REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne
Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował kryzys związany z dostępnością komponentów do elektroniki, w tym do kas fiskalnych sprzętowych. Polski Ład dodatkowo obciążył przedsiębiorców od początku roku, a dolar drożeje, co tym samym oznacza, że komponenty stają się nie tylko niedostępne, ale także bardzo drogie. Rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłyby być kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Problemy producentów kas fiskalnych z ich produkcją

Kluczowym powodem, dla którego Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom rozwiązanie w postaci kas wirtualnych jest zmniejszenie kosztów wywiązywania się z obowiązku rejestracji sprzedaży (ewidencji wartości sprzedaży i kwot podatku VAT) dla wybranych grup przedsiębiorców. Argumentem za wprowadzeniem rozwiązania jest także dalsze ograniczenie szarej strefy poprzez dostarczenie z jednej strony atrakcyjnego cenowo rozwiązania rejestracji sprzedaży detalicznej (tzw. kasy wirtualnej będącej aplikacją mobilną).

REKLAMA

W pierwszym etapie wdrożenia, kasy wirtualne mogą być stosowane przez wskazane w rozporządzeniu grupy podatników z branży transportowej oraz gastronomicznej, aby ułatwić i poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Jak się jednak okazuje, nieciekawa sytuacja, która dotknęła branżę elektroniki, przekłada się także na producentów kas fiskalnych sprzętowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Jako dystrybutor urządzeń fiskalnych od kilku miesięcy miewam trudności z dostępnością topowych modeli kas i drukarek fiskalnych. Najwięksi producenci, z którymi współpracuję od lat, w ostatnim czasie nie są w stanie wyprodukować sprzętu na czas ze względu na niedostępność komponentów. Brak elektroniki podbija jej cenę, w efekcie wpływając na koszt urządzenia fiskalnego dla przedsiębiorcy. W ten sposób samoistnie nakręca się spirala rosnących podwyżek – mówi Grzegorz Krusiewicz właściciel firmy MediaGo zajmującej się sprzedażą urządzeń fiskalnych.

Jak zauważa Michał Pawłowski, członek zarządu iPOS SA, spółki z sektora FinTech, z rynku docierają już informacje o tym, że producenci kas fiskalnych mają już problemy z produkcją kas. Taka sytuacja to efekt kilku czynników. Po pierwsze, szaleje inflacja – rynek elektroniki zazwyczaj rozliczany jest w dolarach – a ta waluta idzie w górę, zaś złotówka słabnie. Tym samym wzrastają koszty produkcji, co przekłada się też na wzrost kosztów samego sprzętu. Po drugie, rynek elektroniki mocno spowolnił, na co wpływ wcześniej miała pandemia, a teraz wojna w Ukrainie. Co za tym idzie – brakuje komponentów niezbędnych do produkcji kas fiskalnych sprzętowych, co przekłada się na problemy dla przedsiębiorców, których biznesy wymagają posiadania takich kas.  

Kasy wirtualne mogą rozwiązać problemy z produkcją kas fiskalnych

REKLAMA

Okazuje się jednak, że dla problemu, jakim jest brak komponentów do kas fiskalnych sprzętowych, istnieje na rynku rozwiązanie. Są nim właśnie kasy wirtualne. Jak podkreśla Michał Pawłowski, ideą ich powstania była atrakcyjna, przystępna cena. Oprogramowanie miało być nowocześniejszą i tańszą alternatywą dla kas sprzętowych.  Software daje o wiele większe możliwości biznesowe niż rozwiązania bazujące na hardwarze. Mimo wprowadzenia przez Ustawodawcę możliwości korzystania z tego rozwiązania, pojawiają się przeszkody.

- Niestety, za sprawą ograniczeń nałożonych przez Ministerstwo Finansów, z kas w formie oprogramowania (które są homologowane na dokładnie takich samych zasadach jak kasy sprzętowe) może korzystać wyłącznie branża HoReCa oraz transport. I tu pojawia się pytanie – dlaczego?  Zapotrzebowanie biznesu rośnie wręcz skokowo – zgłasza się do nas mnóstwo właścicieli biznesów - fryzjerskich, kosmetycznych, ale też lekarze, którzy chcieliby korzystać z  kasy wirtualnej, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji ustawodawcy, jest to niemożliwe. Kasy wirtualne, które do tej pory otrzymały homologację Głównego Urzędu Miar i mogą być używane przez przedstawicieli sektorów, które zostały do tego dopuszczone, są przecież w pełni bezpieczne i scertyfikowanepodkreśla ekspert iPOS.

Przedsiębiorcy z branży HoReCa, którzy już korzystają z kas w formie oprogramowania, twierdzą, że technologia ta daje możliwość uniezależnienia się od konieczności zakupu drogich drukarek fiskalnych. Z kas w formie oprogramowania korzysta m.in. Fabryka Norblina, gdzie cała strefa gastronomiczna licząca 23 koncepty restauracyjne została wyposażona w system fiskalny oparty o kasę wirtualną.

- Zastosowanie kas w formie oprogramowania pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów po stronie najemców. Każdy z restauratorów zaoszczędził przynajmniej kilka tysięcy złotych, ponieważ kasa wirtualna zainstalowana na terminalu płatniczym zastąpiła tradycyjne drukarki fiskalne - mówi Michael Motz, właściciel kompleksu Food Town w Fabryce Norblina. - Przy tym otrzymaliśmy stabilny, bezpieczny i rozwojowy system, który dobrze sprawdza się w tak dynamicznym otoczeniu biznesowym i przy skali ruchu i jaką obsługujemy w Food Town - dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA