REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Giełdy w zachodniej Europie w czwartek mocno spadają - inwestorzy w regionie masowo pozbywają się akcji poszukując bezpieczniejszych aktywów po napaści Rosji na Ukrainę. Rentowność 10-letnich UST spada - informują maklerzy.

Wyprzedaż akcji na europejskich giełdach - skutki ataku militarnego Rosji na Ukrainę

REKLAMA

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 3,1 proc. Indeks stracił już od styczniowego rekordowego poziomu ponad 10 proc.

Mocna przecena dotyczy m.in. akcji banków, spółek technologicznych, firm użyteczności publicznej i producentów towarów konsumpcyjnych.

Poważne zawirowania na rynkach akcji i surowców wywołała decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział z kolei w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

"To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia II wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed sobą, wciąż są nieznane" - oświadczył Borrell.

"Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych" - dodał, zapowiadając "najcięższe, najsurowsze sankcje", jakie Wspólnota kiedykolwiek nałożyła.

Inwestorzy na globalnych rynkach poszukują tymczasem tzw. bezpiecznych przystani na czas ostrego konfliktu Rosja-Ukraina.

"Eskalacja działań Rosji wobec Ukrainy będzie impulsem do dalszych ruchów inwestorów, aby ograniczać ryzyko i poszukiwać bezpiecznych aktywów, biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja pozostanie niestabilna wobec spodziewanych ze strony państw Zachodu działań odwetowych wobec Rosji" - mówi Will Rong Yeap, strateg IG Asia Pte.

Akcje na europejskich rynkach tanieją - część inwestorów czeka na przeceny akcji

Tymczasem - pomimo narastających obaw na rynkach - niektórzy stratedzy sugerują inwestorom, że obecnie może być ten właściwy moment, aby kupować akcje.

"Widoczne obecnie gwałtowne spadki na giełdach akcji mogą być okazją do zakupu, biorąc pod uwagę wciąż solidne podstawy makro i już, i tak wystarczająco +niedźwiedzi+ sentyment" - mówi Ulrich Urbahn, szef strategii i badań wielu aktywów w Berenberg.

Strateg rynkowy w Fidelity International Carsten Roemhelm ocenia tymczasem, że szok na rynkach finansowych i surowcowych, wywołany atakiem Rosji na Ukrainę, może być krótkotrwały.

"Szok na rynkach ryzykownych aktywów może być krótkotrwały" - wskazuje.

Reakcja rynków na wojnę na Ukrainie

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 114,73 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc. Euro jest po 1,1248 USD, niżej o 0,5 proc., a brytyjski funt traci 0,6 proc. do 1,3462 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,90 proc., niżej o 9 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 99,40 USD, wyżej o 7,93 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 104,83 USD za baryłkę, w górę o 8,25 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Złoto jest wyceniane po 1.942,80 USD za uncję, wyżej o 1,7 proc.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA