REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Giełdy w zachodniej Europie w czwartek mocno spadają - inwestorzy w regionie masowo pozbywają się akcji poszukując bezpieczniejszych aktywów po napaści Rosji na Ukrainę. Rentowność 10-letnich UST spada - informują maklerzy.

Wyprzedaż akcji na europejskich giełdach - skutki ataku militarnego Rosji na Ukrainę

REKLAMA

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 3,1 proc. Indeks stracił już od styczniowego rekordowego poziomu ponad 10 proc.

Mocna przecena dotyczy m.in. akcji banków, spółek technologicznych, firm użyteczności publicznej i producentów towarów konsumpcyjnych.

Poważne zawirowania na rynkach akcji i surowców wywołała decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział z kolei w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

"To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia II wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed sobą, wciąż są nieznane" - oświadczył Borrell.

"Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych" - dodał, zapowiadając "najcięższe, najsurowsze sankcje", jakie Wspólnota kiedykolwiek nałożyła.

Inwestorzy na globalnych rynkach poszukują tymczasem tzw. bezpiecznych przystani na czas ostrego konfliktu Rosja-Ukraina.

"Eskalacja działań Rosji wobec Ukrainy będzie impulsem do dalszych ruchów inwestorów, aby ograniczać ryzyko i poszukiwać bezpiecznych aktywów, biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja pozostanie niestabilna wobec spodziewanych ze strony państw Zachodu działań odwetowych wobec Rosji" - mówi Will Rong Yeap, strateg IG Asia Pte.

Akcje na europejskich rynkach tanieją - część inwestorów czeka na przeceny akcji

Tymczasem - pomimo narastających obaw na rynkach - niektórzy stratedzy sugerują inwestorom, że obecnie może być ten właściwy moment, aby kupować akcje.

"Widoczne obecnie gwałtowne spadki na giełdach akcji mogą być okazją do zakupu, biorąc pod uwagę wciąż solidne podstawy makro i już, i tak wystarczająco +niedźwiedzi+ sentyment" - mówi Ulrich Urbahn, szef strategii i badań wielu aktywów w Berenberg.

Strateg rynkowy w Fidelity International Carsten Roemhelm ocenia tymczasem, że szok na rynkach finansowych i surowcowych, wywołany atakiem Rosji na Ukrainę, może być krótkotrwały.

"Szok na rynkach ryzykownych aktywów może być krótkotrwały" - wskazuje.

Reakcja rynków na wojnę na Ukrainie

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 114,73 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc. Euro jest po 1,1248 USD, niżej o 0,5 proc., a brytyjski funt traci 0,6 proc. do 1,3462 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,90 proc., niżej o 9 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 99,40 USD, wyżej o 7,93 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 104,83 USD za baryłkę, w górę o 8,25 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Złoto jest wyceniane po 1.942,80 USD za uncję, wyżej o 1,7 proc.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.15

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA