębiorcy. W ten sposób samoistnie nakręca się spirala rosnących podwyżek – mówi Grzegorz Krusiewicz właściciel firmy MediaGo zajmującej się sprzedażą urządzeń fiskalnych.

Jak zauważa Michał Pawłowski, członek zarządu iPOS SA, spółki z sektora FinTech, z rynku docierają już informacje o tym, że producenci kas fiskalnych mają już problemy z produkcją kas. Taka sytuacja to efekt kilku czynników. Po pierwsze, szaleje inflacja – rynek elektroniki zazwyczaj rozliczany jest w dolarach – a ta waluta idzie w górę, zaś złotówka słabnie. Tym samym wzrastają koszty produkcji, co przekłada się też na wzrost kosztów samego sprzętu. Po drugie, rynek elektroniki mocno spowolnił, na co wpływ wcześniej miała pandemia, a teraz wojna w Ukrainie. Co za tym idzie – brakuje komponentów niezbędnych do produkcji kas fiskalnych sprzętowych, co przekłada się na problemy dla przedsiębiorców, których biznesy wymagają posiadania takich kas.  

Kasy wirtualne mogą rozwiązać problemy z produkcją kas fiskalnych

REKLAMA

Okazuje się jednak, że dla problemu, jakim jest brak komponentów do kas fiskalnych sprzętowych, istnieje na rynku rozwiązanie. Są nim właśnie kasy wirtualne. Jak podkreśla Michał Pawłowski, ideą ich powstania była atrakcyjna, przystępna cena. Oprogramowanie miało być nowocześniejszą i tańszą alternatywą dla kas sprzętowych.  Software daje o wiele większe możliwości biznesowe niż rozwiązania bazujące na hardwarze. Mimo wprowadzenia przez Ustawodawcę możliwości korzystania z tego rozwiązania, pojawiają się przeszkody.

- Niestety, za sprawą ograniczeń nałożonych przez Ministerstwo Finansów, z kas w formie oprogramowania (które są homologowane na dokładnie takich samych zasadach jak kasy sprzętowe) może korzystać wyłącznie branża HoReCa oraz transport. I tu pojawia się pytanie – dlaczego?  Zapotrzebowanie biznesu rośnie wręcz skokowo – zgłasza się do nas mnóstwo właścicieli biznesów - fryzjerskich, kosmetycznych, ale też lekarze, którzy chcieliby korzystać z  kasy wirtualnej, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji ustawodawcy, jest to niemożliwe. Kasy wirtualne, które do tej pory otrzymały homologację Głównego Urzędu Miar i mogą być używane przez przedstawicieli sektorów, które zostały do tego dopuszczone, są przecież w pełni bezpieczne i scertyfikowanepodkreśla ekspert iPOS.

Przedsiębiorcy z branży HoReCa, którzy już korzystają z kas w formie oprogramowania, twierdzą, że technologia ta daje możliwość uniezależnienia się od konieczności zakupu drogich drukarek fiskalnych. Z kas w formie oprogramowania korzysta m.in. Fabryka Norblina, gdzie cała strefa gastronomiczna licząca 23 koncepty restauracyjne została wyposażona w system fiskalny oparty o kasę wirtualną.

- Zastosowanie kas w formie oprogramowania pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów po stronie najemców. Każdy z restauratorów zaoszczędził przynajmniej kilka tysięcy złotych, ponieważ kasa wirtualna zainstalowana na terminalu płatniczym zastąpiła tradycyjne drukarki fiskalne - mówi Michael Motz, właściciel kompleksu Food Town w Fabryce Norblina. - Przy tym otrzymaliśmy stabilny, bezpieczny i rozwojowy system, który dobrze sprawdza się w tak dynamicznym otoczeniu biznesowym i przy skali ruchu i jaką obsługujemy w Food Town - dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA