REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne
Producenci kas fiskalnych odczuwają już skutki wojny. Rozwiązaniem są kasy wirtualne

REKLAMA

REKLAMA

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował kryzys związany z dostępnością komponentów do elektroniki, w tym do kas fiskalnych sprzętowych. Polski Ład dodatkowo obciążył przedsiębiorców od początku roku, a dolar drożeje, co tym samym oznacza, że komponenty stają się nie tylko niedostępne, ale także bardzo drogie. Rozwiązaniem dla tej sytuacji mogłyby być kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Problemy producentów kas fiskalnych z ich produkcją

Kluczowym powodem, dla którego Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom rozwiązanie w postaci kas wirtualnych jest zmniejszenie kosztów wywiązywania się z obowiązku rejestracji sprzedaży (ewidencji wartości sprzedaży i kwot podatku VAT) dla wybranych grup przedsiębiorców. Argumentem za wprowadzeniem rozwiązania jest także dalsze ograniczenie szarej strefy poprzez dostarczenie z jednej strony atrakcyjnego cenowo rozwiązania rejestracji sprzedaży detalicznej (tzw. kasy wirtualnej będącej aplikacją mobilną).

REKLAMA

W pierwszym etapie wdrożenia, kasy wirtualne mogą być stosowane przez wskazane w rozporządzeniu grupy podatników z branży transportowej oraz gastronomicznej, aby ułatwić i poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Jak się jednak okazuje, nieciekawa sytuacja, która dotknęła branżę elektroniki, przekłada się także na producentów kas fiskalnych sprzętowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Jako dystrybutor urządzeń fiskalnych od kilku miesięcy miewam trudności z dostępnością topowych modeli kas i drukarek fiskalnych. Najwięksi producenci, z którymi współpracuję od lat, w ostatnim czasie nie są w stanie wyprodukować sprzętu na czas ze względu na niedostępność komponentów. Brak elektroniki podbija jej cenę, w efekcie wpływając na koszt urządzenia fiskalnego dla przedsiębiorcy. W ten sposób samoistnie nakręca się spirala rosnących podwyżek – mówi Grzegorz Krusiewicz właściciel firmy MediaGo zajmującej się sprzedażą urządzeń fiskalnych.

Jak zauważa Michał Pawłowski, członek zarządu iPOS SA, spółki z sektora FinTech, z rynku docierają już informacje o tym, że producenci kas fiskalnych mają już problemy z produkcją kas. Taka sytuacja to efekt kilku czynników. Po pierwsze, szaleje inflacja – rynek elektroniki zazwyczaj rozliczany jest w dolarach – a ta waluta idzie w górę, zaś złotówka słabnie. Tym samym wzrastają koszty produkcji, co przekłada się też na wzrost kosztów samego sprzętu. Po drugie, rynek elektroniki mocno spowolnił, na co wpływ wcześniej miała pandemia, a teraz wojna w Ukrainie. Co za tym idzie – brakuje komponentów niezbędnych do produkcji kas fiskalnych sprzętowych, co przekłada się na problemy dla przedsiębiorców, których biznesy wymagają posiadania takich kas.  

Kasy wirtualne mogą rozwiązać problemy z produkcją kas fiskalnych

REKLAMA

Okazuje się jednak, że dla problemu, jakim jest brak komponentów do kas fiskalnych sprzętowych, istnieje na rynku rozwiązanie. Są nim właśnie kasy wirtualne. Jak podkreśla Michał Pawłowski, ideą ich powstania była atrakcyjna, przystępna cena. Oprogramowanie miało być nowocześniejszą i tańszą alternatywą dla kas sprzętowych.  Software daje o wiele większe możliwości biznesowe niż rozwiązania bazujące na hardwarze. Mimo wprowadzenia przez Ustawodawcę możliwości korzystania z tego rozwiązania, pojawiają się przeszkody.

- Niestety, za sprawą ograniczeń nałożonych przez Ministerstwo Finansów, z kas w formie oprogramowania (które są homologowane na dokładnie takich samych zasadach jak kasy sprzętowe) może korzystać wyłącznie branża HoReCa oraz transport. I tu pojawia się pytanie – dlaczego?  Zapotrzebowanie biznesu rośnie wręcz skokowo – zgłasza się do nas mnóstwo właścicieli biznesów - fryzjerskich, kosmetycznych, ale też lekarze, którzy chcieliby korzystać z  kasy wirtualnej, jednak z powodu braku odpowiednich regulacji ustawodawcy, jest to niemożliwe. Kasy wirtualne, które do tej pory otrzymały homologację Głównego Urzędu Miar i mogą być używane przez przedstawicieli sektorów, które zostały do tego dopuszczone, są przecież w pełni bezpieczne i scertyfikowanepodkreśla ekspert iPOS.

Przedsiębiorcy z branży HoReCa, którzy już korzystają z kas w formie oprogramowania, twierdzą, że technologia ta daje możliwość uniezależnienia się od konieczności zakupu drogich drukarek fiskalnych. Z kas w formie oprogramowania korzysta m.in. Fabryka Norblina, gdzie cała strefa gastronomiczna licząca 23 koncepty restauracyjne została wyposażona w system fiskalny oparty o kasę wirtualną.

- Zastosowanie kas w formie oprogramowania pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów po stronie najemców. Każdy z restauratorów zaoszczędził przynajmniej kilka tysięcy złotych, ponieważ kasa wirtualna zainstalowana na terminalu płatniczym zastąpiła tradycyjne drukarki fiskalne - mówi Michael Motz, właściciel kompleksu Food Town w Fabryce Norblina. - Przy tym otrzymaliśmy stabilny, bezpieczny i rozwojowy system, który dobrze sprawdza się w tak dynamicznym otoczeniu biznesowym i przy skali ruchu i jaką obsługujemy w Food Town - dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA