REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Giełdy w zachodniej Europie w czwartek mocno spadają - inwestorzy w regionie masowo pozbywają się akcji poszukując bezpieczniejszych aktywów po napaści Rosji na Ukrainę. Rentowność 10-letnich UST spada - informują maklerzy.

Wyprzedaż akcji na europejskich giełdach - skutki ataku militarnego Rosji na Ukrainę

REKLAMA

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 3,1 proc. Indeks stracił już od styczniowego rekordowego poziomu ponad 10 proc.

Mocna przecena dotyczy m.in. akcji banków, spółek technologicznych, firm użyteczności publicznej i producentów towarów konsumpcyjnych.

Poważne zawirowania na rynkach akcji i surowców wywołała decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział z kolei w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

"To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia II wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed sobą, wciąż są nieznane" - oświadczył Borrell.

"Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych" - dodał, zapowiadając "najcięższe, najsurowsze sankcje", jakie Wspólnota kiedykolwiek nałożyła.

Inwestorzy na globalnych rynkach poszukują tymczasem tzw. bezpiecznych przystani na czas ostrego konfliktu Rosja-Ukraina.

"Eskalacja działań Rosji wobec Ukrainy będzie impulsem do dalszych ruchów inwestorów, aby ograniczać ryzyko i poszukiwać bezpiecznych aktywów, biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja pozostanie niestabilna wobec spodziewanych ze strony państw Zachodu działań odwetowych wobec Rosji" - mówi Will Rong Yeap, strateg IG Asia Pte.

Akcje na europejskich rynkach tanieją - część inwestorów czeka na przeceny akcji

Tymczasem - pomimo narastających obaw na rynkach - niektórzy stratedzy sugerują inwestorom, że obecnie może być ten właściwy moment, aby kupować akcje.

"Widoczne obecnie gwałtowne spadki na giełdach akcji mogą być okazją do zakupu, biorąc pod uwagę wciąż solidne podstawy makro i już, i tak wystarczająco +niedźwiedzi+ sentyment" - mówi Ulrich Urbahn, szef strategii i badań wielu aktywów w Berenberg.

Strateg rynkowy w Fidelity International Carsten Roemhelm ocenia tymczasem, że szok na rynkach finansowych i surowcowych, wywołany atakiem Rosji na Ukrainę, może być krótkotrwały.

"Szok na rynkach ryzykownych aktywów może być krótkotrwały" - wskazuje.

Reakcja rynków na wojnę na Ukrainie

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 114,73 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc. Euro jest po 1,1248 USD, niżej o 0,5 proc., a brytyjski funt traci 0,6 proc. do 1,3462 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,90 proc., niżej o 9 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 99,40 USD, wyżej o 7,93 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 104,83 USD za baryłkę, w górę o 8,25 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Złoto jest wyceniane po 1.942,80 USD za uncję, wyżej o 1,7 proc.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA